farmOS (2.0.0-beta1) - en to it translation catalogue (287 entries)

en: Images
it: Immagini

en: value
it: valore

en: Status
it: Stato

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Groups
it: Gruppi

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Public
it: Pubblico

en: more
it: altro

en: Enabled
it: Attivato

en: Priority
it: Priorità

en: Action
it: Azione

en: Quantity
it: Quantità

en: Yes
it: Sì

en: view
it: mostra

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: Logs
it: Log

en: Weight
it: Peso

en: Parents
it: Padri

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Import
it: Importa

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Default
it: Predefinito

en: Move
it: Sposta

en: Time
it: Data e ora

en: View
it: Visualizza

en: Modules
it: Moduli

en: Notes
it: Note

en: Assigned to
it: Assegnato a

en: Email
it: E-mail

en: Files
it: File

en: User ID
it: ID utente

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Roles
it: Ruoli

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Count
it: Numero

en: Conditions
it: Condizioni

en: Authored by
it: Creato da

en: Model
it: Modello

en: Desc
it: Disc

en: Manufacturer
it: Azienda costruttrice

en: Method
it: Metodo

en: Current group
it: Gruppo corrente

en: Start date
it: Data iniziale

en: End date
it: Data finale

en: Other
it: Altro

en: Basic
it: Di base

en: User login
it: Accesso utente

en: Temperature
it: Temperatura

en: Operator
it: Operatore

en: Append
it: Aggiungi

en: Flag
it: Contrassegno

en: Operation
it: Operazione

en: Metrics
it: Numeri

en: Threshold
it: Soglia

en: Sort by
it: Ordina per

en: Condition
it: Condizione

en: Male
it: Maschio

en: Female
it: Femmina

en: Authored on
it: Creato il

en: Group members
it: Membri del gruppo

en: Probability
it: Probabilità

en: Source
it: Sorgente

en: Replace
it: Sostituzione

en: Activity
it: Attività

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Limit
it: Limite

en: Map
it: Mappa

en: Negate
it: Negata

en: Units
it: Unità

en: People
it: Persone

en: Blocked
it: Bloccato

en: Changed
it: Modificato

en: Testing
it: In fase di test

en: Asset
it: Risorsa

en: Assets
it: Risorse

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Output format
it: Formato di output

en: User status
it: Stato utente

en: Apply
it: Applica

en: Assign
it: Assegna

en: Increment
it: Incremento

en: Decrement
it: Decremento

en: Activity log
it: Log dell'attività

en: Rate
it: Aliquota

en: Plans
it: Piano

en: Plan
it: Piano

en: Purchase date
it: Data di acquisto

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Joined
it: Iscritto

en: Data
it: Dati

en: Emails
it: E-mail

en: Or
it: O

en: About
it: Informazioni

en: Reports
it: Resoconti

en: Inventory
it: Inventario

en: Add @type
it: Aggiungi @type

en: Seed
it: Semente

en: Metric
it: Metrico

en: Output
it: In uscita

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Private key
it: Chiave privata

en: System of measurement
it: Sistema di misurazione

en: Flags
it: Contrassegni

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Sex
it: Sesso

en: Bundles
it: Bundle

en: Maintenance
it: Manutenzione

en: Created on
it: Creato il

en: Locations
it: Posizioni

en: Numeric
it: Numerico

en: Season
it: Stagione

en: @interval ago
it: @interval fa

en: And
it: E

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: The installation has encountered an error.
it: La procedura d'installazione ha riscontrato un errore.

en: Installed %module module.
it: Il modulo %module è  stato installato.

en: Geometry
it: Geometria

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Seasons
it: Stagioni

en: Structure
it: Struttura

en: Needs review
it: Richiede revisione

en: Serial number
it: Numero seriale

en: Private files
it: File privati

en: Operations links
it: Link operativi

en: Default country
it: Paese predefinito

en: Public files
it: File pubblici

en: Birthdate
it: Data di nascita

en: No people found.
it: Nessuna persona trovata.

en: Seeding
it: Semina

en: The email address %mail is not valid.
it: L'indirizzo e-mail %mail non è valido.

