External Entities (3.0.0-rc2) - en to pl translation catalogue (115 entries)

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: Prefix
pl: Przedrostek

en: Suffix
pl: Przyrostek

en: Delete
pl: Usuń

en: Content
pl: Zawartość

en: yes
pl: tak

en: List
pl: Lista

en: Remove
pl: Usuń

en: Description
pl: Opis

en: Language
pl: Język

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Version
pl: Wersja

en: all
pl: wszystkie

en: Edit
pl: Edytuj

en: Reset
pl: Resetuj

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Name
pl: Nazwa

en: Field
pl: Pole

en: Default
pl: Domyślny

en: View
pl: Widok

en: Notes
pl: Notatki

en: Files
pl: Pliki

en: no
pl: nie

en: Page
pl: Strona

en: Fields
pl: Pola

en: Mode
pl: Tryb

en: Authored by
pl: Autor

en: Caching
pl: Pamięć podręczna

en: Desc
pl: Malejąco

en: Filters
pl: Filtry

en: Do nothing
pl: Nie nie rób

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: seconds
pl: sekundy

en: API key
pl: Klucz API

en: Query
pl: Zapytanie

en: Info
pl: Informacja

en: Reversed
pl: Odwrotnie

en: Authentication
pl: Uwierzytelnianie

en: ‹ Previous
pl: ‹ Poprzednia

en: Next ›
pl: Następna ›

en: Base path
pl: Ścieżka bazowa

en: Read only
pl: Tylko do odczytu

en: Storage
pl: Magazyn

en: Default value
pl: Wartość domyślna

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Simple
pl: Prosto

en: Manage fields
pl: Zarządzaj polami

en: Mapping
pl: Mapowanie

en: @type: updated %title.
pl: @type: zaktualizowano %title.

en: @type: added %title.
pl: @type: dodano %title.

en: Identifier
pl: Identyfikator

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Field mapping
pl: Mapowanie pola

en: Column
pl: Kolumna

en: - Select -
pl: - Wybierz -

en: Text to display
pl: Tekst do wyświetlenia

en: Formatter
pl: Formater

en: Entity type
pl: Typ encji

en: Debug mode
pl: Tryb debugowania

en: Display format
pl: Format wyświetlania

en: Display type
pl: Wyświetl typ

en: Bundle
pl: Zestaw

en: Permanent
pl: Stały

en: @type %title has been created.
pl: Wpis %title (@type) został dodany.

en: @type %title has been updated.
pl: Wpis %title (@type) został zaktualizowany.

en: Annotation
pl: Adnotacja

en: Authentication type
pl: Typ autentykacji

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: Placeholder
pl: Zaślepka

en: Language settings
pl: Ustawienia językowe

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: Publishing status
pl: Status publikacji

en: Date and time
pl: Data i czas

en: « First
pl: « Pierwsza

en: Last »
pl: Ostatnia »

en: Text format
pl: Format tekstu

en: Number of pages
pl: Liczba stron

en: Operations links
pl: Odnośniki do czynności

en: Manage display
pl: Zarządzaj wyświetlaniem

en: <em>Edit @type</em> @title
pl: <em>Edytuj @type</em> @title

en: Save format
pl: Zapisz format

en: Read-only
pl: Tylko do odczytu

en: Page number
pl: Numer strony

en: Value:
pl: Wartość:

en: View mode
pl: Tryb widoku

en: Hash
pl: Hasz

en: Asc
pl: Rosnąco

en: Use field template
pl: Wykorzystaj szablon pola

en: Display all values in the same row
pl: Wyświetl wartości w jednym rzędzie

en: Rendered entity
pl: Wyrenderowana encja

en: Manage form display
pl: Zarządzaj wyświetlaniem formularza

en: First and last only
pl: Tylko pierwsze i ostatnie

en: Original language
pl: Język oryginalny

en: There was a problem creating field %label: @message
pl: Wystąpił problem z tworzeniem pola %label: @message

en: Column used for click sorting
pl: Kolumna używana do sortowania poprzez kliknięcie

en: Number of values is required.
pl: Określenie liczby możliwych wartości jest wymagane

en: no caching
pl: bez pamięci podręcznej

en: (this translation)
pl: (to tłumaczenie)

en: (all translations)
pl: (wszystkie tłumaczenia)

en: Group by column
pl: Grupuj po kolumnie

en: Group by columns
pl: Grupowanie po kolumnach

en: The username of the content author.
pl: Nazwa użytkownika będącego autorem zawartości.

en: Provides links to perform entity operations.
pl: Dostarcza odnośniki do wykonywania działań na encjach.

en: Entity delete link
pl: Odnośnik do usuwania encji

en: Entity edit link
pl: Odnośnik do edycji encji

en: Link to @entity_type_label
pl: Odnośnik do @entity_type_label

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
pl: Dostarcza odnośnik do przeglądania @entity_type_label.

en: Link to edit @entity_type_label
pl: Odnośnik do edycji @entity_type_label

en: Provide an edit link to the @entity_type_label.
pl: Dostarcza odnośnik do edycji @entity_type_label.

en: Link to delete @entity_type_label
pl: Odnośnik do usuwania @entity_type_label

en: Provide a delete link to the @entity_type_label.
pl: Dostarcza odnośnik do usuwania @entity_type_label.

en: Renders an entity in a view mode.
pl: Generuje encję w trybie widoku.

en: Output the URL as text
pl: Wyświetl adres URL jako tekst

en: Output an absolute link
pl: Wyświetl odnośnik bezwzględny
