External Entities (3.0.0-rc2) - en to it translation catalogue (99 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Content
it: Contenuto

en: yes
it: sì

en: List
it: Elenco

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Disabled
it: Disattivato

en: Version
it: Versione

en: all
it: tutto

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Default
it: Predefinito

en: View
it: Visualizza

en: Notes
it: Note

en: Files
it: File

en: Separator
it: Separatore

en: Page
it: Pagina

en: Fields
it: Campi

en: Mode
it: Modalità

en: Authored by
it: Creato da

en: Desc
it: Disc

en: Filters
it: Filtri

en: Do nothing
it: Non fare niente

en: Sort by
it: Ordina per

en: seconds
it: secondi

en: Constant
it: Costante

en: Info
it: Informazioni

en: Reversed
it: Invertito

en: Authentication
it: Autenticazione

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Base path
it: Percorso di base

en: Read only
it: Sola lettura

en: Storage
it: Archiviazione

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Apply
it: Applica

en: Simple
it: Semplice

en: Manage fields
it: Gestisci campi

en: Mapping
it: Mappatura

en: @type: updated %title.
it: @type: %title aggiornato.

en: @type: added %title.
it: @type: %title aggiunto.

en: Identifier
it: Identificativo

en: Offset
it: Scostamento

en: Field mapping
it: Mappatura campi

en: Column
it: Colonna

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Formatter
it: Formattatore

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Display format
it: Formato di visualizzazione

en: Display type
it: Tipo di display

en: Boolean
it: Booleano

en: Permanent
it: Permanente

en: @type %title has been created.
it: @type %title è stato creato.

en: @type %title has been updated.
it: Il @type %title è stato aggiornato.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Language settings
it: Impostazioni lingua

en: - All -
it: - Tutto -

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Date and time
it: Data e ora

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Text format
it: Formato del testo

en: Number of pages
it: Numero di pagine

en: Operations links
it: Link operativi

en: Manage display
it: Gestione visualizzazione

en: <em>Edit @type</em> @title
it: <em>Modifica @type</em> @title

en: Save format
it: Salva il formato

en: Read-only
it: Sola lettura

en: Page number
it: Numero pagina

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Use field template
it: Usa il template del campo

en: Display all values in the same row
it: Visualizza tutti i valori nella stessa riga

en: Rendered entity
it: Entità visualizzata

en: Manage form display
it: Gestione visualizzazione form

en: First and last only
it: Solo il primo e l'ultimo

en: Original language
it: Lingua originale

en: There was a problem creating field %label: @message
it: Si è verificato un problema durante la creazione del campo %label: @message

en: Column used for click sorting
it: Colonna utilizzata per ordinare col click

en: Number of values is required.
it: È richiesto il numero di valori.

en: no caching
it: nessun metodo di cache

en: (this translation)
it: (questa traduzione)

en: (all translations)
it: (tutte le traduzioni)

en: Group by column
it: Raggruppa per colonna

en: Group by columns
it: Raggruppa per colonne

en: The username of the content author.
it: Nome utente dell'autore del contenuto.

en: Provides links to perform entity operations.
it: Fornisce collegamenti per eseguire operazioni sulle entità .

en: Link to @entity_type_label
it: Link a @entity_type_label

en: Link to edit @entity_type_label
it: Link per modificare @entity_type_label

en: Link to delete @entity_type_label
it: Link per eliminare @entity_type_label
