External Entities (3.0.0-rc2) - en to uk translation catalogue (134 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Delete
uk: Видалити

en: Content
uk: Вміст

en: yes
uk: так

en: List
uk: Список

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Version
uk: Версія

en: all
uk: все

en: Major version
uk: Основна версія

en: Edit
uk: Редагувати

en: Reset
uk: Скинути

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Field
uk: Поле

en: Default
uk: Базово

en: View
uk: Перегляд

en: Notes
uk: Примітки

en: Files
uk: Файли

en: no
uk: ні

en: Separator
uk: Розділювач

en: Page
uk: Сторінка

en: Fields
uk: Поля

en: Mode
uk: Режим

en: Authored by
uk: Автор

en: Caching
uk: Кешування

en: Id
uk: Ідентифікатор

en: Desc
uk: Спад

en: Filters
uk: Фільтри

en: Do nothing
uk: Нічого не робити

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: seconds
uk: секунд(и)

en: API key
uk: Ключ API

en: Custom header
uk: заголовок, Що Настроюється,

en: Constant
uk: Стала

en: Query
uk: Запит

en: Info
uk: Інформація

en: Generic
uk: Загальне

en: Reversed
uk: Зворотній порядок

en: Authentication
uk: Автентифікація

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Base path
uk: Основний шлях

en: Read only
uk: Тільки для читання

en: Storage
uk: Сховище

en: Default value
uk: Базове значення

en: Apply
uk: Застосувати

en: Simple
uk: Просте

en: Manage fields
uk: Керувати полями

en: Mapping
uk: Відповідність

en: @type: updated %title.
uk: @type: %title оновлено.

en: @type: added %title.
uk: @type: додано %title.

en: Identifier
uk: Ідентифікатор

en: Offset
uk: Зміщення

en: Field mapping
uk: Відповідність полів

en: Annotations
uk: Анотації

en: Column
uk: Колонка

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: Formatter
uk: Форматер

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Debug mode
uk: Режим зневадження

en: Display format
uk: Формат відображення

en: Display type
uk: Тип відображення

en: Debug level
uk: Рівень відладки

en: Boolean
uk: Булева змінна

en: Bundle
uk: Пакет

en: Permanent
uk: Постійно

en: @type %title has been created.
uk: @type %title було успішно створено.

en: @type %title has been updated.
uk: @type %title було успішно оновлено.

en: Annotation
uk: Анотація

en: Authentication type
uk: Тип автентифікації

en: Performances
uk: Твори

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Language settings
uk: Налаштування мови

en: - All -
uk: - Усе -

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: Date and time
uk: Дата та час

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Text format
uk: Текстовий формат

en: Number of pages
uk: Кількість сторінок

en: Queries
uk: Запити

en: Edit entity type
uk: Редагувати тип сутності

en: Operations links
uk: Операційні посилання

en: Manage display
uk: Керувати відображенням

en: <em>Edit @type</em> @title
uk: <em>Редагувати @type</em> @title

en: Save format
uk: Зберегти формат

en: Read-only
uk: Лише читання

en: Page number
uk: Номер сторінки

en: Value:
uk: Значення:

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: Hash
uk: Геш

en: Asc
uk: Зрост

en: Use field template
uk: Використовувати шаблон поля

en: Display all values in the same row
uk: Відображати усі значення в одному рядку

en: @label:delta
uk: @label:дельта

en: Auto-detect
uk: Автовизначення

en: Rendered entity
uk: Згенерована сутність

en: Manage form display
uk: Керувати відображенням форми

en: External URI
uk: Зовнішній URI

en: First and last only
uk: Лише перший і останній

en: Placeholders
uk: Заповнювачі

en: Original language
uk: Мова оригіналу

en: There was a problem creating field %label: @message
uk: Помилка при створенні поля %label: @message

en: Column used for click sorting
uk: Колонка, використовувана для впорядкування клацанням

en: Number of values is required.
uk: Кількість значень є обов’язковою.

en: Select a language
uk: Вибрати мову

en: no caching
uk: без кешування

en: (this translation)
uk: (цей переклад)

en: (all translations)
uk: (всі переклади)

en: Group by column
uk: Групувати по стовпцю

en: Group by columns
uk: Групувати по стовпчиках

en: The username of the content author.
uk: Ім'я користувача автора матеріалу.

en: Provides links to perform entity operations.
uk: Надає декілька посилань для виконання операцій з сутностями.

en: Entity delete link
uk: Посилання видалення сутності

en: Entity edit link
uk: Посилання редагування сутності

en: Link to @entity_type_label
uk: Посилання до @entity_type_label

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
uk: Надає виду посилання до @entity_type_label.

en: Link to edit @entity_type_label
uk: Посилання на редагування @entity_type_label

en: Provide an edit link to the @entity_type_label.
uk: Надає посилання на редагування @entity_type_label.

en: Link to delete @entity_type_label
uk: Посилання на видалення @entity_type_label

en: Provide a delete link to the @entity_type_label.
uk: Надає посилання на видалення @entity_type_label.

en: @label (@name:delta)
uk: @label (@name:дельта)

en: Renders an entity in a view mode.
uk: Візуалізує сутність у режимі перегляду.

en: Updated alias for %label @id.
uk: Оновлено синонім для %label @id.

en: Output the URL as text
uk: Виведення URL у вигляді тексту

en: Output an absolute link
uk: Виведення абсолютного посилання