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: Animal
it: Animali

en: Water
it: Acqua

en: Mother
it: Madre

en: Monitor
it: da tenere sotto controllo

en: Equipment
it: Attrezzatura

en: Master
it: Principale

en: Group membership
it: Appartenenza del gruppo

en: Material
it: Materia

en: Entity types
it: Tipi di entità

en: Log type
it: Tipo di registrazione

en: Asset type
it: Tipologia di risorsa

en: Asset types
it: Tipologie di risorsa

en: Measure
it: Misura

en: Displaying @start - @end of @total
it: Visualizzazione elementi @start - @end su @total

en: Structure type
it: Tipologia di struttura

en: Add asset
it: Aggiungi risorsa

en: Custom output for TRUE
it: Output personalizzato per VERO

en: Custom output for FALSE
it: Output personalizzato per FALSO

en: Nicknames
it: Soprannome

en: With selection
it: Con la selezione

en: REST export
it: Esportazione REST

en: Observation
it: Osservazione

[ctx: Plural]
en: Disabled
it: Disattivati

[ctx: Plural]
en: Enabled
it: Attivati

en: Sensor
it: Sensore

en: Add log
it: Aggiungi registrazione

en: Laboratory
it: Laboratorio

en: Crop family
it: Famiglia della coltura

en: How was this input applied?
it: Come è stato applicato questo input?

en: Where was this input obtained? Who manufactured it?
it: Dove è stato ottenuto questo input? Chi l'ha prodotto?

en: The name of the asset.
it: Nome della risorsa

en: Farm Asset
it: Risorsa aziendale

en: Maintain the types of content available and the fields that are associated with those types.
it: Mantenere i tipi di contenuto disponibili ed i campi che sono associati con questi tipi.

en: Timestamp of the sensor reading.
it: Data/ora di lettura del sensore.

en: Sensor reading name
it: Nome della lettura del sensore

en: Inventory management
it: Gestione dell'inventario

en: Transplanting
it: Trapianto

en: Castrated
it: Castrato

en: Has this animal been castrated?
it: Questo animale è stato castrato?

en: No assets found.
it: Nessuna risorsa trovata.

en: No logs found.
it: Nessuna registrazione trovata.

en: Log name
it: Nome della registrazione

en: Late tasks
it: Ultimi lavori

en: Configure farmOS
it: Configura farmOS

en: Add person
it: Aggiungi persona

en: Crop/variety
it: Coltura/Varietà

en: Species/breed
it: Specie/razza

en: This membership change has taken place (mark the log as done)
it: Questo cambio di iscrizione è avvenuto (contrassegna la registrazione come completata)

en: Upcoming tasks
it: Compiti imminenti

en: Quantity units
it: Unità di quantità

en: Harvest logs
it: Registrazioni di raccolta

en: Input logs
it: Registrazioni di input

en: Default roles: Manager, Worker, Viewer
it: Ruoli di default: Manager, Worker, Viewer

en: Provides default roles: Manager, Worker, Viewer.
it: Fornisce i ruoli di default: Manager, Worker, Viewer.

en: Equipment used
it: Attrezzatura usata

en: Log categories
it: Categorie della registrazione

en: Activity logs
it: Registrazioni attività

en: If the seed is part of a batch or lot, enter the lot number here.
it: Se il seme è parte di un lotto, inserire il numero qui

en: Length/depth
it: Rapporto Lunghezza/Profondità

en: Compost asset
it: Risorsa Compost

en: Material type
it: Tipologia di materia

en: Install farmOS
it: Installa farmOS

en: Plant assets
it: Risorsa piante

en: Animal assets
it: Risorse animali

en: Equipment assets
it: Risorse attrezzature

en: Structure assets
it: Risorse strutture

en: Water assets
it: Risorse acqua

en: Observation logs
it: Registrazioni osservazioni

en: Seeding logs
it: Registrazioni di semine

en: Maintenance logs
it: Registrazioni di manutenzione

en: Standard quantity type
it: Tipologia standard della quantità

en: Default land types: Property, Field, Bed, Paddock, Landmark
it: Tipologie predefinite di terreno: Proprietà, Campo, Aiuola, Zona recintata, Punto di riferimento

en: Default structure types: Building, Greenhouse
it: Tipologie predefinite di strutture: Edificio, Serra

en: Sensor assets
it: Risorse sensori

en: Compost assets
it: Risorse compostaggi

en: Group assets
it: Risorse di gruppo

en: Transplanting logs
it: Registrazioni di trapianti

en: Lab test logs
it: Registrazioni di analisi di laboratorio

en: Medical logs
it: Registrazioni di medicine

en: Animal asset
it: Risorsa animale

en: Adds an Animal asset type.
it: Aggiungi una risorsa Animale

en: farmOS Assets
it: Risorse di FarmOS

en: Enter this animal asset's species/breed.
it: Inserisci questa specie/razza nelle risorse Animali

en: List any nicknames of this animal.
it: elenca i soprannomi di questo animale

en: Adds a Compost asset type.
it: Aggiungi una risorsa Compost

en: What equipment was used?
it: Quale attrezzatura è stata usata?

