farmOS (2.0.0-beta4) - en to nl translation catalogue (695 entries)

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: value
nl: waarde

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Value
nl: Waarde

en: Groups
nl: Groepen

en: Group
nl: Groep

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Public
nl: Publiek

en: more
nl: meer

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Priority
nl: Prioriteit

en: Action
nl: Actie

en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: view
nl: weergeven

en: Date
nl: Datum

en: Weight
nl: Gewicht

en: Parents
nl: Bovenliggenden

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Import
nl: Importeren

en: Save
nl: Opslaan

en: True
nl: Waar

en: False
nl: Niet waar

en: Default
nl: Standaard

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Time
nl: Tijd

en: View
nl: Weergeven

en: Notes
nl: Notities

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: Assigned to
nl: Toegewezen aan

en: Email
nl: E-mail

en: Files
nl: Bestanden

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Access denied
nl: Geen toegang

en: Area
nl: Gebied

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Client ID
nl: Klant-ID

en: Roles
nl: Rollen

en: Location
nl: Locatie

en: Last access
nl: Laatste toegang

en: Count
nl: Aantal

en: Conditions
nl: Voorwaarden

en: active
nl: actief

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: asset
nl: activa

en: Model
nl: Model/type

en: Desc
nl: Aflopend

en: Manufacturer
nl: Fabrikant

en: Members
nl: Leden

en: Method
nl: Methode

en: Current group
nl: Huidige groep

en: Start date
nl: Begindatum

en: End date
nl: Einddatum

en: Private Key
nl: Privé sleutel

en: Other
nl: Andere

en: Basic
nl: Basis

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: Temperature
nl: Temperatuur

en: Pressure
nl: Druk

en: Append
nl: Achteraan toevoegen

en: Flag
nl: Vlag

en: Operation
nl: Bewerking

en: Threshold
nl: Drempelwaarde

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Condition
nl: Voorwaarde

en: Male
nl: Man

en: Female
nl: Vrouw

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: Group members
nl: Groepsleden

en: Probability
nl: Waarschijnlijkheid van weergave

en: Source
nl: Bron

en: Not active
nl: Niet actief

en: Replace
nl: Vervangen

en: Activity
nl: Activiteit

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: Limit
nl: Limiet

en: Map
nl: Landkaart

en: Location settings
nl: Locatie-instellingen

en: Map type
nl: Kaartsoort

en: Negate
nl: Voorwaarde omkeren

en: Units
nl: Eenheden

en: People
nl: Personen

en: Blocked
nl: Geblokkeerd

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Completed
nl: Voltooid

en: Testing
nl: Tests

en: Standard
nl: Standaard

en: Administer assets
nl: Activa beheren

en: Asset
nl: Bedrijfsmiddel

en: Assets
nl: Bedrijfsmiddelen

en: Create assets
nl: Assets aanmaken

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Output format
nl: Weergaveformaat

en: Harvest
nl: Oogst

en: User status
nl: Gebruikersstatus

en: Apply
nl: Toepassen

en: Assign
nl: Toewijzen

en: Condition type
nl: Toestandtype

en: Input
nl: Invoer

en: Increment
nl: Toename

en: Decrement
nl: Afname

en: File upload failed.
nl: Bestandsupload mislukt.

en: Activity log
nl: Activiteitenlogboek

en: Rate
nl: Percentage

en: Children
nl: Kinderen

en: Purchase date
nl: Aankoopdatum

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Joined
nl: Lid geworden

en: Data
nl: Gegevens

en: Emails
nl: E-mails

en: Or
nl: Of

en: About
nl: Over

en: Reports
nl: Rapporten

en: Inventory
nl: Inventaris

en: Behavior
nl: Gedrag

en: Add @type
nl: @type toevoegen

en: Metric
nl: Metrisch

en: Output
nl: Uitvoer

en: Delete asset
nl: Verwijder bedrijfsmiddel

en: Behavior settings
nl: Gedraginstellingen

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Rating
nl: Waardering

en: quantity
nl: hoeveelheid

en: Private key
nl: Privésleutel

en: System of measurement
nl: Grootheden systeem

en: Save and continue
nl: Opslaan en doorgaan

en: Sex
nl: Geslacht

en: Current location
nl: Huidige locatie

en: Bundles
nl: Bundels

en: Maintenance
nl: Onderhoud

en: Bundle
nl: Bundel

en: Map settings
nl: Mapinstellingen

en: Created on
nl: Aangemaakt op

en: Locations
nl: Locaties

en: View logs
nl: Bekijk logs

en: Numeric
nl: Numeriek

en: Season
nl: Seizoen

en: Parse
nl: Verwerken

en: @interval ago
nl: @interval geleden

en: And
nl: En

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: Language settings
nl: Taalinstellingen

