External Media Focal Point (2.0.0-alpha1) - en to cs translation catalogue (11 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Preview
cs: Náhled

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
cs: Nadpis se používá pro vyskakovací okno, když uživatel přetáhne myš na obrázek.

en: Alternative text
cs: Alternativní text

en: Preview image style
cs: Náhled stylu obrázku

en: no preview
cs: žádný náhled

en: The preview image will be shown while editing the content.
cs: Náhled obrázku se zobrazí při úpravě obsahu.

en: Preview image style: @style
cs: Náhled stylu obrázku: @style

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. This is important for accessibility.
cs: Stručný popis obrázku používaný čtečkami a zobrazený, pokud se obrázek nestáhne. Důležité pro přístupnost.
