Facets (8.x-1.5) - en to pl translation catalogue (84 entries)

en: Title
pl: Tytuł

en: Prefix
pl: Przedrostek

en: Suffix
pl: Przyrostek

en: Delete
pl: Usuń

en: Type
pl: Typ

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Enabled
pl: Włączone

en: Edit
pl: Edytuj

en: Date
pl: Data

en: Search
pl: Szukaj

en: Weight
pl: Waga

en: Name
pl: Nazwa

en: Field
pl: Pole

en: Label
pl: Etykieta

en: Save
pl: Zapisz

en: Advanced settings
pl: Ustawienia zaawansowane

en: Text
pl: Tekst

en: Maximum items
pl: Maksymalna liczba pozycji

en: Configure
pl: Konfiguruj

en: Exclude
pl: Wyklucz

en: Year
pl: Rok

en: Date format
pl: Format daty

en: 1 minute | @count minutes
pl[0]: 1 minuta
pl[1]: @count minuty
pl[2]: @count minut

en: 1 hour | @count hours
pl[0]: 1 godzina
pl[1]: @count godziny
pl[2]: @count godzin

en: 1 day | @count days
pl[0]: 1 dzień
pl[1]: @count dni
pl[2]: @count dni

en: Breadcrumb
pl: Ścieżka nawigacyjna

en: URL alias
pl: Alias URL

en: Sort order
pl: Kolejność sortowania

en: Range
pl: Zasięg

en: Month
pl: Miesiąc

en: Widget
pl: Kontrolka

en: OR
pl: LUB

en: Day
pl: Dzień

en: Configuration
pl: Konfiguracja

en: String
pl: Napis

en: Ascending
pl: Rosnąco

en: Descending
pl: Malejąco

en: Empty text
pl: Pusty tekst

en: Processor settings
pl: Ustawienia procesora

en: Hour
pl: Godzina

en: Minute
pl: Minuta

en: Granularity
pl: Precyzja

en: Date display
pl: Wyświetlanie daty

en: AND
pl: I

en: Block ID
pl: ID bloku

en: No limit
pl: Brak limitu

en: Duplicate
pl: Zduplikowany

en: Slider
pl: Suwak

en: Facets
pl: Fasety

en: Facet
pl: Faseta

en: Enabled facets
pl: Włączone fasety

en: Values
pl: Wartości

en: 1 year | @count years
pl[0]: 1 rok
pl[1]: @count lata
pl[2]: @count lat

en: Show all
pl: Pokaż wszystko

en: Machine name
pl: Identyfikator systemowy

en: About
pl: O stronie

en: Step
pl: Krok

en: 1 month | @count months
pl[0]: 1 miesiąc
pl[1]: @count miesiące
pl[2]: @count miesięcy

en: Query string
pl: Ciąg zapytania

en: Minimum value
pl: Minimalna wartość

en: Maximum value
pl: Maksymalna wartość

en: Display text
pl: Wyświetl tekst

en: Show title
pl: Wyświetl tytuł

en: Dropdown
pl: Lista rozwijana

en: Text format
pl: Format tekstu

en: Relative date
pl: Data względna

en: Hard limit
pl: Twarde ograniczenie

en: In the last day
pl: W ostatnim dniu

en: In the last month
pl: Przez ostatni miesiąc

en: In the last year
pl: Przez ostatni rok

en: On value
pl: Wartość gdy Prawda

en: Off value
pl: Wartość gdy Fałsz

en: Weight for @title
pl: Waga dla @title

en: Fixed value
pl: Wartość stała

en: No results behavior
pl: Wygląd przy braku wyników

en: Display no more than this number of facet items.
pl: Wyświetl nie więcej niż tę liczbę elementów fasety.

en: Soft limit
pl: Miękki limit

en: Empty facet behavior
pl: Zachowanie pustej fasety

en: Do not display facet
pl: Nie wyświetlaj fasety

en: Expand hierarchy
pl: Rozwiń hierarchię

en: Serializes views row data using the Serializer component.
pl: Serializuje dane wiersza widoków przy użyciu komponentu Serializer.

en: Plugin ID
pl: ID wtyczki

en: Duplicate of @label
pl: Duplikat @label

en: Field identifier
pl: Identyfikator pola
