EzContent - A Publisher and Marketer Friendly Drupal Distribution (8.x-1.3) - en to pt translation catalogue (108 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Content
pt: Conteúdo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Article
pt: Artigo

en: On
pt: Ligado

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Quote
pt: Citar

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: True
pt: Verdadeiro

en: Default
pt: Por defeito

en: Background Color
pt: Cor de Fundo

en: Summary
pt: Resumo

en: Audio
pt: Áudio

en: Text
pt: Texto

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: User
pt: Utilizador

en: Question
pt: Questão

en: Answer
pt: Resposta

en: All
pt: Todos

en: Page
pt: Página

en: Off
pt: Desligado

en: Inline
pt: Em linha

en: Published
pt: Publicado

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Gallery
pt: Galeria

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Start Date
pt: Data de Início

en: End Date
pt: Data de Fim

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Provider
pt: Fornecedor

en: List View
pt: Visualização em lista

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Source
pt: Fonte

en: Front page
pt: Página principal

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Map
pt: Mapa

en: Reference
pt: Referência

en: Video
pt: Vídeo

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Live
pt: Ao vivo

en: Webform
pt: Formulário

en: Anonymous user
pt: Utilizador anónimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Form
pt: Formulário

en: Audio file
pt: Ficheiro de áudio

en: Authenticated user
pt: Utilizador autenticado

en: Upload Image
pt: Carregar Imagem

en: Full Name
pt: Nome completo

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Embed
pt: Embebido

en: Landing page
pt: Página de entrada

en: Per page gallery
pt: Galeria por página

en: No gallery
pt: Sem galeria

en: Save and continue
pt: Guardar e continuar

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Card
pt: Cartão

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pt: Selecione o vocabulário que deverá ser utilizado para mostrar os termos nas opções regulares.

en: Dropdown
pt: Lista pendente

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Mostrar hierarquia em lista pendente

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido foi selecionado. Por favor altere as configurações.

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Publishing status
pt: Estado da publicação

en: The installation has encountered an error.
pt: A instalação encontrou um erro.

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Library
pt: Biblioteca

en: Archived
pt: Arquivada

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
pt: Deixe em branco para usar a versão reduzida do texto completo como sumário.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use as <em>Páginas básicas</em> para conteúdo estático, como por exemplo a página "Sobre nós".

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Utilize <em>artigos</em> para conteúdos onde a data é relevante, como notícias, comunicados de imprensa ou entradas de blogue.

en: Display error message
pt: Mostrar mensagem de erro

en: Master
pt: Principal

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
pt: Exibir as entidades referenciadas renderizadas por entity_view().

en: Autocomplete (Tags style)
pt: Auto-completar (estilo Etiquetas)

en: View Mode
pt: Modo de visualização

en: Media type
pt: Tipo de media

en: Full HTML
pt: HTML Completo

en: An autocomplete text field with tagging support.
pt: Um campo de texto autocomplete que suporta etiquetas.

en: Thumbnail (100×100)
pt: Miniatura (100×100)

en: Basic HTML
pt: HTML Básico

en: Restricted HTML
pt: HTML Restrito

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
pt: Deixe em branco para todos. Caso contrário, o primeiro termo selecionado será o padrão em vez de "Qualquer".

en: Media name
pt: Nome do Media

en: In draft
pt: Em rascunho

en: A locally hosted audio file.
pt: Um ficheiro de áudio hospedado localmente.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
pt: Arquivado

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pt: Publicado

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
pt: Arquivar

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pt: Criar novo rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pt: Publicar
