Facets Form (1.3.0) - en to fr translation catalogue (23 entries)

en: Submit
fr: Soumettre

en: Search
fr: Rechercher

en: Label
fr: Libellé

en: Last month
fr: Mois dernier

en: Date format
fr: Format de date

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Button
fr: Bouton

en: Operator
fr: Opérateur

en: Facets
fr: Facettes

en: Clear filters
fr: Effacer les filtres

en: This week
fr: Cette semaine

en: This month
fr: Ce mois

en: Custom format
fr: Format d'entrée personnalisé

en: Last week
fr: Semaine dernière

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Date type
fr: Type de date

en: Submit button
fr: Bouton de soumission

en: Date only
fr: Date seulement

en: @name format: @date
fr: Format @name : @date

en: Default option label
fr: Libellé de l’option par défaut

en: See <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">the documentation for PHP date formats</a>.
fr: Voir <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">la documentation des format de date PHP</a>.
