External Entities (3.0.0-rc1) - en to tr translation catalogue (97 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Delete
tr: Sil

en: Content
tr: İçerik

en: yes
tr: evet

en: List
tr: Liste

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Version
tr: Sürüm

en: all
tr: hepsi

en: Edit
tr: Düzenle

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Field
tr: Alan

en: View
tr: Görüntüle

en: Notes
tr: Notlar

en: Files
tr: Dosyalar

en: no
tr: hayır

en: Separator
tr: Ayraç

en: Fields
tr: Alanlar

en: Mode
tr: Kip

en: Authored by
tr: Yazan

en: Caching
tr: Önbellekleme

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: seconds
tr: saniye

en: Constant
tr: Sabit

en: Query
tr: Sorgu

en: Info
tr: Bilgi

en: Reversed
tr: Tersine

en: Authentication
tr: Kimlik Doğrulama

en: Base path
tr: Ana yol

en: Read only
tr: Sadece okunur

en: Storage
tr: Kayıt yeri

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Simple
tr: Basit

en: Manage fields
tr: Alanları yönet

en: Mapping
tr: Eşleştirme

en: @type: updated %title.
tr: @type: %title güncellendi.

en: @type: added %title.
tr: @type: %title eklendi.

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Field mapping
tr: Alan eşleme

en: Column
tr: Sütun

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Formatter
tr: Biçimleyici

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Debug mode
tr: Hata ayıklama (debug) kipi

en: Display format
tr: Görüntüleme biçimi

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: Boolean
tr: Mantıksal

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Permanent
tr: Kalıcı

en: @type %title has been created.
tr: %title başlıklı @type içeriği oluşturuldu.

en: @type %title has been updated.
tr: %title başlıklı @type içeriği güncellendi.

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Language settings
tr: Dil ayarları

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Date and time
tr: Tarih ve zaman

en: Text format
tr: Metin biçimi

en: Number of pages
tr: Sayfa sayısı

en: Operations links
tr: İşlem bağlantıları

en: Manage display
tr: Görünümü yönet

en: <em>Edit @type</em> @title
tr: @title <em>@type düzenle</em>

en: Save format
tr: Biçimi kaydet

en: Read-only
tr: Salt okunur

en: Page number
tr: Sayfa numarası

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Hash
tr: Karma

en: Use field template
tr: Alan şablonunu kullan

en: Display all values in the same row
tr: Tüm değerleri aynı satırda görüntüle

en: Rendered entity
tr: Oluşturulmuş varlık

en: Manage form display
tr: Form görünümünü yönet

en: First and last only
tr: Yalnızca ilk ve son

en: Original language
tr: Özgün dil

en: There was a problem creating field %label: @message
tr: %label alanı oluşturulurken bir sorun oluştu: @message

en: Column used for click sorting
tr: Tıklayarak sıralamada kullanılan sütun

en: Number of values is required.
tr: Değer sayısı gereklidir.

en: no caching
tr: önbellekleme yok

en: (this translation)
tr: (bu çeviri)

en: (all translations)
tr: (tüm çeviriler)

en: Group by column
tr: Sütuna göre grupla

en: Group by columns
tr: Sütunlara göre grupla

en: The username of the content author.
tr: Gönderinin yazarının adı

en: Provides links to perform entity operations.
tr: Varlık işlemleri gerçekleştirmek için bağlantılar sağlar.

en: Entity delete link
tr: Varlık silme bağlantısı

en: Entity edit link
tr: Varlık düzenleme bağlantısı

en: Link to @entity_type_label
tr: @entity_type_label bağlantısı

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
tr: @entity_type_label için görüntüleme bağlantısı sağlar.

en: Link to edit @entity_type_label
tr: @entity_type_label düzenleme bağlantısı

en: Provide an edit link to the @entity_type_label.
tr: @entity_type_label için düzenleme bağlantısı sağla.

en: Link to delete @entity_type_label
tr: @entity_type_label silme bağlantısı

en: Provide a delete link to the @entity_type_label.
tr: @entity_type_label için silme bağlantısı sağla.

en: Renders an entity in a view mode.
tr: Görüntüleme kipinde bir varlığın görüntüsünü oluşturur.

en: Output the URL as text
tr: URL'yi metin olarak göster

en: Output an absolute link
tr: Mutlak bağlantı olarak göster
