Facets (2.0.5) - en to uk translation catalogue (99 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Delete
uk: Видалити

en: Type
uk: Тип

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Weight
uk: Вага

en: Hierarchy
uk: Ієрархія

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Advanced settings
uk: Розширені налаштування

en: Text
uk: Текст

en: Maximum items
uk: Максимум позицій

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Separator
uk: Розділювач

en: Exclude
uk: Вилучити

en: Year
uk: Рік

en: Date format
uk: Формат дати

en: 1 minute | @count minutes
uk[0]: @count хвилина
uk[1]: @count хвилини
uk[2]: @count хвилин

en: 1 hour | @count hours
uk[0]: @count година
uk[1]: @count години
uk[2]: @count годин

en: 1 day | @count days
uk[0]: @count день
uk[1]: @count дні
uk[2]: @count днів

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: URL alias
uk: URL-синонім

en: Mode
uk: Режим

en: Sort order
uk: Впорядкування

en: Range
uk: Діапазон

en: Month
uk: Місяць

en: Widget
uk: Віджет

en: OR
uk: АБО

en: Day
uk: День

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: String
uk: Рядок

en: Ascending
uk: Зростання

en: Descending
uk: Спадання

en: Empty text
uk: Порожній текст

en: Operator
uk: Оператор

en: Position
uk: Позиція

en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Хвилина

en: Granularity
uk: Точність

en: Date display
uk: Відображення дати

en: AND
uk: ТА

en: No results found.
uk: Нічого не знайдено.

en: Block ID
uk: ID блоку

en: No limit
uk: Необмежено

en: Missing
uk: Відсутнє

en: Duplicate
uk: Продублювати

en: Slider
uk: Повзунок

en: Facets
uk: Фасети

en: Facet
uk: Фасет

en: Invert
uk: Інвертувати

en: Values
uk: Значення

en: 1 year | @count years
uk[0]: @count рік
uk[1]: @count роки
uk[2]: @count років

en: Show all
uk: Показати все

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: About
uk: Про модуль

en: Step
uk: Крок

en: Hierarchy type
uk: Тип ієрархії

en: 1 month | @count months
uk[0]: @count місяць
uk[1]: @count місяці
uk[2]: @count місяців

en: Combine
uk: Об'єднання

en: Query string
uk: Рядок запиту

en: Minimum value
uk: Мінімальне значення

en: Maximum value
uk: Максимальне значення

en: Display text
uk: Відображати текст

en: Show title
uk: Показувати заголовок

en: Dropdown
uk: Випадний список

en: Text format
uk: Текстовий формат

en: Relative date
uk: Відносна дата

en: Hard limit
uk: Чітке обмеження

en: Search...
uk: Пошук...

en: In the last day
uk: За останній день

en: In the last month
uk: За останній місяць

en: In the last year
uk: За останній рік

en: On value
uk: Значення для "Увімкнено"

en: Off value
uk: Значення для "Вимкнено"

en: Weight for @title
uk: Вага для @title

en: Fixed value
uk: Фіксоване значення

en: 1 result found | @count results found
uk[0]: 1 результат знайдено
uk[1]: @count результати знайдено
uk[2]: @count результатів знайдено

en: No results behavior
uk: Дії за відсутності результату

en: Display no more than this number of facet items.
uk: Показати елементів фасета не більше ніж це число.

en: Soft limit
uk: М'яке обмеження

en: Empty facet behavior
uk: Поведінка порожнього фасета

en: Do not display facet
uk: Не показувати фасет

en: Expand hierarchy
uk: Розкрити ієрархію

en: Administer Facets
uk: Адміністрування фасетів

en: Serializes views row data using the Serializer component.
uk: Серіалізує рядкові дані виду за допомогою компонента Серіалізатор.

en: Value prefix
uk: Префікс значення

en: Value suffix
uk: Суфікс значення

en: Plugin ID
uk: ID плаґіну

en: Duplicate of @label
uk: Дублювання @label

en: Field identifier
uk: Ідентифікатор поля

en: Build stage
uk: Стадія побудови
