farmOS (2.0.0-beta1) - en to pl translation catalogue (320 entries)

en: Images
pl: Obrazki

en: value
pl: wartość

en: Submit
pl: Zachowaj

en: Operations
pl: Operacje

en: Value
pl: Wartość

en: Groups
pl: Grupy

en: Group
pl: Grupa

en: Type
pl: Typ

en: Remove
pl: Usuń

en: Description
pl: Opis

en: Public
pl: Publiczna

en: Log
pl: Dziennik

en: more
pl: więcej

en: Enabled
pl: Włączone

en: Priority
pl: Priorytet

en: Action
pl: Akcja

en: Quantity
pl: Ilość

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: view
pl: przeglądaj

en: Date
pl: Data

en: Reset
pl: Resetuj

en: Logs
pl: Dzienniki

en: Weight
pl: Waga

en: Parents
pl: Nadrzędne

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Name
pl: Nazwa

en: Import
pl: Importuj

en: Label
pl: Etykieta

en: Save
pl: Zapisz

en: url
pl: odnośnik

en: True
pl: Prawda

en: False
pl: Fałsz

en: Default
pl: Domyślny

en: Move
pl: Przenieś

en: Time
pl: Czas

en: View
pl: Widok

en: Modules
pl: Moduły

en: Notes
pl: Notatki

en: No changes were made.
pl: Nie dokonano żadnych zmian.

en: Assigned to
pl: Przydzielone do

en: Files
pl: Pliki

en: User ID
pl: ID użytkownika

en: All
pl: Wszystko

en: Active
pl: Aktywne

en: Access denied
pl: Odmowa dostępu

en: Area
pl: Obszar

en: Block
pl: Blok

en: Page
pl: Strona

en: Roles
pl: Role

en: Filter
pl: Filtr

en: Location
pl: Położenie

en: Last access
pl: Ostatni dostęp

en: Count
pl: Liczba

en: Conditions
pl: Warunki

en: Authored by
pl: Autor

en: Volume
pl: Głośność

en: Desc
pl: Malejąco

en: Members
pl: Członkowie

en: No data.
pl: Brak danych.

en: Method
pl: Metoda

en: Current group
pl: Aktualny klub

en: Start date
pl: Data początkowa

en: End date
pl: Data końcowa

en: Private Key
pl: Klucz prywatny

en: Other
pl: Inne

en: Basic
pl: Podstawowe

en: User login
pl: Nazwa użytkownika

en: Temperature
pl: Temperatura

en: Pressure
pl: Ciśnienie

en: Append
pl: Dołącz

en: Flag
pl: Flaga

en: Operation
pl: Czynność

en: Threshold
pl: Próg

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: Condition
pl: Warunek

en: Male
pl: Mężczyzna

en: Female
pl: Kobieta

en: Authored on
pl: Data dodania

en: Group members
pl: Członkowie grupy

en: Source
pl: Źródło

en: Replace
pl: Zamień

en: Activity
pl: Aktywność

en: Create new revision
pl: Dodaj nową wersję

en: Limit
pl: Ograniczenie

en: Map
pl: Mapa

en: Location settings
pl: Ustawienia lokalizacji

en: Map type
pl: Typ mapy

en: Workflow
pl: Przepływ pracy

en: Negate
pl: Negacja

en: Units
pl: Jednostki

en: People
pl: Ludzie

en: Blocked
pl: Zablokowany

en: Changed
pl: Zmieniono

en: Testing
pl: Testowanie

en: Standard
pl: Standardowe

en: Assets
pl: Zasoby

en: ‹ Previous
pl: ‹ Poprzednia

en: Next ›
pl: Następna ›

en: Output format
pl: Format wyjściowy

en: Harvest
pl: Zbiór

en: User status
pl: Status użytkownika

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Assign
pl: Powiąż

en: Condition type
pl: Typ warunkowy

en: Increment
pl: Zwiększenie

en: Decrement
pl: Zmniejszenie

en: Activity log
pl: Dziennik aktywności

en: Rate
pl: Oceń

en: Children
pl: Dzieci

en: Plans
pl: Plany

en: Purchase date
pl: Data zakupu

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Machine name
pl: Identyfikator systemowy

