EzDevPortal - An open source framework for developer portals (1.0.1-beta1) - en to uk translation catalogue (117 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Register
uk: Реєстрація

en: Submit
uk: Надіслати

en: Content
uk: Вміст

en: Subscribe
uk: Підписатися

en: Description
uk: Опис

en: Article
uk: Стаття

en: On
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Download
uk: Завантаження

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Back
uk: Назад

en: Icon
uk: Іконка

en: Audio
uk: Звук

en: Path
uk: Шлях

en: Remove item
uk: Вилучити елемент

en: Add item
uk: Додати елемент

en: Icons
uk: Іконки

en: Issue
uk: Проблема

en: Email
uk: Електронна пошта

en: FAQ
uk: ЧаПи

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Off
uk: Вимкнено

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Visibility
uk: Видимість

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Forum
uk: Форум

en: Add new comment
uk: Коментувати

en: Button
uk: Кнопка

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Link Text
uk: Текст посилання

en: Slide
uk: Сковзання

en: Units
uk: Одиниці

en: Blogs
uk: Блоґи

en: Video
uk: Відео

en: Forums
uk: Форуми

en: Document
uk: Документ

en: Developer
uk: Розробник

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Reset password
uk: Скинути пароль

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: Form
uk: Форма

en: Editor
uk: Редактор

en: Authenticated user
uk: Авторизований користувач

en: Blue
uk: Синій

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Print
uk: Друк

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Banner image
uk: Зображення банера

en: Twitter
uk: Твітер

en: Environments
uk: Середовища

en: Save and continue
uk: Зберегти та продовжити

en: Path to custom icon
uk: Шлях до власної іконки

en: Card
uk: Картка

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
uk: Щоб змінити поточний пароль користувача, введіть новий пароль в обидва поля.

en: Checkboxes
uk: Прапорці

en: Forum topic
uk: Тема форуму

en: Page top
uk: Верх сторінки

en: Page bottom
uk: Низ сторінки

en: Sidebar first
uk: Перша бічна панель

en: Secondary menu
uk: Другорядне меню

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
uk: Використовуйте для багатокористувацьких блоґів. Кожен користувач отримує персональний блоґ.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
uk: <em>Тема форуму</em> починає нову гілку обговорень в межах форуму.

en: Forum navigation vocabulary
uk: Словник навігації форуму

en: An administrator created an account for you at [site:name]
uk: Адміністратор створив для вас обліковий запис на сайті [site:name]

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
uk: Теґи використовуються для групування статей зі схожими темами в категорії.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
uk: <em>Статті</em> використовуються для чутливих до дати публікації матеріалів на зразок новин, пресрелізів чи дописів до блоґу.

en: Highlighted
uk: Виділено

en: Sidebar second
uk: Друга бічна панель

en: Log In
uk: Увійти

en: Contact Us
uk: Зв'яжіться з нами

en: Product Attributes
uk: Атрибути товарів

en: Footer first
uk: Перший нижній колонтитул

en: Footer second
uk: Другий нижній колонтитул

en: Footer third
uk: Третій нижній колонтитул

en: Subscribe Form
uk: Форма підписки

en: Forgot your password?
uk: Забули пароль?

en: Paragraphs
uk: Абзаци

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Primary menu
uk: Первинне меню

en: Footer fourth
uk: Четвертий нижній колонтитул

en: 403 access denied
uk: 403 доступ заборонено

en: Site header
uk: Верхній колонтитул сайту

en: Your password has been changed.
uk: Пароль було змінено.

en: Default comments
uk: Коментарі за замовчуванням

en: Allows commenting on content
uk: Дозволяє коментувати матеріали

en: Featured top
uk: Додаткове вгорі

en: Featured bottom first
uk: Перше додаткове знизу

en: Featured bottom second
uk: Друге додаткове знизу

en: Featured bottom third
uk: Третє додаткове знизу

en: Footer fifth
uk: П’ятий нижній колонтитул

en: Media library
uk: Медіатека

en: Default comment field
uk: Базове поле коментаря

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Restricted HTML
uk: Обмежений HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
uk: Запит на скасування облікового запису користувача [user:display-name] на сайті [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
uk: Інформація про заміну авторизаційних даних для користувача [user:display-name] на сайті [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (в очікуванні на підтвердження адміністратором)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (підтверджено)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (заблоковано)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (скасовано)

en: Use local images for reusable media.
uk: Використовувати локальні зображення для багаторазових медіа.

en: A locally hosted audio file.
uk: Локально розміщуваний аудіофайл.

en: A locally hosted video file.
uk: Локально розміщуваний відеофайл.

en: Remote video
uk: Віддалене відео

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
uk: Віддалено розміщуване відео з YouTube або Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
uk: Чернетка

[ctx: Workflow state label]
en: Published
uk: Опубліковано

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
uk: Створити нову чернетку

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
uk: Опублікувати

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
uk: Викладений файл чи документ, наприклад PDF.
