Facets (3.0.2) - en to it translation catalogue (72 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Type
it: Tipo

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: On
it: Acceso

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Weight
it: Peso

en: Hierarchy
it: Gerarchia

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Genre
it: Genere

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Text
it: Testo

en: Configure
it: Configura

en: Separator
it: Separatore

en: Exclude
it: Escludi

en: Year
it: Anno

en: Date format
it: Formato data

en: 1 minute | @count minutes
it[0]: ! minuto
it[1]: @count minuti

en: 1 hour | @count hours
it[0]: 1 ora
it[1]: @count ore

en: 1 day | @count days
it[0]: 1 giorno
it[1]: @count giorni

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Off
it: Spento

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: URL alias
it: Alias URL

en: Mode
it: Modalità

en: Sort order
it: Ordinamento

en: Month
it: Mese

en: Day
it: Giorno

en: Configuration
it: Configurazione

en: String
it: Testo

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Empty text
it: Testo vuoto

en: Operator
it: Operatore

en: Position
it: Posizione

en: Countries
it: Paesi

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: Granularity
it: Granularità

en: No limit
it: Nessun limite

en: Missing
it: Mancante

en: Duplicate
it: Duplicata

en: Values
it: Valori

en: 1 year | @count years
it[0]: 1 anno
it[1]: @count anni

en: Show all
it: Mostra tutti

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Step
it: Passo

en: Hierarchy type
it: Tipo di gerarchia

en: 1 month | @count months
it[0]: 1 mese
it[1]: @count mesi

en: Combine
it: Combina

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Text format
it: Formato del testo

en: Relative date
it: Data relativa

en: Movie
it: Film

en: On value
it: Valore on (acceso)

en: Off value
it: Valore off (spento)

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Fixed value
it: Valore fisso

en: No results behavior
it: Comportamento se non ci sono risultati

en: Plugin ID
it: ID del plugin

en: Duplicate of @label
it: Duplicato di @label