en: Joined
pl: Dołączył

en: Emails
pl: E-maile

en: Or
pl: Lub

en: About
pl: O stronie

en: Reports
pl: Raporty

en: Popup
pl: wyskakujący

en: Behavior
pl: Zachowanie

en: Add @type
pl: Dodaj @type

en: Seed
pl: Zalążek

en: Ratio
pl: Stosunek

en: Output
pl: Wartość wyjściowa

en: Delete asset
pl: Usuń zasób

en: Behavior settings
pl: Ustawienia zachowania

en: Entity type
pl: Typ encji

en: Rating
pl: Ocena

en: Private key
pl: Klucz prywatny

en: Flags
pl: Flagi

en: Save and continue
pl: Zachowaj i kontynuuj

en: Current location
pl: Obecna lokalizacja

en: Bundles
pl: Zestawy

en: Maintenance
pl: Konserwacja

en: Bundle
pl: Zestaw

en: Map settings
pl: Ustawienia mapy

en: Created on
pl: Utworzono

en: Locations
pl: Lokalizacje

en: Dashboard
pl: Kokpit

en: Numeric
pl: Numeryczny

en: @interval ago
pl: @interval temu

en: And
pl: i

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: Machine-readable name
pl: Nazwa wewnętrzna

en: The installation has encountered an error.
pl: Podczas instalacji wystąpił błąd.

en: Installed %module module.
pl: Zainstalowano moduł %module.

en: « First
pl: « Pierwsza

en: Last »
pl: Ostatnia »

en: Seasons
pl: Sezony

en: Structure
pl: Struktura

en: Needs review
pl: Wymaga zatwierdzenia

en: Serial number
pl: Numer seryjny

en: Map types
pl: Typy mapy

en: Private files
pl: Pliki prywatne

en: Operations links
pl: Odnośniki do czynności

en: Default country
pl: Domyślny kraj

en: Public files
pl: Pliki publiczne

en: No people found.
pl: Nie znaleziono ludzi.

en: Seeding
pl: Wysiew

en: Map Settings
pl: Ustawienia mapy

en: The email address %mail is not valid.
pl: Adres e-mial %mail nie jest prawidłowy.

en: Bulk update
pl: Aktualizacja masowa

en: Start timestamp
pl: Czas rozpoczęcia

en: End timestamp
pl: Czas zakończenia

en: Min value
pl: Minimalna wartość

en: Max value
pl: Maksymalna wartość

en: Animal
pl: Zwierzę

en: Mother
pl: Matka

en: Asc
pl: Rosnąco

en: Enable modules
pl: Włącz moduły

en: Master
pl: Główny

en: User accounts
pl: Konta użytkowników

en: Group membership
pl: Członkostwo grupy

en: Entity Reference
pl: Referencja do encji

en: Entity types
pl: Typy encji

en: Displaying @start - @end of @total
pl: Wyświetlanie @start - @end z @total

en: Export CSV
pl: Eksportuj CSV

en: Custom output for TRUE
pl: Własna wartość wyjściowa dla PRAWDY

en: Custom output for FALSE
pl: Własna wartość wyjściowa dla FAŁSZU

en: Plan name
pl: Nazwa planu

en: With selection
pl: Z wyborem

en: REST export
pl: Eksport REST

en: Observation
pl: Obserwacja

[ctx: Plural]
en: Disabled
pl: Wyłączone

[ctx: Plural]
en: Enabled
pl: Włączone

en: Laboratory
pl: Labroatorium

en: Where was this input obtained? Who manufactured it?
pl: Gdzie uzyskano ten wkład? Kto go wyprodukował?

en: Maintain the types of content available and the fields that are associated with those types.
pl: Opieka techniczna nad dostępnymi rodzajami zawartości i powiązanymi z nimi polami.

en: Test type
pl: Rodzaj testu

en: Entity browser
pl: Przeglądarka encji

en: Transplanting
pl: Przesadzanie

en: Late tasks
pl: Opóźnione zadania

en: Farm Asset GeoJSON
pl: GeoJSON zasobu gospodarstwa

en: Add person
pl: Dodaj osobę

en: Select assets
pl: Wybierz zasoby

en: If this harvest is part of a batch or lot, enter the lot number here.
pl: Jeśli ten zbiór jest częścią serii lub partii, wprowadź tutaj numer partii.

en: Lot number
pl: Numer partii

en: When was this input purchased (if applicable)?
pl: Kiedy zakupiono ten wkład (jeśli dotyczy)?

en: Soil test
pl: Test gleby

en: Water test
pl: Test wody

en: Configuration item
pl: Element konfiguracji

en: Asset name
pl: Nazwa zasobu

en: No plans found.
pl: Nie znaleziono planów.

en: Birth
pl: Narodziny

en: Upcoming tasks
pl: Nadchodzące zadania

en: Log categories
pl: Kategorie dzienników

en: @interval hence
pl: odtąd co @interval

en: If the seed is part of a batch or lot, enter the lot number here.
pl: Jeśli nasiono jest częścią serii lub partii, wprowadź tutaj numer partii.