en: Log ID
nl: Log-ID

en: - All -
nl: - Alle -

en: Machine-readable name
nl: Systeemnaam

en: Tag ID
nl: Label-ID

en: Tag type
nl: Labeltype

en: The installation has encountered an error.
nl: Er is een fout opgetreden tijdens de installatie.

en: Installed %module module.
nl: %module-module geïnstalleerd.

en: Geometry
nl: Geometrie

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Structure
nl: Structuur

en: Delivery
nl: Levering

en: Update existing users
nl: Bestaande gebruikers bijwerken

en: Needs review
nl: Te beoordelen

en: Serial number
nl: Serienummer

en: Map types
nl: Kaarttypes

en: Private files
nl: Afgeschermde bestanden

en: Operations links
nl: Bewerkingslinks

en: Default country
nl: Standaardland

en: Public files
nl: Publieke bestanden

en: Birthdate
nl: Geboortedatum

en: Option name
nl: Optienaam

en: Seeding
nl: Zaaien

en: Default timezone
nl: Standaard tijdzone

en: Map Settings
nl: Kaartinstellingen

en: The email address %mail is not valid.
nl: Het e-mailadres %mail is ongeldig.

en: Bulk update
nl: Bulk-update

en: Animal
nl: Dier

en: Mother
nl: Moeder

en: Asc
nl: Oplopend

en: Working...
nl: Bezig...

en: Equipment
nl: Uitrusting

en: Group membership
nl: Groepslidmaatschap

en: Material
nl: Materiaal

en: Entity Reference
nl: Referentie naar een entiteit

en: KML File
nl: KML-bestand

en: Entity types
nl: Entiteitstypen

en: Log type
nl: Logboektype

en: Asset type
nl: Bedrijfsmiddeltype

en: Asset types
nl: Bedrijfsmiddeltypes

en: Administer asset types
nl: Activatypes beheren

en: Displaying @start - @end of @total
nl: @start - @end van @total

en: Email or username
nl: E-mail of gebruikersnaam

en: Structure type
nl: Structuursoorten

en: Asset ID
nl: Asset-ID

en: Add asset
nl: Asset toevoegen

en: Custom output for TRUE
nl: Aangepaste uitvoer voor TRUE

en: Custom output for FALSE
nl: Aangepaste uitvoer voor FALSE

en: Nicknames
nl: Bijnamen

en: With selection
nl: Met selectie

en: REST export
nl: REST-export

en: Quantity label
nl: Hoeveelheidslabel

en: Install modules
nl: Modules installeren

[ctx: Plural]
en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

[ctx: Plural]
en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Library name
nl: Bibliotheeknaam

en: Add notification
nl: Melding toevoegen

en: Layer style
nl: Laagstijl

en: Add log
nl: Log toevoegen

en: Laboratory
nl: Laboratorium

en: Crop family
nl: Gewasfamilie

en: How was this input applied?
nl: Hoe was deze invoer toegepast?

en: Planting
nl: Beplanting

en: The name of the asset.
nl: De naam van het bedrijfsmiddel.

en: Farm Asset
nl: Boerderijbedrijfsmiddel

en: Maintain the types of content available and the fields that are associated with those types.
nl: De beschikbare inhoudstypes en bijbehorende velden beheren.

en: Timestamp of the sensor reading.
nl: Tijdstip van de sensormeting

en: Sensor reading name
nl: Naam sensormeting

en: Entity browser
nl: Entiteit-browser

en: Inventory management
nl: Voorraadbeheer

en: assets
nl: activa

en: Enter the crop/variety that this is a planting of. As you type, you will have the option of selecting from crops/varieties that you've entered in the past.
nl: Voer het gewas/variëteit in waarvan dit een aanplanting is. Terwijl u typt, hebt u de mogelijkheid om te kiezen uit gewassen/variëteiten die u in het verleden hebt ingevoerd.

