EzDevPortal - An open source framework for developer portals (1.0.1-beta1) - en to ja translation catalogue (103 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Register
ja: 登録

en: Submit
ja: 送信

en: Content
ja: コンテンツ

en: Subscribe
ja: 配信登録

en: Description
ja: 説明

en: Article
ja: 記事

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Download
ja: ダウンロード

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Back
ja: 戻る

en: Icon
ja: アイコン

en: Audio
ja: オーディオ

en: Path
ja: パス

en: Add item
ja: 項目を追加

en: Icons
ja: アイコン

en: Email
ja: メール

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Visibility
ja: 閲覧の制限

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Forum
ja: フォーラム

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Button
ja: ボタン

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Slide
ja: スライド

en: Units
ja: 単位

en: Blogs
ja: ブログ

en: Video
ja: ビデオ

en: Forums
ja: フォーラム

en: Document
ja: ドキュメント

en: Tabs
ja: タブ

en: Reset password
ja: パスワードのリセット

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Form
ja: フォーム

en: Editor
ja: エディタ

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Blue
ja: ブルー

en: Administrator
ja: 管理者

en: Print
ja: 印刷

en: Banner image
ja: バナーイメージ

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Path to custom icon
ja: カスタムアイコンへのパス

en: Card
ja: カード

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
ja: 現在のパスワードを変更したい場合は、両方のフィールドに新しいパスワードを入力してください。

en: Checkboxes
ja: チェックボックス(複数)

en: Forum topic
ja: フォーラムトピック

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: Secondary menu
ja: セカンダリーメニュー

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
ja: マルチユーザーブログに使用してください。各ユーザーには個人ブログが与えられます。

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
ja: <strong>フォーラム記事</strong>はフォーラム内で新しいディスカッションを開始するものです。

en: Forum navigation vocabulary
ja: フォーラムナビゲーション用語集

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ja: [site:name]でのアカウントが管理者によって発行されました。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Sidebar second
ja: 第２サイドバー

en: Footer first
ja: 第1フッター

en: Footer second
ja: 第2フッター

en: Footer third
ja: 第3フッター

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Primary menu
ja: プライマリーメニュー

en: Footer fourth
ja: 第4フッター

en: 403 access denied
ja: 403 アクセス拒否

en: Site header
ja: サイトヘッダー

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: Featured top
ja: フィーチャートップ

en: Featured bottom first
ja: フィーチャーボトムファースト

en: Featured bottom second
ja: フィーチャーボトムセカンド

en: Featured bottom third
ja: フィーチャーボトムサード

en: Footer fifth
ja: 第5フッター

en: Media library
ja: メディアライブラリー

en: Default comment field
ja: デフォルトのコメントフィールド

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] での [user:display-name] のアカウントキャンセルのリクエスト

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name]での[user:display-name]さんの代替ログイン情報

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細 (管理者の承認待ち)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (承認済)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ja: [user:display-name] の [site:name] の情報 (ブロック)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (キャンセル)

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。

en: A locally hosted audio file.
ja: サーバー内に保存されたオーディオファイル

en: A locally hosted video file.
ja: サーバー内に保存された動画ファイル

en: Remote video
ja: 外部の動画

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ja: YouTubeかVimeoから提供される外部の動画。

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ja: 掲載済み

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ja: 下書きを新規作成

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ja: 掲載

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ja: PDFなどのアップロード済みファイルやドキュメント。