en: If a veterinarian was involved, enter their name here.
pl: Jeśli weterynarz brał udział, wpisz tutaj jego nazwisko.

en: Veterinarian
pl: Weterynarz

en: Lab test type
pl: Typ testu laboratoryjnego

en: What laboratory performed this test?
pl: Jakie laboratorium wykonało ten test?

en: LabTest
pl: Test laboratoryjny

en: When was the seed purchased (if applicable)?
pl: Kiedy zakupiono nasiona (jeśli dotyczy)?

en: Where was the seed obtained? Who supplied it?
pl: Gdzie uzyskano nasiona? Kto je dostarczył?

en: farmOS Quantities
pl: farmOS Ilości

en: farmOS Taxonomies
pl: farmOS Kategorie

en: Seasons vocabulary
pl: Słownik sezonów

en: Provides farmOS frontend user UI features.
pl: Zapewnia funkcje interfejsu użytkownika farmOS.

en: Provides default Views of farmOS entities.
pl: Udostępnia domyślne widoki encji farmOS.

en: Select the farmOS modules that you would like to be installed.
pl: Wybierz moduły farmOS, które chcesz zainstalować.

en: Find and manage asset entities.
pl: Znajdź i zarządzaj zasobami.

en: No assets available.
pl: Brak dostępnych zasobów.

en: Basic data stream
pl: Podstawowy strumień danych

en: Data stream: basic data
pl: Strumień danych: podstawowe dane

en: Electronic ID
pl: Elektroniczne ID

en: Farm Location Reference
pl: Odniesienie do lokalizacji gospodarstwa

en: Copies map layer data into a form textarea.
pl: Kopiuje dane warstwy mapy do pola tekstowego formularza.

en: Creates popups on the map when features are selected.
pl: Tworzy wyskakujące okienka na mapie po wybraniu obiektów.

en: Displays WKT as a map layer.
pl: Wyświetla WKT jako warstwę mapy.

en: The farmOS dashboard map.
pl: Mapa pulpitu farmOS.

en: The default farmOS map.
pl: Domyślna mapa farmOS.

en: Renders geofield using farmOS-map.
pl: Renderuje geopole przy użyciu farmOS-map.

en: Geofield widget
pl: Widżet geopola

en: Renders a geofield widget using farmOS-map.
pl: Renderuje widżet geopola przy użyciu farmOS-map.

en: Area parent references
pl: Odniesienia do rodziców obszaru

en: Asset parent references
pl: Odniesienia do rodziców zasobu

en: System date configuration
pl: Konfiguracja daty systemowej

en: farmOS 1.x Area Migration
pl: farmOS 1.x Migracja obszarów

en: farmOS 1.x Asset Migration
pl: farmOS 1.x Migracja zasobów

en: farmOS 1.x Config Migration
pl: farmOS 1.x Migracja konfiguracji

en: farmOS 1.x File Migration
pl: farmOS 1.x Migracja plików

en: farmOS 1.x Plan Migration
pl: farmOS 1.x Migracja planów

en: farmOS 1.x Quantity Migration
pl: farmOS 1.x Migracja ilości

en: farmOS 1.x Role Migration
pl: farmOS 1.x Migracja roli

en: farmOS 1.x Sensor Data Migration
pl: farmOS 1.x Migracja danych z czujników

en: farmOS 1.x Taxonomy Migration
pl: farmOS 1.x Migracja kategorii

en: farmOS 1.x User Migration
pl: farmOS 1.x Migracja użytkowników

en: Areas of unknown type
pl: Obszary nieznanego typu

en: Structure assets (from areas)
pl: Zasoby struktur (z obszarów)

en: Water assets (from areas)
pl: Zasoby wodne (z obszarów)

en: Assets (Animals)
pl: Zasoby (Zwierzęta)

en: Assets (Compost)
pl: Zasoby (Kompost)

en: Assets (Equipment)
pl: Zasoby (Sprzęt)

en: Assets (Groups)
pl: Zasoby (Grupy)

en: Assets (Plants)
pl: Zasoby (Rośliny)

en: Assets (Sensors)
pl: Zasoby (Czujniki)

en: A list of log categories.
pl: Lista kategorii dzienników.

en: A list of seasons.
pl: Lista sezonów

en: A list of units for measurement purposes.
pl: Lista jednostek do celów pomiarowych.

en: CSV export (rest)
pl: Eksport CSV (pozostałe)

en: Upcoming (block)
pl: Nadchodzące (blok)

en: All quantities (page)
pl: Wszystkie ilości (strona)

en: Active (block)
pl: Aktywny (blok)

en: Active plans
pl: Aktywne plany

en: All plans (page)
pl: Wszystkie plany (strona)

en: Location assets
pl: Zasoby lokacji

en: View assets in this location
pl: Przeglądaj zasoby w tej lokalizacji

en: Provides default farmOS maps and behaviors.
pl: Udostępnia podstawowe mapy farmOS i ich funkcjonalności.