en: Transplanting
nl: Verplanting

en: Castrated
nl: Gecastreerd

en: Has this animal been castrated?
nl: Is dit dier gecastreerd?

en: No logs found.
nl: Geen logs gevonden.

en: Log name
nl: Lognaam

en: Configure farmOS
nl: FarmOS instellen

en: Add person
nl: Persoon toevoegen

en: The time that the asset was created.
nl: Tijdstip waarop de activa werd aangemaakt.

en: Label for the asset type.
nl: Label voor het activatype.

en: Log status
nl: Statuslog

en: Tag location
nl: Tag-locatie

en: Crop/variety
nl: Gewas/variëteit

en: Log category
nl: Logcategorie

en: Optionally assign this task to one or more people.
nl: U kunt deze taak desgewenst aan een of meer personen toewijzen.

en: Use this to organize your logs into categories for easier searching and filtering later.
nl: Gebruik dit om uw logs in categorieën te ordenen zodat u later gemakkelijker kunt zoeken en filteren.

en: Species/breed
nl: Soort/ras

en: If this harvest is part of a batch or lot, enter the lot number here.
nl: Indien deze oogst deel uitmaakt van een partij of lot, vul dan hier het lotnummer in.

en: Water test
nl: Watertest

en: Condition operator
nl: Voorwaarde-operator

en: This membership change has taken place (mark the log as done)
nl: Toon gerelateerde projecten

en: Current inventory
nl: Huidige voorraad

en: Assign log(s) to
nl: Log toewijzen aan

en: Select people to assign these logs to.
nl: Selecteer mensen aan wie u deze logs wilt toewijzen.

en: This movement has taken place (mark the log as done)
nl: Deze verplaatsing heeft plaatsgevonden (log als voltooid markeren)

en: Water content
nl: Waterinhoud

en: Allowed origins
nl: Toegestane oorsprongen

en: Provides a general purpose record flagging system.
nl: Voorziet in een algemeen systeem voor het markeren van records.

en: Birth
nl: Geboorte

en: Assigned logs
nl: Toegewezen logboeken

en: Quantity value
nl: Hoeveelheidswaarde

en: No placemarks were found.
nl: Er zijn geen locatiemarkeringen gevonden.

en: Select the system of measurement you would like to use in farmOS. Changing this setting after data has been entered is not recommended.
nl: Selecteer het meetsysteem dat u in farmOS wilt gebruiken. Het is afgeraden deze instelling te wijzigen nadat er gegevens zijn ingevoerd.

en: Quantity units
nl: Hoeveelheidseenheid

en: Map behaviors
nl: Kaartgedragingen

en: Condition configuration
nl: Instellingsvoorwaarde

en: Harvest logs
nl: Oogstlog

en: Input logs
nl: Invoerlog

en: Default roles: Manager, Worker, Viewer
nl: Standaard rollen: Manager, arbeider, kijker

en: Provides default roles: Manager, Worker, Viewer.
nl: Levert standaard rollen: manager, arbeider, kijker.

en: ID tags
nl: ID-tags

en: Equipment used
nl: Gebruikte apparatuur

en: Log categories
nl: Logcategorieën

en: Quantity settings
nl: Hoeveelheids-instellingen

en: Activity logs
nl: Activiteitenlog

en: @interval hence
nl: @interval vanaf nu

en: Mapbox API Key
nl: Mapbox API-key

en: Enter your Mapbox API key.
nl: Voer uw Mapbox API-key in.

en: If the seed is part of a batch or lot, enter the lot number here.
nl: Indien het zaad deel uitmaakt van een partij of lot, vul dan hier het lotnummer in.

en: farmOS Map
nl: farmOS-kaart

en: Condition plugin
nl: Voorwaarde-plugin

en: If a veterinarian was involved, enter their name here.
nl: Als er een dierenarts bij betrokken was, vul dan hier de naam in.

en: Compost asset
nl: Compost-asset

en: Material type
nl: Materiaalsoort

en: Mapbox settings
nl: Mapbox-instellingen

en: Install farmOS
nl: FarmOs installeren

en: Installing @drupal modules
nl: @drupal modules installeren

en: Login with username or email.
nl: Log in met gebruikersnaam of e-mailadres.

