Extra Field Settings Provider (8.x-2.1) - en to uk translation catalogue (31 entries)

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Edit
uk: Редагувати

en: Settings
uk: Налаштування

en: Label
uk: Мітка

en: Update
uk: Оновити

en: Id
uk: Ідентифікатор

en: Class
uk: Клас

en: Provider
uk: Постачальник

en: About
uk: Про модуль

en: Bundles
uk: Пакети

en: Uses
uk: Використання

en: Wrapper
uk: Обгортка

en: Display settings:
uk: Налаштування відображення:

en: Link to the entity
uk: Посилання до сутності

en: This module provides base plugins and interface for extra fields with editable display settings, like normal fields formatter settings.
uk: Цей модуль надає базові плагіни та інтерфейс для екстра полів із редагованими параметрами відображення, як параметри форматування звичайних полів.

en: But there are two base plugins which can help you with this. Just extend <code>ExtraFieldPlusDisplayBase</code> or <code>ExtraFieldPlusDisplayFormattedBase</code> plugins.
uk: Але є два базових плагіни, які можуть Вам допомогти. Просто наслідуйте <code>ExtraFieldPlusDisplayBase</code> або <code>ExtraFieldPlusDisplayFormattedBase</code> плагіни.

en: All yours extra field plugins have to be placed in <code>your_custom_module/src/Plugin/ExtraField/Display</code> folder.
uk: Всі ваші плагіни для екстра полів повинні бути розміщені в папці <code>your_custom_module/src/Plugin/ExtraField/Display</code>.

en: This extra field has settings
uk: Це екстра поле має налаштування

en: Extra Field Settings Provider
uk: Провайдер Налаштувань Екстра Полів

en: Provides ability to add display settings form for extra field, like field formatter settings.
uk: Забезпечує можливість додавати форму параметрів відображення для екстра поля, як параметри форматування поля.

en: To provide the extra field plugin with settings you must at least extend the <code>ExtraFieldPlusDisplayInterface</code>.
uk: Щоб створити плагін для екстра поля з налаштуваннями, ви повинні принаймні наслідуватись від <code>ExtraFieldPlusDisplayInterface</code>.

en: Extra Fields list
uk: Список екстра полів

en: Extra Field Plugins List
uk: Список плагінів для екстра полів

en: Fields list is empty.
uk: Список полів порожній.

en: Extra Field Settings Provider Example
uk: Приклад провайдера налаштувань екстра полів

en: Provides example extra field plugins with settings.
uk: Надає приклади плагінів для екстра полів з налаштуваннями.

en: Example Node Label
uk: Приклад назви матеріалу

en: Node label
uk: Назва матеріалу

en: Node label formatted
uk: Форматована назва матеріалу
