EzDevPortal - An open source framework for developer portals (1.0.1-beta1) - en to id translation catalogue (73 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Register
id: Daftar

en: Submit
id: Kirim

en: Content
id: Konten

en: Subscribe
id: Berlangganan

en: Description
id: Deskripsi

en: Article
id: Artikel

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: Download
id: Unduh

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Back
id: Kembali

en: Icon
id: Ikon

en: Path
id: Jalur

en: Add item
id: Tambah pokok menu

en: Off
id: Matikan

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Button
id: Tombol

en: Anonymous
id: Anonim

en: Blogs
id: Blog

en: Forums
id: Forum-forum

en: Document
id: Dokumen

en: Tabs
id: Tab

en: Reset password
id: Reset kata sandi

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Form
id: Formulir

en: Authenticated user
id: Pengguna yang telah diotentifikasi

en: Blue
id: Biru

en: Print
id: Cetak

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Path to custom icon
id: Lokasi ke ikon buatan sendiri

en: Card
id: Kartu

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
id: Untuk mengubah password pengguna saat ini, masukkan password baru di kedua field.

en: Forum topic
id: Topik forum

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
id: Digunakan untuk blog para pengguna. Setiap pengguna mendapatkan blog pribadi.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
id: Sebuah <em>topik forum </em> untuk memulai thread diskusi baru dalam forum.

en: Forum navigation vocabulary
id: Navigasi kosakata forum

en: An administrator created an account for you at [site:name]
id: Administrator membuat akun untuk Anda di [site:name]

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Forgot your password?
id: Lupa kata sandi Anda?

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Primary menu
id: Menu utama

en: Site header
id: Kepala situs

en: Default comments
id: Komentar default

en: Allows commenting on content
id: Bolehkan mengomentari konten

en: Media library
id: Perpustakaan media

en: Comment_forum
id: Komentar_forum

en: Default comment field
id: Kolom komentar umum

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
id: Permintaan pembatalan untuk akun [user:display-name] pada [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
id: Penggantian informasi masuk untuk [user:display-name] pada [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
id: Detail akun dari [user:display-name] pada [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
id: Detil akun [user:display-name] di [site:name] (menunggu persetujuan admin)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
id: Detil akun untuk [user:display-name] di [site:name] (disetujui)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
id: Detil akun untuk [user:display-name] di [site:name] (diblokir)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
id: Detil akun untuk [user:display-name] di [site:name] (dibatalkan)

en: Use local images for reusable media.
id: Gunakan gambar lokal untuk media yang dapat digunakan kembali.

en: A locally hosted audio file.
id: File audio yang dihosting secara lokal.

en: A locally hosted video file.
id: File video yang dihosting secara lokal.
