External Entities (3.0.0-rc2) - en to pt translation catalogue (116 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Delete
pt: Eliminar

en: Content
pt: Conteúdo

en: yes
pt: sim

en: List
pt: Lista

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Disabled
pt: Desativado

en: Version
pt: Versão

en: all
pt: todos

en: Major version
pt: Versão principal

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Default
pt: Por defeito

en: View
pt: Mostrar

en: Notes
pt: Anotações

en: Files
pt: Ficheiros

en: no
pt: não

en: Separator
pt: Separador

en: Page
pt: Página

en: Fields
pt: Campos

en: Mode
pt: Modo

en: Authored by
pt: Criado por

en: Caching
pt: Armazenando em cache

en: Filters
pt: Filtros

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: seconds
pt: segundos

en: API key
pt: Chave API

en: Constant
pt: Constante

en: Query
pt: Consulta

en: Info
pt: Informações

en: Generic
pt: Genérico

en: Reversed
pt: Invertido

en: Authentication
pt: Autenticação

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Base path
pt: Caminho base

en: Read only
pt: Só de leitura

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Connection settings
pt: Definições da ligação

en: Apply
pt: Aplicar

en: Simple
pt: Simples

en: Manage fields
pt: Gerir campos

en: Mapping
pt: Mapeamento

en: @type: updated %title.
pt: @type: %title actualizado.

en: @type: added %title.
pt: @type: %title adicionado.

en: Identifier
pt: Identificador

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Field mapping
pt: Mapear campo

en: Annotations
pt: Anotações

en: Column
pt: Coluna

en: - Select -
pt: - Selecionar -

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Formatter
pt: Formatador

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Display format
pt: Formato da vista

en: Display type
pt: Mostrar tipo

en: Boolean
pt: Boleano

en: Bundle
pt: Pacote

en: Permanent
pt: Permanente

en: @type %title has been created.
pt: @type %title foi criado.

en: @type %title has been updated.
pt: @type %title foi actualizado.

en: Authentication type
pt: Tipo de autenticação

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Language settings
pt: Definições de idioma

en: - All -
pt: - Todos -

en: Publishing status
pt: Estado da publicação

en: Date and time
pt: Data e hora

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Text format
pt: Formato de texto

en: Number of pages
pt: Número de páginas

en: Operations links
pt: Ligações de operações

en: Manage display
pt: Gerir exibição

en: <em>Edit @type</em> @title
pt: <em>Editar @type</em> @title

en: Save format
pt: Guardar o formato

en: Read-only
pt: Leitura apenas

en: Page number
pt: Número de página

en: View mode
pt: Modo de visualização

en: Use field template
pt: Usar campo padrão

en: Display all values in the same row
pt: Mostrar todos os valores na mesma linha

en: Rendered entity
pt: Entidade renderizada

en: Manage form display
pt: Gerir exibição do formulário

en: First and last only
pt: Apenas o primeiro e último

en: Original language
pt: Idioma original

en: There was a problem creating field %label: @message
pt: Houve um problema ao criar o campo %label: @message

en: Column used for click sorting
pt: Coluna usada para classificação de cliques

en: Number of values is required.
pt: Número de valores é necessário.

en: no caching
pt: sem cache

en: (this translation)
pt: (esta tradução)

en: (all translations)
pt: (todas as traduções)

en: Group by column
pt: Agrupar por coluna

en: Group by columns
pt: Agrupar por colunas

en: The username of the content author.
pt: O nome de utilizador do autor do conteúdo.

en: Provides links to perform entity operations.
pt: Fornece ligações para realizar operações de entidade.

en: Entity delete link
pt: Link de exclusão de entidade

en: Entity edit link
pt: Link de edição da entidade

en: Link to @entity_type_label
pt: Ligação para @entity_type_label

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
pt: Forneça um link de visualização para @entity_type_label.

en: Link to edit @entity_type_label
pt: Ligação para editar @entity_type_label

en: Provide an edit link to the @entity_type_label.
pt: Forneça um ligação de edição para @entity_type_label.

en: Link to delete @entity_type_label
pt: Ligação para apagar @entity_type_label

en: Provide a delete link to the @entity_type_label.
pt: Forneça um link de eliminação para @entity_type_label.

en: Renders an entity in a view mode.
pt: Renderiza uma entidade num modo de visualização.

en: Updated alias for %label @id.
pt: Caminho alternativo atualizado para %label @id.

en: Output the URL as text
pt: Saída do URL como texto

en: Output an absolute link
pt: Saída de um link absoluto

en: JSON:API
pt: JSON :API