en: farmOS Settings forms
nl: FarmOS-instellingen

en: Land assets
nl: Grondbezit

en: Plant assets
nl: Gewassen

en: Animal assets
nl: Dieren

en: Equipment assets
nl: Materieel

en: Structure assets
nl: Structurele activa

en: Water assets
nl: Water

en: Observation logs
nl: Observatielog

en: Seeding logs
nl: Zaailog

en: Maintenance logs
nl: Onderhoudslog

en: Standard quantity type
nl: Standaardtype hoeveelheid

en: Default land types: Property, Field, Bed, Paddock, Landmark
nl: Standaard landtypes: Eigendom, Veld, Bed, Paddock, Landmark

en: Default structure types: Building, Greenhouse
nl: Standaard structuurtypen: Gebouw, Kas

en: Sensor assets
nl: Sensoren

en: Compost assets
nl: Compost

en: Group assets
nl: Groepsactiva

en: Transplanting logs
nl: Verplantingslog

en: Lab test logs
nl: Laboratoriumtestslog

en: Medical logs
nl: Medisch log

en: Performing updates through this interface is disabled by farmOS. To update modules, use a packaged release of farmOS to ensure that any necessary patches are applied to dependencies.
nl: Het uitvoeren van updates via deze interface is uitgeschakeld door farmOS. Gebruik om modules bij te werken, een packaged release van farmOS om er zeker van te zijn dat alle noodzakelijke patches worden toegepast.

en: A web-based farm record keeping application.
nl: Een webgebaseerde applicatie voor het bijhouden van bedrijfsgegevens.

en: Animal asset
nl: Dierlijke activa

en: Adds an Animal asset type.
nl: Voegt een diertype toe.

en: farmOS Assets
nl: FarmOS activa

en: Enter this animal asset's species/breed.
nl: Voer de soort/het ras van dit dier in.

en: List any nicknames of this animal.
nl: Eventuele bijnamen van dit dier.

en: Adds a Compost asset type.
nl: Composttype toevoegen.

en: What equipment was used?
nl: Welke apparatuur werd gebruikt?

en: Equipment asset
nl: Materiële vaste activa

en: Adds an Equipment asset type.
nl: Voegt een materieeltype toe.

en: Is group assignment
nl: Is groepstoewijzing

en: If this log is a group assignment, any referenced assets will become members of the groups referenced below.
nl: Indien dit logboek een groepstoewijzing is, zullen alle activa waarnaar verwezen wordt, lid worden van de groepen waarnaar hieronder verwezen wordt.

en: If this is a group assignment log, which groups should the referenced assets be assigned to?
nl: Als dit een groepstoewijzingslogboek is, aan welke groepen moeten de activa waarnaar verwezen wordt dan worden toegewezen?

en: Group asset
nl: Groepsactiva

en: Adds a Group asset type.
nl: Voegt groepsactiva toe.

en: Land asset
nl: Gronden

en: Adds a Land asset type.
nl: Voegt een landtype toe.

en: Land type
nl: Landtype

en: Land types
nl: Landtypes

en: farmOS Default Land Types
nl: Standaard landtypes farmOS

en: Provides default land types: Property, Field, Bed, Paddock, Landmark.
nl: Biedt standaard landtypes: Eigendom, Veld, Bed, Paddock, Landmark.

en: Plant asset
nl: Gewassen

en: Adds a Plant asset type.
nl: Voegt een nieuw gewas toe.

en: Assign this to a season for easier searching later.
nl: Wijs dit toe aan een seizoen om het zoeken later te vergemakkelijken.

en: Plant
nl: Gewas

en: Sensor asset
nl: Sensoren

en: Adds a Sensor asset type with data streams.
nl: Sensortype met gegevensstroom toevoegen.

en: Data stream
nl: Gegevensstroom

en: Data streams provided by this sensor.
nl: Door deze sensor geleverde gegevensstroom.

en: Structure asset
nl: Structurele activa

en: Adds a Structure asset type.
nl: Structurele activa toevoegen.

en: Structure types
nl: Structuursoorten

en: Water asset
nl: Water

en: Adds a Water asset type.
nl: Voegt een watersoort toe.

en: Provides configuration for the farmOS API.
nl: Levert instellingen voor de farmOS API.

en: Provides asset entity
nl: Levert activa-entiteit

en: Provides an asset entity type for real world record keeping.
nl: Levert een entiteitstype voor het bijhouden van actuele gegevens.

