EzContent - A Publisher and Marketer Friendly Drupal Distribution (2.2.0) - en to da translation catalogue (76 entries)

en: Content
da: Indhold

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Language
da: Sprog

en: Article
da: Artikel

en: Reset
da: Gendan

en: Quote
da: Tilbud

en: Image
da: Billede

en: Center
da: Centreret

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: True
da: Sandt

en: Default
da: Standard

en: Summary
da: Resumé

en: Audio
da: Lyd

en: Text
da: Tekst

en: User
da: Bruger

en: All
da: Alle

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Published
da: Udgivet

en: Gallery
da: Galleri

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Desc
da: Faldende

en: Anonymous
da: Anonym

en: Provider
da: Udbyder

en: List View
da: Listevisning

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Teasers
da: Smagsprøver

en: Front page
da: Forside

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: Map
da: Knyt

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Apply
da: Udfør

en: Form
da: Formular

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: Upload Image
da: Upload billede

en: Offset
da: Forskydning

en: Image Browser
da: Billedvælger

en: Per page gallery
da: Galleri pr. side

en: Per post gallery
da: Galleri pr. indlæg

en: No gallery
da: Intet galleri

en: Save and continue
da: Gem og fortsæt

en: Card
da: Kort

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Publishing status
da: Publiceringsstatus

en: The installation has encountered an error.
da: Der opstod en fejl under installationen.

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Library
da: Bibliotek

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
da: Lad stå tomt for at bruge den beskårne udgave af brødteksten som resumé.

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
da: Brug <em>artikler</em> til tidsfølsomt indhold som nyheder, pressemeddelelser eller blogindlæg.

en: Asc
da: Stigende

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
da: Vis de refererede entities renderet af entity_view().

en: Autocomplete (Tags style)
da: Autocomplete (tags-style)

en: Media type
da: Medie type

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: An autocomplete text field with tagging support.
da: Et tekstfelt med autofuldførelse som understøtter tagging.

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: In draft
da: Udkast

en: Featured Articles
da: Fremhævede artikler

en: A locally hosted audio file.
da: En lokal lydfil.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
da: Arkiveret

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
da: Kladde

[ctx: Workflow state label]
en: Published
da: Udgivet

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
da: Arkivér

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
da: Opret ny kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
da: Udgiv
