EzContent - A Publisher and Marketer Friendly Drupal Distribution (8.x-1.6) - en to fr translation catalogue (96 entries)

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Language
fr: Langue

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Quote
fr: Citer

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: True
fr: Vrai

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: Text
fr: Texte

en: User
fr: Utilisateur

en: All
fr: Tout

en: Block
fr: Bloc

en: Published
fr: Publié

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Gallery
fr: Galerie

en: Media
fr: Média

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Provider
fr: Fournisseur

en: List View
fr: Vue au Format Liste

en: Sort by
fr: Trier par

en: Teasers
fr: Accroches

en: Front page
fr: Page d'accueil

en: Replacement patterns
fr: Motifs de substitution

en: Map
fr: Carte

en: Reference
fr: Référence

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: Form
fr: Formulaire

en: Editor
fr: Éditeur

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Offset
fr: Décalage

en: Selection type
fr: Type de sélection

en: Embed
fr: Intégré

en: Image Browser
fr: Explorateur d'image

en: Landing page
fr: Page de destination

en: Per page gallery
fr: Galerie par page

en: Per post gallery
fr: Galerie par contribution

en: No gallery
fr: Pas de galerie

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Card
fr: Fiche

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fr: Sélectionnez le vocabulaire pour lequel montrer les termes dans les options normales.

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Show hierarchy in dropdown
fr: Montrer la hiérarchie dans la liste déroulante

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fr: Un vocabulaire invalide a été sélectionné. Merci de le modifier dans les options.

en: Select terms from vocabulary @voc
fr: Sélectionner les termes dans le vocabulaire @voc

en: Select terms
fr: Sélectionner les termes

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: The installation has encountered an error.
fr: Une erreur s'est produite durant l'installation.

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
fr: Laissez vide pour utiliser la valeur courte du texte intégral en tant que résumé.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Image Field
fr: Champ image

en: Display error message
fr: Afficher un message d'erreur

en: Logged-in user
fr: Utilisateur connecté

en: Master
fr: Principal

en: Image browser
fr: Explorateur d'images

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
fr: Afficher les entités référencées rendues par entity_view().

en: 404 page not found
fr: Page 404 non trouvée

en: Per field in post gallery
fr: Galerie par champ d'une contribution

en: Per field in page gallery
fr: Galerie par champ d'une page

en: Custom gallery
fr: Galerie personnalisée

en: Colorbox gallery type: @type
fr: Type de galerie Colorbox : @type

en: Autocomplete (Tags style)
fr: Autocomplétion (style mots-clés)

en: Media type
fr: Type de média

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: 403 access denied
fr: page 403 accès refusé

en: Cards
fr: Cartes

en: An autocomplete text field with tagging support.
fr: Un champ texte d'autocomplétion avec prise en charge des tags.

en: Thumbnail (100×100)
fr: Vignette (100x100)

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
fr: Laisser vide pour tous. Sinon, le premier terme sélectionné sera la valeur par défaut à la place de "Tout".

en: Media name
fr: Nom du média

en: In review
fr: En cours de révision

en: Crop 16:9
fr: Recadrage 16:9

en: In draft
fr: En brouillon

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
fr: Archivé

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: Workflow state label]
en: Published
fr: Publié

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
fr: Archiver

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
fr: Créer un Nouveau Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
fr: Publier
