EzContent - A Publisher and Marketer Friendly Drupal Distribution (2.2.19) - en to ar translation catalogue (74 entries)

en: Content
ar: المحتوى

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: لائحة

en: Language
ar: اللغة

en: Article
ar: مقال

en: Tags
ar: وسوم

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Quote
ar: الاقتباس

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: True
ar: صحيح

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Audio
ar: الصوت

en: Text
ar: نص

en: Upload
ar: رفع

en: User
ar: مستخدم

en: FAQ
ar: سؤال متكرر

en: All
ar: الكل

en: Block
ar: صندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Published
ar: منشور

en: Media
ar: ميديا

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Desc
ar: تنازلي

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Provider
ar: المزود

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Replacement patterns
ar: نماذج الاستبدال

en: Map
ar: خريطة

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Reference
ar: مرجع

en: Video
ar: فيديو

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Apply
ar: تطبيق

en: Form
ar: نموذج

en: Editor
ar: محرر

en: Global
ar: عالمي

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Administrator
ar: مدير

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Embed
ar: تضمين

en: Save and continue
ar: حفظ ومتابعة

en: Card
ar: بطاقة

en: Items per page
ar: العناصر لكل صفحة

en: - All -
ar: - الكل -

en: Publishing status
ar: حالة النشر

en: The installation has encountered an error.
ar: واجه التركيب خطأ.

en: « First
ar: « الأولى

en: Last »
ar: الأخيرة »

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
ar: اتركه فارغا لاستخراج قيمة مشذبة من النص الكامل كملخص.

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Full HTML
ar: HTML كامل

en: An autocomplete text field with tagging support.
ar: حقل نص مكتمل بشكل تلقائي يدعم الوسوم.

en: Thumbnail (100×100)
ar: صورة مصغرة (100×100)

en: Basic HTML
ar: HTML أساسي

en: Restricted HTML
ar: HTML مقيَّد

en: Featured Articles
ar: أبرز المقالات

en: A locally hosted audio file.
ar: ملف صوتي مستضاف محلياً (داخلياً).

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ar: مسودة

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ar: منشور

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ar: أرشفة

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ar: إنشاء مسودة جديدة

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ar: نشر