en: Asset or location
pl: Zasób lub lokalizacja

en: Children of %asset
pl: Dzieci %asset

en: Assets in %location
pl: Zasoby w %location

en: Group members (page)
pl: Członkowie grupy (strona)

en: Centroid (GeoJSON export)
pl: Centroid (eksport GeoJSON)

en: Full (GeoJSON export)
pl: Pełny (eksport GeoJSON)

en: Map popup
pl: Wyskakujące okienko mapy

en: Asset type layers
pl: Warstwy typów zasobów

en: Displays asset geometries in layers by asset type.
pl: Wyświetla geometrie zasobów w warstwach według typu zasobu.

en: Asset list
pl: Lista zasobów

en: The map displayed on lists of assets.
pl: Mapa wyświetlana na listach zasobów.

en: Assets that are no longer active can be archived. Archived assets will be hidden from most lists, but are preserved and searchable for posterity.
pl: Zasoby, które nie są już aktywne mogą być archiwizowane. Zarchiwizowane zasoby zostaną ukryte na większości list, ale zostaną zachowane i będzie można je wyszukiwać.

en: <a href=":mother_url">%mother_name</a> added as a parent of <a href=":child_url">%child_name</a>.
pl: <a href=":mother_url">%mother_name</a> została dodana jako rodzic <a href=":child_url">%child_name</a>.

en: What type of materials are being applied?
pl: Jaki rodzaj materiałów jest stosowany?

en: Animal type vocabulary
pl: Słownik typów zwierząt

en: Provides an Animal type vocabulary.
pl: Udostępnia słownik typów zwierząt.

en: Material types vocabulary
pl: Słownik typów materiałów

en: Provides a Material types vocabulary.
pl: Udostępnia słownik typów materiałów.

en: Plant type vocabulary
pl: Słownik typów roślin

en: Provides an Plant type vocabulary.
pl: Udostępnia słownik typów roślin.

en: Material quantity type.
pl: Typ ilości materiału.

en: Unarchive asset
pl: Przywróć zarchiwizowany zasób

en: Archive asset
pl: Zarchiwizuj zasób

en: Clone asset
pl: Sklonuj zasób

en: Flag asset
pl: Oflaguj zasób

en: Flag plan
pl: Oflaguj plan

en: Export KML
pl: Eksport KML

en: Move asset
pl: Przenieś zasób

en: Assign log
pl: Przypisz dziennik

en: Enables the map side panel and moves the layer switcher into it.
pl: Włącza panel boczny mapy i przenosi do niego przełącznik warstw.

en: farmOS 1.x Asset Parents
pl: farmOS 1.x Nadrzędne zasoby

en: Standard quantity type.
pl: Standardowa jednostka miary

en: Animal types
pl: Typ zwierzęcia

en: A list of animal species/breeds.
pl: Lista gatunków/ras zwierząt

en: Material types
pl: Typy materiałów

en: A list of material types.
pl: Lista typów materiałów.

en: Plant types
pl: Typy roślin

en: A list of crops/varieties.
pl: Lista gatunków/odmian.

en: Automatically update farmOS configuration entities. Turn this off if configuration is managed by other means.
pl: Automatycznie aktualizuj encje konfiguracji farmOS. Wyłącz to, jeśli konfiguracja jest zarządzana w inny sposób.

en: Configuration items excluded from automatic updates
pl: Elementy konfiguracji wyłączone z automatycznych aktualizacji

en: Reverted config: @config
pl: Przywrócona konfiguracja: @config

en: Failed to revert config: @config
pl: Nie udało się przywrócić konfiguracji: @config

en: Allows Field Kit to connect to this farmOS server.
pl: Umożliwia aplikacji Field Kit połączenie z tym serwerem farmOS.

en: Parents removed via the Locations drag and drop editor.
pl: Nadrzędne elementy zostały usunięte w edytorze przeciągnij i upuść Lokacji.

en: Parents changed to %parents via the Locations drag and drop editor.
pl: Nadrzędne elementy zostały zmienione na %parents w edytorze przeciągnij i upuść Lokacji.

en: Material quantity
pl: Ilość materiału

en: Provides a material quantity type.
pl: Udostępnia typ ilości materiału.

en: farmOS Log Asset
pl: Zasób dziennika farmOS

en: Adds an asset reference field to logs.
pl: Dodaje pole zasobu do dzienników.
