Facets (2.0.8) - en to ar translation catalogue (60 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Delete
ar: حذف

en: Type
ar: النوع

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Weight
ar: الوزن

en: Hierarchy
ar: التدرج

en: Name
ar: الاسم

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: Text
ar: نص

en: ID
ar: المعرف ID

en: Configure
ar: ضبط

en: Separator
ar: فاصل

en: Exclude
ar: إقصاء

en: Year
ar: السنة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: 1 minute | @count minutes
ar[0]: دقيقة واحدة
ar[1]: 0 دقائق
ar[2]: دقيقتان
ar[3]: %count دقائق
ar[4]: %count دقيقة
ar[5]: %count دقيقة

en: 1 hour | @count hours
ar[0]: ساعة واحدة
ar[1]: أقل من ساعة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: @count ساعات
ar[4]: @count ساعة
ar[5]: @count ساعة

en: 1 day | @count days
ar[0]: يوم واحد
ar[1]: أقل من يوم
ar[2]: يومين
ar[3]: @count أيام
ar[4]: @count يوما
ar[5]: @count يوم

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: URL alias
ar: بديل المسار

en: Mode
ar: النمط

en: Sort order
ar: الترتيب

en: Month
ar: بالشهر

en: Widget
ar: ودجة

en: OR
ar: أو

en: Day
ar: باليوم

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: String
ar: المقطع

en: Ascending
ar: تصاعديا

en: Descending
ar: تنازليا

en: Empty text
ar: نص خالى

en: Operator
ar: العامل

en: Position
ar: الوضع

en: Hour
ar: الساعة

en: Minute
ar: الدقيقة

en: Granularity
ar: النعومة

en: AND
ar: و

en: Missing
ar: مفقود

en: Values
ar: قيم

en: 1 year | @count years
ar[0]: سنة واحدة
ar[1]: أقل من سنة
ar[2]: سنتان
ar[3]: @count سنوات
ar[4]: @count سنة
ar[5]: @count سنة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: About
ar: حول

en: 1 month | @count months
ar[0]: شهر واحد
ar[1]: أقل من شهر
ar[2]: شهران
ar[3]: @count أشهر
ar[4]: @count شهراً
ar[5]: @count شهر

en: Combine
ar: يجمع

en: Dropdown
ar: القائمة المنسدلة

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: On value
ar: قيمة نعم

en: Off value
ar: قيمة لا

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: No results behavior
ar: التصرف عند انعدام النتائج