en: Add asset type
nl: Activatype toevoegen

en: List of asset types
nl: Lijst met activatypes

en: Admin access to all asset entities.
nl: Beheerderstoegang tot alle activa-entiteiten.

en: No asset types available. <a href=":link">Add asset type</a>.
nl: Geen activatype beschikbaar. <a href=":link">Activatype toevoegen</a>.

en: Indicates the status of the asset.
nl: Geeft de status van de activa weer.

en: The user ID of author of the asset.
nl: De gebruikers-ID van de auteur van de asset.

en: The time the asset was last edited.
nl: Tijdstip waarop de activa het laatst werd bewerkt.

en: The time the asset was archived.
nl: Tijdstip waarop de activa werd gearchiveerd.

en: Used by all assets of this type.
nl: Gebruikt door alle activa van dit type.

en: The asset ID
nl: Het asset-ID

en: The asset name
nl: Activanaam

en: The asset type
nl: Activatype

en: The asset author ID
nl: Auteurs-ID

en: Timestamp when the asset was created
nl: Tijdstip waarop asset is aangemaakt

en: Timestamp when the asset was last modified
nl: Tijdstip waarop het asset laatst is gewijzigd

en: Timestamp when the asset was archived
nl: Tijdstip waarop het asset is gearchiveerd

en: farmOS Data Stream
nl: farmOS-datastroom

en: Provides a general purpose data stream entity.
nl: Levert een gegevensstroom-entiteit voor algemene doeleinden.

en: Data stream type
nl: Type datastroom

en: Sensor listener
nl: Logger

en: farmOS (Legacy)
nl: farmOS (verouderd)

en: Sensor asset ID.
nl: Sensor-ID.

en: Value numerator
nl: Teller

en: Value denominator
nl: Noemer

en: The name of the data stream.
nl: De naam van de datastroom.

en: If the data stream has public access via API.
nl: Als de datastroom publieke toegang heeft via API.

en: Associate this data stream with any assets it describes.
nl: Deze datastroom koppelen aan de activa die hij registreert.

en: The time that the data_stream was created.
nl: Tijdstip waarop de datastoom werd gecreëerd.

en: The time the data_stream was last edited.
nl: Tijdstip waarop de datastroom voor het laatst is bijgewerkt.

en: Data streams
nl: Datastromen

en: Data stream types
nl: Datastroomtypes

en: Basic data stream data
nl: Basisgegevens datastroom

en: Data stream ID
nl: Datastroom-ID

en: ID of the data stream entity.
nl: ID van de datastroomentiteit.

en: Data stream entity
nl: Datastroomentiteit

en: Basic data
nl: Basisgegevens

en: Basic data stream data.
nl: Basisgegevens datastroom

en: What assets do this log pertain to?
nl: Op welke asset heeft dit log betrekking?

en: Add quantity measurements to this log.
nl: Hoeveelheidsmetingen aan dit logboek toevoegen.

en: farmOS Entity
nl: farmOS-entiteit

en: Default quantity type
nl: Standaard hoeveeheidstype

en: farmOS Field
nl: farmOS-veld

en: Provides a service for generating farmOS field definitions.
nl: Levert een service voor het genereren van farmOS-velddefinities.

en: Hide if TRUE
nl: Verberg indien WAAR

en: Hide if FALSE
nl: Verberg indien ONWAAR

en: Hideable Boolean
nl: Verbergbare Booleaans

en: Provides a default text format
nl: Levert een standaard tekstopmaak

en: farmOS ID Tag
nl: farmOS ID-tag

en: Provides a field for ID Tags.
nl: Levert een veld voor ID-tags.

en: ID tag type
nl: ID-tagtype

en: ID tag types
nl: ID-tagtypes

en: ID tag
nl: ID-tag

en: ID of the tag
nl: ID van de tag

en: Type of the tag
nl: Type van de tag

en: Location of the tag
nl: Locatie van de tag

en: This field stores a combination of id, tag type and location.
nl: In dit veld wordt een combinatie van id, tagtype en locatie opgeslagen.

en: Inventory adjustment
nl: Voorraadaanpassing

en: What type of inventory adjustment is this?
nl: Wat voor soort voorraadaanpassing is dit?

