External Entities (3.0.0-rc2) - en to nl translation catalogue (120 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Content
nl: Inhoud

en: yes
nl: ja

en: List
nl: Lijst

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Version
nl: Versie

en: all
nl: alle

en: Edit
nl: Bewerken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Field
nl: Veld

en: Default
nl: Standaard

en: View
nl: Weergeven

en: Notes
nl: Notities

en: Files
nl: Bestanden

en: no
nl: nee

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Page
nl: Pagina

en: Fields
nl: Velden

en: Mode
nl: Modus

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Id
nl: ID

en: Desc
nl: Aflopend

en: Do nothing
nl: Niets doen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: seconds
nl: seconden

en: API key
nl: API-sleutel

en: Constant
nl: Constante

en: Generic
nl: Generiek

en: Reversed
nl: Omgekeerd

en: Authentication
nl: Authenticatie

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Base path
nl: Basispad

en: Read only
nl: Alleen lezen

en: Storage
nl: Opslag

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Apply
nl: Toepassen

en: Simple
nl: Eenvoudig

en: Manage fields
nl: Velden beheren

en: Mapping
nl: Verwijzing

en: @type: updated %title.
nl: @type: %title bijgewerkt.

en: @type: added %title.
nl: @type: %title toegevoegd.

en: Identifier
nl: Identificatiemiddel

en: Field mapping
nl: Veldtoewijzing

en: Annotations
nl: Annotaties

en: Column
nl: Kolom

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Text to display
nl: Weer te geven tekst

en: Formatter
nl: Opmaakhulpmiddel

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Debug mode
nl: Debug modus

en: Display format
nl: Weergaveformaat

en: Display type
nl: Weergavetype

en: Bundle
nl: Bundel

en: @type %title has been created.
nl: @type %title is aangemaakt.

en: @type %title has been updated.
nl: @type %title is bijgewerkt.

en: Annotation
nl: Notitie

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: Language settings
nl: Taalinstellingen

en: - All -
nl: - Alle -

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Date and time
nl: Datum en tijd

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Text format
nl: Tekstopmaak

en: Number of pages
nl: Aantal pagina's

en: Unchanged
nl: Ongewijzigd

en: Edit entity type
nl: Bewerk entiteitstype

en: Operations links
nl: Bewerkingslinks

en: Manage display
nl: Weergave beheren

en: <em>Edit @type</em> @title
nl: <em>@type</em> @title <em>bewerken</em>

en: Save format
nl: Opmaak opslaan

en: Read-only
nl: Alleen-lezen

en: Number of items per page
nl: Het aantal items per pagina

en: Page number
nl: Paginanummer

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Asc
nl: Oplopend

en: Use field template
nl: Veldtemplate gebruiken

en: Display all values in the same row
nl: Alle waarden in dezelfde rij weergeven

en: Rendered entity
nl: Weergegeven entiteit

en: Manage form display
nl: Formulierweergave beheren

en: External URI
nl: Externe URI

en: First and last only
nl: Alleen eerste en laatste

en: Placeholders
nl: Plaatshouders

en: Original language
nl: Oorspronkelijke taal

en: There was a problem creating field %label: @message
nl: Er was een probleem bij het aanmaken van het veld %label: @message

en: Column used for click sorting
nl: Kolom gebruikt voor kliksortering

en: Number of values is required.
nl: Aantal waarden is verplicht.

en: Select a language
nl: Kies een taal

en: no caching
nl: geen caching

en: (this translation)
nl: (deze vertaling)

en: (all translations)
nl: (alle vertalingen)

en: Group by column
nl: Groeperen op kolom

en: Group by columns
nl: Groeperen op kolommen

en: The username of the content author.
nl: De gebruikersnaam van de auteur.

en: Provides links to perform entity operations.
nl: Biedt links om entiteitsbewerkingen uit te voeren.

en: Entity delete link
nl: Entiteit 'Verwijderen'-link

en: Entity edit link
nl: Entiteit 'Bewerken'-link

en: Link to @entity_type_label
nl: Link naar @entity_type_label

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
nl: Een link voor het bekijken van @entity_type_label weergeven.

en: Link to edit @entity_type_label
nl: Link om @entity_type_label te bewerken

en: Provide an edit link to the @entity_type_label.
nl: Een link voor het bewerken van @entity_type_label weergeven.

en: Link to delete @entity_type_label
nl: Link om @entity_type_label te verwijderen

en: Provide a delete link to the @entity_type_label.
nl: Een 'Verwijderen'-link weergeven voor @entity_type_label.

en: External Entities
nl: Externe entiteiten

en: Renders an entity in a view mode.
nl: Toont de entiteit in een weergave modus.

en: Updated alias for %label @id.
nl: Alias voor %label @id bijgewerkt.

en: Number of entities
nl: Aantal entiteiten

en: Output the URL as text
nl: URL als tekst tonen

en: Output an absolute link
nl: Een absolute link tonen
