External Media (1.0.5) - en to pt translation catalogue (21 entries)

en: Title
pt: Título

en: Remove
pt: Remover

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: The configuration options have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Upload
pt: Carregar

en: Save Settings
pt: Salvar Configurações

en: Client ID
pt: ID do Cliente

en: Scope
pt: Escopo

en: Redirect URL
pt: URL para redirecionamento

en: No preview
pt: Sem pré-visualização

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
pt: O título é usado como um tooltip quando o usuário passa o mouse sobre a imagem.

en: Remove selected
pt: Apagar selecionado(s)

en: Alternative text
pt: Texto alternativo

en: Preview image style
pt: Visualizar estilo da imagem

en: no preview
pt: sem pré-visualização

en: The preview image will be shown while editing the content.
pt: Uma prévia da imagem será apresentada ao editar o conteúdo.

en: Choose a file
pt: Escolha um arquivo

en: Progress indicator: @progress_indicator
pt: Indicador de progresso: @progress_indicator

en: Preview image style: @style
pt: Estilo de imagem para pré-visualização: @style

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. This is important for accessibility.
pt: Descrição curta da imagem usada pelos leitores de tela e mostrada quando a imagem não é carregada. Isso é importante para acessibilidade.
