Facets (2.0.1) - en to cy translation catalogue (42 entries)

en: Title
cy: Pennawd

en: Prefix
cy: Rhagddodiad

en: Suffix
cy: Ôl-ddoddiadau

en: Delete
cy: Dileu

en: Type
cy: Math

en: Disabled
cy: Wedi ei analluogi

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Search
cy: Chwilio

en: Reset
cy: Ailosod

en: Weight
cy: Pwysau

en: Name
cy: Enw

en: Field
cy: Maes

en: Save
cy: Cadw

en: Advanced settings
cy: Gosodiadau uwch

en: Text
cy: Testun

en: Maximum items
cy: Eitemau mwyaf

en: Configure
cy: Ffurfweddu

en: Separator
cy: Gwahanydd

en: Year
cy: Blwyddyn

en: Date format
cy: Fformat dyddiad

en: 1 day | @count days
cy[0]: 1 diwrnod

en: Sort order
cy: Dosbarthu trefn

en: Month
cy: Mis

en: OR
cy: NEU

en: Day
cy: Dyddiad

en: Configuration
cy: Ffurfweddiad

en: String
cy: Llinyn

en: Ascending
cy: Esgynnol

en: Descending
cy: Disgynnol

en: Empty text
cy: Testun gwag

en: Operator
cy: Gweithredydd

en: Hour
cy: Awr

en: Minute
cy: Munud

en: Granularity
cy: Gronynnedd

en: Date display
cy: Dangos dyddiad

en: AND
cy: AC

en: 1 year | @count years
cy[0]: 1 flwyddyn

en: 1 month | @count months
cy[0]: 1 mis
cy[1]: @count mis

en: Dropdown
cy: Llam-rhestr

en: Text format
cy: Fformat testun