en: Inventory asset
nl: Voorraad

en: Which asset will this adjust the inventory of?
nl: Van welk bedrijfsmiddel wordt de voorraad hierdoor gewijzigd?

en: farmOS Inventory
nl: FarmOS-voorraad

en: Adds inventory features to quantities.
nl: Voorraadkenmerken toevoegen aan hoeveelheden.

en: Measure of the inventory
nl: Voorraadtelling

en: Value of the inventory
nl: Voorraadwaarde

en: Units of the inventory
nl: Voorraadeenheden

en: This field stores asset inventory information.
nl: In dit veld wordt informatie over de voorraad opgeslagen.

en: Current geometry
nl: Huidige geometrie

en: Intrinsic geometry
nl: Intrinsieke geometrie

en: Is location
nl: Is locatie

en: If this asset is a location, then other assets can be moved to it.
nl: Als deze activa een locatie is, dan kunnen andere assets daarheen worden verplaatst.

en: Is fixed
nl: Is niet wijzigbaar

en: If this asset is fixed, then it can have an intrinsic geometry. If the asset will move around, then it is not fixed and geometry will be determined by movement logs.
nl: Als dit asset vast is, dan kan het een intrinsieke geometrie hebben. Als het asset verplaatsbaar is, zal de geometrie worden bepaald door verplaatsingslogs.

en: Where does this take place?
nl: Waar gebeurt dit?

en: Add geometry data to this log to describe where it took place.
nl: Voeg geometriegegevens toe aan dit logboek om te beschrijven waar het plaatsvond.

en: Is movement
nl: Is verplaatsing

en: If this log is a movement, then all assets referenced by it will be located in the referenced locations and/or geometry at the time the log takes place. The log must be complete in order for the movement to take effect.
nl: Als deze log een verplaatsing is, dan zullen alle assets waarnaar verwezen wordt zich bevinden op de locaties en/of geometrie waarnaar verwezen wordt op het moment dat de log plaatsvindt. De log moet volledig zijn om de beweging te effectueren.

en: farmOS Location
nl: farmOS-locatie

en: Provides movement/location tracking for assets via logs.
nl: Voorziet in het volgen van de verplaatsing/locatie van activa via logboeken.

en: Is a location
nl: Is een locatie

en: Is a movement
nl: Is een beweging

en: farmOS Log
nl: farmOS-Log

en: Provides additional Log entity features for farmOS.
nl: Levert extra functionaliteit voor Log-entiteiten voor farmOS.

en: Enter your @s email address or username.
nl: Voer uw @s emailadres of gebruikersnaam in.

en: Enter the password that accompanies your account.
nl: Voer het wachtwoord in dat bij uw account hoort.

en: farmOS Login
nl: Inloggen farmOS

en: Allows users to login via username and email.
nl: Hiermee kunnen gebruikers inloggen via gebruikersnaam en e-mail.

en: Provides farmOS map features.
nl: Biedt farmOS kaartfuncties.

en: Administer farmOS map
nl: FarmOS-kaart beheren

en: farmOS-map options
nl: farmOS-kaartopties

en: Map behavior
nl: Kaartgedrag

en: Behavior setting
nl: Gedragsinstelling

en: map block settings
nl: Instellingen kaartblok

en: farmOS Mapbox
nl: farmOS-mapbox

en: Adds Mapbox layers to farmOS maps.
nl: Mapboxlagen aan farmOS toevoegen.

en: Mapbox Settings
nl: Mapbox-instellingen

en: farmOS Migrate
nl: farmOS migreren

en: farmOS 1.x to 2.x migration tool.
nl: farmOS 1.x naar 2.x migratie tool.

en: The inventory item ID.
nl: Voorraaditem-ID

en: The inventory asset.
nl: De inventaris.

en: The user ID that created the inventory.
nl: Gebruikers-ID die de inventaris heeft aangemaakt.

en: The quantity value numerator.
nl: Teller van de hoeveelheid.

en: The quantity units.
nl: De hoeveelheidseenheden.

en: The quantity label.
nl: Het hoeveelheidslabel.

en: The user ID that created the quantity.
nl: Gebruikers-ID van de auteur van de hoeveelheid.

en: Administer plans
nl: Plannen beheren

en: Administer plan types
nl: Plansoorten beheren

en: Provides an entity to store quantity measurements.
nl: Levert een entiteit voor het opslaan van hoeveelheidsmetingen.

