Facets (2.0.9) - en to tr translation catalogue (73 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Delete
tr: Sil

en: Type
tr: Tip

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Hierarchy
tr: Hiyerarşi

en: Name
tr: İsim

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Text
tr: Metin

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Separator
tr: Ayraç

en: Exclude
tr: Çıkar

en: Year
tr: Yıl

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: 1 minute | @count minutes
tr[0]: 1 dakika
tr[1]: @count dakika

en: 1 hour | @count hours
tr[0]: 1 saat
tr[1]: @count saat

en: 1 day | @count days
tr[0]: 1 gün
tr[1]: @count gün

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: URL alias
tr: URL takma adları

en: Mode
tr: Kip

en: Sort order
tr: Sıralama sırası

en: Month
tr: Ay

en: Widget
tr: Arayüz kontrolü (widget)

en: OR
tr: VEYA

en: Day
tr: Gün

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: String
tr: Dize

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Empty text
tr: Boş metin

en: Operator
tr: İşletmen

en: Position
tr: Konum

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

en: Granularity
tr: Ayrıntılandırma

en: Date display
tr: Tarih gösterimi

en: AND
tr: VE

en: No results found.
tr: Hiçbir sonuç bulunamadı

en: Block ID
tr: Blok kimliği

en: Missing
tr: Kayıp

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Values
tr: Değerler

en: 1 year | @count years
tr[0]: 1 yıl
tr[1]: @count yıl

en: Show all
tr: Tümünü göster

en: Machine name
tr: Makine adı

en: About
tr: Hakkında

en: 1 month | @count months
tr[0]: 1 ay
tr[1]: @count ay

en: Combine
tr: Birleştir

en: Display text
tr: Metin göster

en: Dropdown
tr: Açılan

en: Text format
tr: Metin biçimi

en: Relative date
tr: Göreli tarih

en: Search...
tr: Ara...

en: On value
tr: Açık değer

en: Off value
tr: Kapalı değer

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Fixed value
tr: Sabit değer

en: No results behavior
tr: Sonuç yok davranışı

en: Administer Facets
tr: Facets yönetimi

en: Serializes views row data using the Serializer component.
tr: Diziselleştirici bileşenini kullanarak görünümlerin satır verilerini diziselleştirir.

en: Plugin ID
tr: Eklenti Kimliği

en: Duplicate of @label
tr: @label öğesinin kopyası

en: Field identifier
tr: Alan tanımlayıcı
