External Entities (3.0.0-beta3) - en to cs translation catalogue (77 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Delete
cs: Smazat

en: Content
cs: Obsah

en: yes
cs: ano

en: List
cs: Seznam

en: Remove
cs: Odstranit

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Version
cs: Verze

en: all
cs: vše

en: Edit
cs: Upravit

en: Name
cs: Jméno

en: Field
cs: Pole

en: Default
cs: Výchozí

en: View
cs: Zobrazit

en: Notes
cs: Poznámky

en: Files
cs: Soubory

en: no
cs: ne

en: Separator
cs: Oddělovač

en: Page
cs: Stránka

en: File ID
cs: ID souboru

en: Fields
cs: Pole

en: Mode
cs: Režim

en: Caching
cs: Mezipaměť

en: Desc
cs: Sestupně

en: Filters
cs: Filtry

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: seconds
cs: sekund

en: Query
cs: Dotaz

en: Reversed
cs: Obráceně

en: Authentication
cs: Ověření

en: ‹ Previous
cs: ‹ Předchozí

en: Next ›
cs: Následující ›

en: Base path
cs: Cesta k webu

en: Read only
cs: Jen pro čtení

en: Storage
cs: Ukládání

en: Apply
cs: Použít

en: Simple
cs: Jednoduché

en: Manage fields
cs: Správa polí

en: Mapping
cs: Mapování

en: @type: updated %title.
cs: @type: aktualizováno %title.

en: @type: added %title.
cs: @type: přidáno %title.

en: Pager
cs: Stránkovač

en: Offset
cs: Posun

en: Ordered list
cs: Číslovaný seznam

en: Unordered list
cs: Nečíslovaný seznam

en: - Select -
cs: - Vyberte -

en: starting from @count
cs: začínající od @count

en: Entity type
cs: Typ entity

en: Display type
cs: Typ zobrazení

en: Boolean
cs: Logická hodnota (Boolean)

en: Permanent
cs: Trvalý

en: @type %title has been created.
cs: @type %title byl vytvořen.

en: @type %title has been updated.
cs: Aktualizován příspěvek %title (@type).

en: Simple separator
cs: Jednoduchý oddělovač

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: Placeholder
cs: Zástupný řetězec

en: - All -
cs: - Vše -

en: Date and time
cs: Datum a čas

en: « First
cs: « První

en: Last »
cs: Poslední »

en: Text format
cs: Formát textu

en: (first item is 0)
cs: (první položka je 0)

en: (start from last values)
cs: (začít od posledních hodnot)

en: Number of pages
cs: Počet stránek

en: Manage display
cs: Správa zobrazení

en: <em>Edit @type</em> @title
cs: <em>Upravit @type</em> @title

en: Save format
cs: Uložit formát

en: Page number
cs: Číslo stránky

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Display all values in the same row
cs: Zobrazit všechny hodnoty ve stejném řádku

en: Manage form display
cs: Správa formuláře

en: First and last only
cs: Pouze první a poslední

en: The file ID.
cs: ID souboru.

en: no caching
cs: bez ukládání do mezipaměti
