External Entities (3.0.0-rc1) - en to ja translation catalogue (102 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: yes
ja: はい

en: List
ja: リスト

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Disabled
ja: 無効

en: Version
ja: バージョン

en: all
ja: すべて

en: Major version
ja: メジャーバージョン

en: Edit
ja: 編集

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Field
ja: フィールド

en: View
ja: ビュー

en: Notes
ja: ノート

en: Files
ja: ファイル

en: no
ja: いいえ

en: Separator
ja: セパレーター

en: Fields
ja: フィールド

en: Mode
ja: モード

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Caching
ja: キャッシュ

en: Id
ja: ID

en: Filters
ja: フィルター

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: seconds
ja: 秒

en: Constant
ja: 定数

en: Query
ja: クエリー

en: Reversed
ja: リバースされた

en: Authentication
ja: 認証

en: Base path
ja: ベースパス

en: Read only
ja: 表示のみ

en: Storage
ja: ストレージ

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Simple
ja: 簡単

en: Manage fields
ja: フィールドの管理

en: Mapping
ja: マッピング

en: @type: updated %title.
ja: @type: %titleが更新されました。

en: @type: added %title.
ja: @type: %titleが追加されました。

en: Identifier
ja: 識別子

en: Offset
ja: オフセット

en: Field mapping
ja: フィールドマッピング

en: Annotations
ja: 注釈

en: Column
ja: カラム

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Formatter
ja: フォーマッター

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Debug mode
ja: デバッグモード

en: Display format
ja: ディスプレイフォーマット

en: Display type
ja: 表示形式

en: Boolean
ja: 真偽値

en: Bundle
ja: バンドル

en: Permanent
ja: 恒久的

en: @type %title has been created.
ja: @type %title が作成されました。

en: @type %title has been updated.
ja: @type %title が更新されました。

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Language settings
ja: 言語の設定

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: Number of pages
ja: ページ数

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Manage display
ja: 表示管理

en: <em>Edit @type</em> @title
ja: <strong>@type</strong> @title の編集

en: Save format
ja: フォーマットの保存

en: Read-only
ja: 読み取りのみ

en: Page number
ja: ページ数

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Hash
ja: ハッシュ

en: Use field template
ja: フィールドテンプレートを使用

en: Display all values in the same row
ja: すべての値を一行で表示

en: @label:delta
ja: @label:デルタ

en: Rendered entity
ja: 描画されたエンティティ

en: Manage form display
ja: フォームの表示管理

en: First and last only
ja: 最初と最後のみ

en: Original language
ja: 元の言語

en: There was a problem creating field %label: @message
ja: フィールド %label の作成に問題が発生しました: @message

en: Column used for click sorting
ja: クリックでの並び替えに使用するカラム

en: Number of values is required.
ja: 値の数は必ず入力してください。

en: no caching
ja: キャッシングなし

en: (this translation)
ja: (この翻訳)

en: (all translations)
ja: (すべての翻訳)

en: Group by column
ja: カラムでグループ分け

en: Group by columns
ja: カラムでグループ分け

en: The username of the content author.
ja: コンテンツ投稿者のユーザー名。

en: Provides links to perform entity operations.
ja: エンティティの操作を行うリンクを提供します。

en: Entity delete link
ja: エンティティ削除リンク

en: Entity edit link
ja: エンティティ編集リンク

en: Link to @entity_type_label
ja: @entity_type_labelへのリンク

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
ja: @entity_type_labelへの表示リンクを提供します。

en: Link to edit @entity_type_label
ja: @entity_type_label編集へのリンク

en: Provide an edit link to the @entity_type_label.
ja: @entity_type_labelへの編集リンクを提供します。

en: Link to delete @entity_type_label
ja: @entity_type_label削除へのリンク

en: Provide a delete link to the @entity_type_label.
ja: @entity_type_labelへの削除リンクを提供します。

en: @label (@name:delta)
ja: @label (@name:デルタ)

en: Renders an entity in a view mode.
ja: ビューモードでエンティティを描画します。

en: Output the URL as text
ja: URLを文字列として出力

en: Output an absolute link
ja: 絶対パスのリンクを出力