en: Administer quantity
nl: Hoeveelheden beheren

en: Quantity type
nl: Hoeveelheidstype

en: Value of the quantity, in decimal format.
nl: Hoeveelheidswaarde, in decimalen.

en: The measure of the quantity.
nl: Hoeveelheidsmaat.

en: Value of the quantity.
nl: Hoeveelheidswaarde.

en: Units of the quantity.
nl: Hoeveelheidseenheid.

en: Label of the quantity.
nl: Hoeveelheidslabel.

en: The user ID of author of the quantity.
nl: Gebruikers-ID van de auteur van de hoeveelheid.

en: The time that the quantity was created.
nl: Het tijdstip waarop de hoeveelheid werd gemaakt.

en: The time the quantity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de hoeveelheid voor het laatst werd bewerkt.

en: Quantity types
nl: Hoeveelheidstypes

en: farmOS Default Roles
nl: Standaardrollen farmOS

en: farmOS Settings
nl: FarmOS-instellingen

en: Administer farmOS settings
nl: FarmOS-instellingen beheren

en: Configure Farm Info
nl: Farminfo instellen

en: The default timezone of the farmOS server. Note that users can configure individual timezones later.
nl: De standaardtijdzone van de farmOS-server. Houd er rekening mee dat gebruikers later afzonderlijke tijdzones kunnen configureren.

en: Installing farmOS modules
nl: FarmOS-modules installeren

en: Adds an Activity log type.
nl: Een activiteit-logtype toevoegen.

en: farmOS Logs
nl: farmOS-logs

en: Harvest log
nl: Oogstlog

en: Adds an Harvest log type.
nl: Oogstlog toevoegen.

en: Input log
nl: Invoerlog

en: Adds an Input log type.
nl: Een invoerlogtype toevoegen.

en: Lab test log
nl: Laboratoriumtestlog

en: Adds a Lab test log type.
nl: Laboratoriumtest-log toevoegen

en: Maintenance log
nl: Onderhoudslog

en: Adds a Maintenance log type for Equipment assets.
nl: Een onderhoudslogtype voor bedrijfsmiddelen toevoegen.

en: Medical log
nl: Medisch logboek

en: Adds a Medical log type for Animal assets.
nl: Een medisch logtype voor dieren toevoegen.

en: Observation log
nl: Observatielog

en: Adds an Observation log type.
nl: Een observatielog toevoegen.

en: Seeding log
nl: Zaailog

en: Adds a Seeding log type for Plant assets.
nl: Voegt een nieuw zaailogboek toe voor gewassen.

en: Transplanting log
nl: Verplantingslog

en: Adds a Transplanting log type for Plant assets.
nl: Voegt een verplantingslog toe voor gewassen.

en: Standard quantity
nl: Standaardhoeveelheid

en: Provides a standard quantity type.
nl: Levert een standaard hoeveelheidstype.

en: Log categories vocabulary
nl: Woordenlijst logcategorieën

en: Provides a Log categories vocabulary.
nl: Levert een woordenlijst met Logcategorieën.

en: Seasons vocabulary
nl: Seizoenen-woordenlijst

en: Provides a Seasons vocabulary.
nl: Levert een woordenlijst met seizoenen.

en: Units vocabulary
nl: Eenheden woordenlijst

en: Provides a Units vocabulary.
nl: Levert een woordenlijst met eenheden.

en: Provides default farmOS UI elements (organized into sub-modules by type).
nl: Levert standaard farmOS UI elementen (georganiseerd in sub-modules per type).

en: Provides default action links for farmOS entities.
nl: Levert standaardacties voor farmOS entiteiten.

en: View all upcoming logs
nl: Alle komende logs bekijken

en: View all late logs
nl: Alle achterstallige logs bekijken

en: Provides default Views of farmOS entities.
nl: Levert standaard overzichten van farmOS entiteiten.

en: Select the farmOS modules that you would like to be installed.
nl: Selecteer de farmOS-modules die u wilt installeren.

en: Grant user access
nl: Gebruiker toegang verlenen

en: Always grant the authorizing user's access to this consumer.
nl: De autoriserende gebruiker altijd toegang verlenen tot deze consument.

