External Entities (3.0.0-rc2) - en to fa translation catalogue (80 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: Delete
fa: حذف

en: Content
fa: محتوا

en: yes
fa: بله

en: List
fa: سجل

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Version
fa: نسخه

en: Edit
fa: تدوین

en: Reset
fa: اعاده

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Field
fa: میدان

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: View
fa: مشاهده

en: ID
fa: هویت

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: no
fa: خیر

en: Separator
fa: جداکننده

en: Page
fa: صفحه

en: Fields
fa: میدانها

en: Mode
fa: سبک

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Caching
fa: بکارگیری حافظه موقت

en: Id
fa: هویت

en: Desc
fa: نزولی

en: Filters
fa: صافیها

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Query
fa: پرس و جو

en: Info
fa: اطلاعات

en: Reversed
fa: معکوس

en: Authentication
fa: بررسی هویت

en: ‹ Previous
fa: قبلی>

en: Next ›
fa: >بعدی

en: Default value
fa: مقدارپیشفرض

en: Apply
fa: تایید

en: Manage fields
fa: اداره میدان‌ها

en: Mapping
fa: نگاشت

en: @type: updated %title.
fa: @type: %title به‌روز شد.

en: @type: added %title.
fa: @type: %title اضافه شد.

en: Identifier
fa: هویت

en: Offset
fa: جابجایی

en: Column
fa: ستون

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Text to display
fa: متن قابل نمایش

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Display format
fa: قالب بندی نمایش

en: Display type
fa: نوع نمایش

en: Boolean
fa: منطقی

en: Bundle
fa: بسته

en: Permanent
fa: دائمی

en: @type %title has been created.
fa: @type %title ایجاد شد.

en: @type %title has been updated.
fa: @type %title به‌روز شد.

en: Items per page
fa: عنصر‌ها در هر صفحه

en: ‹‹
fa: >>

en: ››
fa: <<

en: Placeholder
fa: جایگذار

en: Language settings
fa: تنظیمات زبان

en: - All -
fa: - همه -

en: Date and time
fa: تاریخ و زمان

en: « First
fa: >>اول

en: Last »
fa: آخر>>

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: Operations links
fa: واصلهای عملیات

en: Manage display
fa: اداره نمایش

en: <em>Edit @type</em> @title
fa: <em>تدوین @type</em> @title

en: Save format
fa: ذخیره قالب‌بندی

en: Page number
fa: شماره صفحه

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Asc
fa: صعودی

en: Display all values in the same row
fa: نمایش همه‌ی مقادیر در یک سطر

en: @label:delta
fa: @label: دلتا

en: Rendered entity
fa: بخش ارائه شده

en: Manage form display
fa: اداره ورقه

en: First and last only
fa: فقط اولین و آخرین
