Facets (8.x-1.0) - en to ja translation catalogue (63 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Type
ja: タイプ

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: Weight
ja: ウェイト

en: Name
ja: 名前

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Text
ja: テキスト

en: Configure
ja: 設定

en: Separator
ja: セパレーター

en: Exclude
ja: 除外

en: Year
ja: 年

en: Date format
ja: 日付の書式

en: 1 minute | @count minutes
ja[0]: 1分
ja[1]: @count 分

en: 1 hour | @count hours
ja[0]: 1時間
ja[1]: @count時間

en: 1 day | @count days
ja[0]: 1日
ja[1]: @count日

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: Sort order
ja: 並び順

en: Range
ja: 範囲

en: Month
ja: 月

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Day
ja: 日

en: Configuration
ja: 環境設定

en: String
ja: 文字列

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Empty text
ja: 空のテキスト

en: Operator
ja: オペレータ

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: Granularity
ja: 処理単位

en: No limit
ja: 無制限

en: Duplicate
ja: 複製

en: Values
ja: 値

en: 1 year | @count years
ja[0]: 1年
ja[1]: @count年

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: About
ja: アバウト

en: Step
ja: ステップ

en: 1 month | @count months
ja[0]: 1ヶ月
ja[1]: @countヶ月

en: Minimum value
ja: 最小値

en: Maximum value
ja: 最大値

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: Relative date
ja: 相対日時

en: On value
ja: オンの値

en: Off value
ja: オフの値

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Fixed value
ja: 固定値

en: No results behavior
ja: 結果が返されなかった場合の動作

en: Serializes views row data using the Serializer component.
ja: Serializer コンポーネントを使用して、ビューの行データをシリアライズします。

en: Plugin ID
ja: プラグインID

en: Duplicate of @label
ja: @labelの複製
