EzContent - A Publisher and Marketer Friendly Drupal Distribution (2.2.14) - en to fa translation catalogue (80 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Content
fa: محتوا

en: Author
fa: نویسنده

en: List
fa: فهرست

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Article
fa: مقاله

en: On
fa: روشن

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Quote
fa: نقل قول

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Taxonomy term
fa: واژه طبقه‌بندی

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: True
fa: صحیح

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Background Color
fa: رنگ پس زمینه

en: Summary
fa: خلاصه

en: Audio
fa: صوتی

en: Text
fa: متن

en: Layout
fa: آرایش

en: Upload
fa: بارگذاری

en: User
fa: کاربر

en: FAQ
fa: پرسش و پاسخ متداول

en: Question
fa: سوال

en: Answer
fa: پاسخ

en: All
fa: همه

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Off
fa: خاموش

en: Inline
fa: درون خطی

en: Published
fa: منتشر شده

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: Gallery
fa: گالری

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: Media
fa: رسانه

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Start Date
fa: تاریخ شروع

en: End Date
fa: تاریخ پایان

en: Desc
fa: نزولی

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Provider
fa: ارائه‌دهنده

en: List View
fa: فهرست نما

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Source
fa: منبع

en: Front page
fa: صفحه اول

en: Replacement patterns
fa: الگوهای جایگزینی

en: Map
fa: نقشه

en: Reference
fa: ارجاع

en: Video
fa: ویدیو

en: ‹ Previous
fa: < قبلی

en: Next ›
fa: بعدی >

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Live
fa: زنده

en: Webform
fa: فرم ساز

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Apply
fa: تایید

en: Form
fa: فرم

en: Global
fa: سراسری

en: Audio file
fa: فایل صوتی

en: Authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Upload Image
fa: بارگذاری تصویر

en: Offset
fa: جابجایی

en: Embed
fa: جایگذاری

en: Save and continue
fa: ذخیره و ادامه

en: Bio
fa: بیوگرافی

en: @interval ago
fa: @interval پیش

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: The installation has encountered an error.
fa: نصب با خطا مواجه شد.

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
fa: برای استفاده از مقدار برش‌یافته متن کامل به عنوان خلاصه، این را خالی بگذارید.

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fa: از <em>مقالات</em> برای محتوای وابسته به زمان مانند اخبار, اعلامیه‌های مطبوعاتی، و مطالب وبلاگ استفاده کنید.

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Autocomplete (Tags style)
fa: تکمیل خودکار (حالت برچسب)

en: Media name
fa: نام رسانه
