Faker Drupal 8 (2.0.0) - en to uk translation catalogue (13 entries)

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Now
uk: Зараз

en: ago
uk: тому

en: How many nodes would you like to generate?
uk: Скільки матеріалів повинно бути створено?

en: About
uk: Про модуль

en: Generate
uk: Згенерувати

en: Finished with an error.
uk: Завершене з помилкою

en: How far back in time should the nodes be dated?
uk: Наскільки старими мають бути матеріали?

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
uk: Дати створення матеріалів будуть випадковим чином розподілені від поточного часу назад до обраного часу.

en: Deleted %count nodes.
uk: Виконано видалення %count матеріалів.

en: Maximum number of comments per node.
uk: Максимальна кількість коментарів на матеріал.

en: You must also enable comments for the content types you are generating. Note that some nodes will randomly receive zero comments. Some will receive the max.
uk: Також слід увімкнути коментарі для типів матеріалів, який ви генеруєте. Зверніть увагу, що деякі ноди випадково отримуватимуть нуль коментарів. Деякі отримають максимум.

en: <strong>Delete all content</strong> in these content types before generating new content.
uk: <strong>Видалити усі матеріали</strong> цих типів перед створенням нових матеріалів.