en: Equipment asset
it: Risorsa attrezzatura

en: Adds an Equipment asset type.
it: Aggiungi una risorsa Attrezzatura

en: Is group assignment
it: Assegnazione di gruppo

en: If this log is a group assignment, any referenced assets will become members of the groups referenced below.
it: Se questa registrazione è un'assegnazione di grupo, ogni risorsa diventerà membro dei gruppi di riferimento qui di seguito

en: If this is a group assignment log, which groups should the referenced assets be assigned to?
it: Se si tratta di una registrazione di assegnazione di gruppo, a quali gruppi devono essere assegnati gli asset di riferimento?

en: Group asset
it: Risorsa Gruppo

en: Adds a Group asset type.
it: Aggiungi una risorsa Gruppo

en: Land asset
it: Risorsa Terreno

en: Adds a Land asset type.
it: Aggiungi un Terreno

en: Land type
it: Tipologia di Terreno

en: Land types
it: Tipologie di Terreno

en: Land
it: Terreno

en: farmOS Default Land Types
it: Tipologie predefinite di Terreno

en: Provides default land types: Property, Field, Bed, Paddock, Landmark.
it: Fornisce i tipi di terreno predefiniti: Proprietà, Campo, Aiuola, Zona recintata, Punto di riferimento.

en: Plant asset
it: Risorsa Pianta

en: Adds a Plant asset type.
it: Aggiungi una risorsa Pianta

en: Assign this to a season for easier searching later.
it: Assegna questo a una stagione per una ricerca più semplice in seguito.

en: Plant
it: Pianta

en: Sensor asset
it: Risorsa sensore

en: Adds a Sensor asset type with data streams.
it: Aggiungi una risorsa Sensore con un flusso di dati

en: Data stream
it: Flusso di dati

en: Data streams provided by this sensor.
it: Flussi di dati forniti da questo sensore.

en: Structure asset
it: Risorsa di struttura

en: Adds a Structure asset type.
it: Aggiungi una risorsa Struttura

en: Structure types
it: Tipologie di strutture

en: Water asset
it: Risorsa Acqua

en: Adds a Water asset type.
it: Aggiungi una risorsa Acqua

en: Always grant the authorizing user's access to this consumer.
it: Concedi sempre all'utente che autorizza l'accesso a questo utente.

en: Birth logs
it: Registrazioni di nascite

en: Provides default structure types: Building, Greenhouse.
it: Fornisci le tipologie di strutture predefinite: Edificio, Serra

en: Material assets
it: Risorse materie

en: Seed assets
it: Risorse sementi

en: KML export features
it: Esporta gli oggetti geografici in KML

en: KML asset importer
it: Importa una risorsa in KML

en: Configuration for the asset group action
it: Configurazione per l'azione del gruppo di risorsa

en: The groups to assign the asset to. Leave blank to un-assign an asset from groups.
it: I gruppi a cui assegnare la risorsa. Lascia vuoto per annullare l'assegnazione di una risorsa dai gruppi.

en: Group :assets into :groups
it: Gruppo :assets nel :groups

en: Log created: <a href=":uri">%log_label</a>
it: Registrazione creata: <a href=":uri">%log_label</a>

en: Are you sure you want to group this @item? | Are you sure you want to group these @items?
it[0]: Sei sicuro di voler raggruppare questo @item?
it[1]: Sei sicuro di voler raggruppare questi @items?

en: Could not group @count @item because you do not have the necessary permissions. | Could not group @count @items because you do not have the necessary permissions.
it[0]: Impossibile raggruppare @count @item perché non disponi delle autorizzazioni necessarie.
it[1]: Impossibile raggruppare @count @items perché non disponi delle autorizzazioni necessarie.

en: Assign assets to a group with an observation log.
it: Assegna risorse a un gruppo con una registrazione di osservazione.

en: Material asset
it: Risorsa materia

en: Adds a Material asset type.
it: Aggiungi una risorsa Materia

en: Enter the type of material.
it: Inserirsci una tipologia di materia

en: Seed asset
it: Risorsa semente

en: Adds a Seed asset type.
it: Aggiungi una risorsa Semente

en: Whether or not data from this sensor can be read publicly without the private key.
it: Se i dati di questo sensore possono essere letti pubblicamente o meno senza la private key.

en: Field Kit integration
it: Integrazione in "Field Kit"

en: Could not group assets: @bundle @entity_type validation failed.
it: Impossibile raggruppare le risorse: @bundle @entity_type convalida non riuscita.
