External Entity (Consumer) (1.0.0-rc1) - en to pt translation catalogue (31 entries)

en: Title
pt: Título

en: Operations
pt: Operações

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: Password
pt: Senha

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Are you sure you want to delete %label?
pt: Você tem certeza que deseja apagar %label?

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Variations
pt: Variações

en: Invalid display id @display
pt: ID do display @display é inválido

en: There are no @types available to add.
pt: Não existem @types disponíveis para adicionar.

en: - All -
pt: - Todos -

en: Resource
pt: Recurso

en: Entity Type
pt: Tipo de entidade

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Add and configure @types
pt: Adiciona e configura @types

en: Rendered entity
pt: Entidade renderizada

en: Reference type
pt: Tipo de referência

en: No view mode selected
pt: Nenhum modo de exibição selecionado

en: Selected:
pt: Selecionado:

en: Basic Authentication
pt: Autenticação Básica

en: Entity browser bulk select form
pt: Formulário de seleção em massa do navegador de entidade

en: Add a form element that lets you use a view as a base to select entities in entity browser.
pt: Adicione um elemento de formulário que permite que você use uma exibição como base para selecionar entidades no navegador de entidade.

en: Recursive rendering detected when rendering entity %entity_type: %entity_id, using the %field_name field on the %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id entity. Aborting rendering.
pt: Renderização recursiva detectada ao renderizar a entidade %entity_type: %entity_id usando o campo %field_name na %parent_entity_type: %parent_bundle %parent_entity_id. Interrompendo a renderização.
