EzContent - A Publisher and Marketer Friendly Drupal Distribution (2.2.20) - en to sv translation catalogue (64 entries)

en: Content
sv: Innehåll

en: Author
sv: Författare

en: Article
sv: Artikel

en: Tags
sv: Etiketter

en: Quote
sv: Citera

en: Image
sv: Bild

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: True
sv: Sant

en: Default
sv: Förvald

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Audio
sv: Ljud

en: Upload
sv: Ladda upp

en: User
sv: Användare

en: FAQ
sv: Frågor och svar

en: Page
sv: Sida

en: Gallery
sv: Galleri

en: Plain text
sv: Ren text

en: List View
sv: Listvy

en: Front page
sv: Startsida

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Map
sv: Karta

en: Reference
sv: Referens

en: Form
sv: Formulär

en: Global
sv: Globalt

en: Embed
sv: Bädda in

en: Image Browser
sv: Bildläsare

en: Per page gallery
sv: Galleri per sida

en: Per post gallery
sv: Galleri per inlägg

en: No gallery
sv: Inget galleri

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: Tweet
sv: Tweeta

en: Card
sv: Kort

en: The installation has encountered an error.
sv: Ett fel har inträffat under installationen.

en: Library
sv: Bibliotek

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
sv: Lämna tomt för att använda nedkortat värde för fullständig text som sammanfattning.

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
sv: Använd <em>artiklar</em> för tidskänsligt innehåll som nyheter, pressreleaser eller blogginlägg.

en: Select image
sv: Välj bild

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
sv: Visa de refererade objekten som genererats av entity_view().

en: Per field in post gallery
sv: Per fält i inlagt galleri

en: Per field in page gallery
sv: Per fält i sidgalleri

en: Custom gallery
sv: Anpassat galleri

en: Colorbox gallery type: @type
sv: Typ av galleri för Colorbox: @type

en: Autocomplete (Tags style)
sv: Automatisk komplettering (etiketter)

en: Paragraphs
sv: Paragrafer

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Custom (with tokens)
sv: Anpassad (med ersättningstecken)

en: For token support the <a href="@token_url">token module</a> must be installed.
sv: För stöd av ersättningstecken måste modulen <a href="@token_url">Token</a> vara installerad.

en: Installing additional modules
sv: Installerar ytterligare moduler

en: An autocomplete text field with tagging support.
sv: Ett automatiskt kompletterande textfält med stöd för etiketter.

en: Thumbnail (100×100)
sv: Miniatyr (100×100)

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Install & configure modules
sv: Installera och konfigurera moduler

en: Installed %module_name modules.
sv: Installerade modulerna %module_name.

en: Featured Articles
sv: Utvalda artiklar

en: A locally hosted audio file.
sv: En lokalt lagrad ljudfil.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
sv: Arkiverad

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
sv: Utkast

[ctx: Workflow state label]
en: Published
sv: Publicerad

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
sv: Arkiverad

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
sv: Skapa nytt utkast

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
sv: Publicera
