External Entities (3.0.0-rc1) - en to pt translation catalogue (104 entries)

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Apagar

en: Content
pt: Conteúdo

en: yes
pt: sim

en: List
pt: Lista

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Disabled
pt: Desativado

en: Version
pt: Versão

en: all
pt: todos

en: Major version
pt: Versão maior

en: Edit
pt: Editar

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Field
pt: Campo

en: View
pt: Ver

en: Notes
pt: Notas

en: Files
pt: Arquivos

en: no
pt: não

en: Separator
pt: Separador

en: Fields
pt: Campos

en: Mode
pt: Modo

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Caching
pt: Armazenamento de cache

en: Filters
pt: Filtros

en: Do nothing
pt: Fazer nada

en: seconds
pt: segundos

en: API key
pt: Chave da API

en: Constant
pt: Constante

en: Query
pt: Consulta

en: Info
pt: Informações

en: Reversed
pt: Revertido

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Base path
pt: Caminho base

en: Read only
pt: Somente leitura

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Simple
pt: Simples

en: Manage fields
pt: Gerenciar campos

en: Mapping
pt: Mapeamento

en: @type: updated %title.
pt: @type: %title atualizado.

en: @type: added %title.
pt: @type: %title adicionado.

en: Identifier
pt: Identificador

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Field mapping
pt: Mapeamento de campo

en: Column
pt: Coluna

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Formatter
pt: Formatador

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Debug mode
pt: Modo debug

en: Display format
pt: Formato de exibição

en: Display type
pt: Tipo de exibição

en: Debug level
pt: Nível de detalhe de debug

en: Boolean
pt: Booleano

en: Bundle
pt: Pacote

en: Permanent
pt: Permanente

en: @type %title has been created.
pt: @type %title foi criado.

en: @type %title has been updated.
pt: @type %title foi atualizado.

en: Annotation
pt: Anotação

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Language settings
pt: Configurações de idioma

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: Date and time
pt: Data e hora

en: Text format
pt: Formato de texto

en: Number of pages
pt: Número de páginas

en: Queries
pt: Consultas

en: Operations links
pt: Links de operações

en: Manage display
pt: Gerenciar exibição

en: <em>Edit @type</em> @title
pt: <em>Editar @type</em> @title

en: Save format
pt: Salvar formato

en: Unix timestamp
pt: Tempo Unix

en: Read-only
pt: Somente leitura

en: Page number
pt: Número da página

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Use field template
pt: Usar template de campo

en: Display all values in the same row
pt: Mostrar todos os valores na mesma linha

en: Rendered entity
pt: Entidade renderizada

en: Manage form display
pt: Gerenciar exibição de formulário

en: First and last only
pt: Apenas primeiro e último

en: Original language
pt: Idioma original

en: There was a problem creating field %label: @message
pt: Houve um problema ao criar o campo %label: @message

en: Column used for click sorting
pt: Coluna utilizada para a ordenar por clique

en: Number of values is required.
pt: Número de valores é obrigatório.

en: no caching
pt: sem cache

en: (this translation)
pt: (esta tradução)

en: (all translations)
pt: (todas as traduções)

en: Group by column
pt: Agrupar por coluna

en: Group by columns
pt: Agrupar por colunas

en: The username of the content author.
pt: O nome de usuário do autor do conteúdo.

en: Provides links to perform entity operations.
pt: Fornece links para executar operações da entidade.

en: Entity delete link
pt: Links de remoção da entidade

en: Entity edit link
pt: Link de edição de entidade

en: Link to @entity_type_label
pt: Link para @entity_type_label

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
pt: Forneça um link de view para @entity_type_label.

en: Link to edit @entity_type_label
pt: Link para editar @entity_type_label

en: Provide an edit link to the @entity_type_label.
pt: Forneça um link de edição para o @entity_type_label.

en: Link to delete @entity_type_label
pt: Link para excluir @entity_type_label

en: Provide a delete link to the @entity_type_label.
pt: Forneça um link de exclusão para o @entity_type_label.

en: Renders an entity in a view mode.
pt: Renderiza uma entidade em um modo de exibição.

en: Updated alias for %label @id.
pt: Apelido atualizado para %label @id.

en: Output the URL as text
pt: Saída da URL como texto

en: Output an absolute link
pt: Saída de um link absoluto
