External Entities (3.0.0-rc1) - en to fr translation catalogue (106 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: yes
fr: oui

en: List
fr: Lister

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Disabled
fr: Désactivé

en: all
fr: tout

en: Major version
fr: Version majeure

en: Edit
fr: Modifier

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Field
fr: Champ

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Files
fr: Fichiers

en: no
fr: non

en: Separator
fr: Séparateur

en: Fields
fr: Champs

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Caching
fr: Mise en cache

en: Id
fr: Identifiant (ID)

en: Filters
fr: Filtres

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

en: seconds
fr: secondes

en: API key
fr: Clé d'API

en: Constant
fr: Constante

en: Query
fr: Requête

en: Generic
fr: Générique

en: Reversed
fr: Inversé

en: Authentication
fr: Authentification

en: Base path
fr: Chemin de base

en: Read only
fr: Lecture uniquement

en: Storage
fr: Stockage

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Connection settings
fr: Paramètres de connexion

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: Mapping
fr: Correspondance

en: @type: updated %title.
fr: @type : %title mis à jour.

en: @type: added %title.
fr: @type : %title ajouté.

en: Identifier
fr: Identifiant

en: Offset
fr: Décalage

en: Field mapping
fr: Correspondance de champ

en: Column
fr: Colonne

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Formatter
fr: Outil de mise en forme

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Debug mode
fr: Mode debug

en: Display format
fr: Format d'affichage

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: Boolean
fr: Booléen

en: Bundle
fr: Type

en: @type %title has been created.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été créé.

en: @type %title has been updated.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été mis à jour.

en: Language settings
fr: Paramètres de langue

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Text format
fr: Format de texte

en: Number of pages
fr: Nombre de pages

en: Queries
fr: Requêtes

en: Unchanged
fr: Inchangé

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Manage display
fr: Gérer l'affichage

en: <em>Edit @type</em> @title
fr: <em>Modifier @type</em> @title

en: Save format
fr: Enregistrer le format

en: Read-only
fr: Lecture seule

en: Number of items per page
fr: Nombre d'éléments par page

en: Page number
fr: Numéro de page

en: Value:
fr: Valeur :

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Hash
fr: Hachage

en: Use field template
fr: Utiliser un gabarit de champ

en: Display all values in the same row
fr: Afficher toutes les valeurs dans la même ligne

en: Auto-detect
fr: Détection automatique

en: Rendered entity
fr: Entité rendue

en: Manage form display
fr: Gérer l'affichage du formulaire

en: External URI
fr: URI externe

en: First and last only
fr: Premier et dernier seulement

en: Original language
fr: Langue initiale

en: There was a problem creating field %label: @message
fr: Un problème est survenu à la création du champ %label : @message

en: Column used for click sorting
fr: Colonne utilisée pour le tri au clic

en: HTTP protocol
fr: protocole HTTP

en: Number of values is required.
fr: Le nombre de valeurs est requis.

en: Select a language
fr: Sélectionner une langue

en: no caching
fr: pas de mise en cache

en: (this translation)
fr: (cette traduction)

en: (all translations)
fr: (toutes les traductions)

en: Group by column
fr: Grouper par colonne

en: Group by columns
fr: Grouper par colonnes

en: The username of the content author.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur du contenu.

en: Provides links to perform entity operations.
fr: Fournit des liens pour effectuer des opérations sur les entités.

en: Entity delete link
fr: Lien pour supprimer l'entité

en: Entity edit link
fr: Lien pour modifier l'entité

en: Link to @entity_type_label
fr: Lien vers @entity_type_label

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
fr: Fournir un lien pour afficher @entity_type_label.

en: Link to edit @entity_type_label
fr: Lien pour modifier @entity_type_label

en: Provide an edit link to the @entity_type_label.
fr: Fournir un lien pour modifier @entity_type_label.

en: Link to delete @entity_type_label
fr: Lien pour supprimer @entity_type_label

en: Provide a delete link to the @entity_type_label.
fr: Fournir un lien de suppression pour @entity_type_label.

en: Renders an entity in a view mode.
fr: Affiche une entité dans un mode d'affichage.

en: Updated alias for %label @id.
fr: Alias mis à jour pour %label @id.

en: Output the URL as text
fr: Rendre l'URL en tant que texte

en: Output an absolute link
fr: Rendre un lien absolu

en: Log events
fr: Journaliser les évènements
