Frequently Asked Questions (8.x-1.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (30 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Content
pt: Conteúdo

en: List
pt: Lista

en: Categories
pt: Categorias

en: Search
pt: Pesquisar

en: Allows the user to configure the layout of questions and answers on a FAQ page.
pt: Permite que o utilizador configure o layout de perguntas e respostas numa página de perguntas frequentes.

en: Frequently Asked Questions
pt: Perguntas Frequentes

en: A frequently asked question and its answer.
pt: Uma pergunta colocada frequentemente (Frequently Asked Question) e a respetiva resposta.

en: Question
pt: Questão

en: Questions inline
pt: Perguntas em linha

en: Clicking on question opens the answer in a new page
pt: Clicar na pergunta abre a resposta numa nova página

en: Page layout
pt: Layout da página

en: This controls how the questions and answers are displayed on the page and what happens when someone clicks on the question.
pt: Isso controla como as perguntas e respostas são exibidas na página e o que acontece quando alguém clica na pergunta.

en: "Back to Top" link text
pt: Texto do link "Voltar ao Topo"

en: This allows the user to change the text displayed for the links which return the user to the top of the page on certain page layouts.  Defaults to "Back to Top".  Leave blank to have no link.
pt: Isso permite que o utilizador altere o texto exibido para os links que retornam o utilizador ao topo da página em determinados layouts de página. O padrão é "De volta ao topo". Deixe em branco para não ter link.

en: Categorize questions
pt: Categorize as perguntas

en: Categories inline
pt: Categorias em linha

en: Clicking on category opens/hides questions and answers under category
pt: Clicar na categoria abre/oculta perguntas e respostas na categoria

en: Categories layout
pt: Layout das categorias

en: Display category name for answers
pt: Exibir o nome da categoria para respostas

en: FAQ Categories
pt: Categorias das Perguntas Frequentes

en: General
pt: Geral

en: Order
pt: Ordem

en: Questions
pt: Questões

en: Sort
pt: Ordenação

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não ordenada

en: Choose a category
pt: Escolher uma categoria

en: Save order
pt: Guardar ordem
