Facets (3.0.0-beta4) - en to fr translation catalogue (99 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Delete
fr: Supprimer

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Weight
fr: Poids

en: Hierarchy
fr: Hiérarchie

en: Name
fr: Nom

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Text
fr: Texte

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Maximum items
fr: Nombre maximum d'éléments

en: Configure
fr: Configurer

en: Separator
fr: Séparateur

en: Exclude
fr: Exclure

en: Year
fr: Année

en: Date format
fr: Format de date

en: 1 minute | @count minutes
fr[0]: @count minute
fr[1]: @count minutes

en: 1 hour | @count hours
fr[0]: @count heure
fr[1]: @count heures

en: 1 day | @count days
fr[0]: @count jour
fr[1]: @count jours

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: URL alias
fr: Alias d'URL

en: Sort order
fr: Ordre de tri

en: Range
fr: Intervalle

en: Month
fr: Mois

en: OR
fr: OU (OR)

en: Day
fr: Jour

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Empty text
fr: Texte de page vide

en: Operator
fr: Opérateur

en: Processor settings
fr: Paramètres du processeur

en: Hour
fr: Heure

en: Granularity
fr: Granularité

en: Date display
fr: Affichage de la date

en: AND
fr: ET (AND)

en: No results found.
fr: Aucun résultat n'a été trouvé.

en: Block ID
fr: ID bloc

en: No limit
fr: Aucune limite

en: Missing
fr: Manquant

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Facets
fr: Facettes

en: Facet
fr: Facette

en: Enabled facets
fr: Facettes activées

en: Invert
fr: Inverser

en: Values
fr: Valeurs

en: 1 year | @count years
fr[0]: @count année
fr[1]: @count années

en: Show all
fr: Tout afficher

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Step
fr: Étape

en: Hierarchy type
fr: Type de hiérarchie

en: 1 month | @count months
fr[0]: @count mois
fr[1]: @count mois

en: Combine
fr: Combiner

en: Query string
fr: paramètres d'URL

en: Minimum value
fr: Valeur minimum

en: Maximum value
fr: Valeur maximale

en: Show title
fr: Afficher le titre

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Text format
fr: Format de texte

en: Relative date
fr: Date relative

en: Sort results by
fr: Trier les résultats par

en: Hard limit
fr: Limite stricte

en: Search...
fr: Chercher...

en: In the last day
fr: Durant ce dernier jour

en: In the last month
fr: Durant le dernier mois

en: In the last year
fr: Durant la dernière année

en: On value
fr: Valeur si coché

en: Off value
fr: En dehors de la valeur

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Fixed value
fr: Valeur fixe

en: No results behavior
fr: Comportement en l'absence de résultats

en: Soft limit
fr: Limite recommandée

en: Exclude specified items
fr: Exclure des éléments spécifiques

en: Exclude items
fr: Exclure des éléments

en: Filter key
fr: Clé de filtrage

en: Show reset link
fr: Afficher un lien de réinitialisation

en: Serializes views row data using the Serializer component.
fr: Sérialise les données de ligne de vues en utilisant le composant Serializer.

en: Value prefix
fr: Préfixe de valeur

en: Value suffix
fr: Suffixe de valeur

en: 1 hour ago | @count hours ago
fr[0]: il y a 1 heure
fr[1]: il y a @count heures

en: 1 day ago | @count days ago
fr[0]: il y a un jour
fr[1]: il y a @count jours

en: Display block title
fr: Afficher le titre du bloc

en: Plugin ID
fr: Identifiant (ID) du plugin

en: Duplicate of @label
fr: Copie de @label

en: ID: @name
fr: Identifiant (ID) : @name

en: Weight for processor %title
fr: Le poids du processeur %title

en: The processor's weights for the different processing stages
fr: Les poids des processeurs pour les différentes étapes du traitement

en: The processor's weight for this stage
fr: Le poid du processeur pour cette étape

en: Field identifier
fr: Identifiant du champ

en: Default option label
fr: Libellé de l’option par défaut