en: Limit to requested access
nl: Beperken tot gevraagde toegang

en: Only grant this consumer the scopes requested during authorization.
nl: Geef deze consument alleen de scopes die hij tijdens de autorisatie heeft aangevraagd.

en: Limit to user access
nl: Beperken tot gebruikerstoegang

en: Never grant this consumer more access than the authorizing user.
nl: Geef deze gebruiker nooit meer toegang dan de gebruiker die autorisaties verleent.

en: Asset admin
nl: Activa-beheerder

en: The default farmOS map.
nl: De standaard farmOS-kaart.

en: Quantity system of measurement
nl: Hoeveelheidsstelsel

en: Water assets (from areas)
nl: Watervoorraden (van gebieden)

en: Assets (Plants)
nl: Activa (gewassen)

en: Logs (Activities)
nl: Log (activiteiten)

en: Logs (Harvests)
nl: Log (oogsten)

en: Logs (Inputs)
nl: Log (invoer)

en: Logs (Lab tests)
nl: Log (laboratioriumtests)

en: Logs (Maintenance)
nl: Log (onderhoud)

en: Logs (Medical)
nl: Log (medisch)

en: Logs (Observations)
nl: Log (observaties)

en: Logs (Seedings)
nl: Log (zaaien)

en: Logs (Transplantings)
nl: Log (verplantingen)

en: Taxonomy terms (Plant type)
nl: Taxonomietermen (gewassoort)

en: Plan admin
nl: Planbeheer

en: A list of log categories.
nl: Een lijst van logcategorieën.

en: Farm Logs
nl: Boerderijlog

en: All logs (page)
nl: Alle logboeken (pagina)

en: Quantity measure
nl: Hoeveelheidsmaat

en: Birth logs
nl: Geboortelog

en: farmOS Default Structure Types
nl: Standaard structuursoorten farmOS

en: Provides default structure types: Building, Greenhouse.
nl: Levert standaard structuurtypes: Gebouw, kas.

en: Configure CORS origins for this consumer.
nl: CORS origins voor deze consument instellen.

en: Hide if false
nl: Verberg indien onwaar

en: Hide if true
nl: Verberg indien waar

en: Location: @value
nl: Locatie: @value

en: Map behavior id
nl: Kaartgedrag-ID

en: Map layer style
nl: Stijl kaartlaag

en: farmOS-map color
nl: farmOS-kaartkleur

en: Style matching conditions
nl: Stijl overeenstemmende voorwaarden

en: Layer style setting
nl: Instelling kaartstijl

en: Layer styles
nl: Laagstijlen

en: Birth log
nl: Geboortelog

en: Adds a Birth log type for Animal assets.
nl: Geboortelog van dieren toevoegen.

en: Provides default breadcrumbs in farmOS.
nl: Levert standaard kruimelpad in farmOS

en: Locations represent places of interest. They are assets, and assets can be moved to them. Logs can reference them.
nl: Locaties vertegenwoordigen plaatsen van belang. Het zijn assets, en assets kunnen ernaar worden verplaatst. Logs kunnen ernaar verwijzen.

en: Provides default farmOS maps and behaviors.
nl: Levert standaardkaarten en -gedragingen in farmOS.

en: Assets that are referenced by the asset or location field on the log.
nl: Assets waarnaar verwezen wordt door het asset- of locatieveld in het logboek.

en: Logs (Birth)
nl: Logboeken (geboorte)

en: Material assets
nl: Materiële activa

en: Seed assets
nl: Zaaigoed

en: KML export features
nl: KML-exportfuncties

en: KML asset importer
nl: KML-activa importeur

en: Configuration for the asset group action
nl: Instellingen voor de activagroepsactie

en: The groups to assign the asset to. Leave blank to un-assign an asset from groups.
nl: De groepen waaraan het asset moet worden toegewezen. Laat leeg om een asset niet toe te wijzen aan een groep.

en: Group :assets into :groups
nl: Groupeer :assets in :groups

en: Log created: <a href=":uri">%log_label</a>
nl: Log aangemaakt: <a href=":uri">%log_label</a>

en: Could not group @count @item because you do not have the necessary permissions. | Could not group @count @items because you do not have the necessary permissions.
nl[0]: Kon @count @item niet groeperen omdat u niet de vereiste rechten hebt.
nl[1]: Kon @count @items niet groeperen omdat u niet de vereiste rechten hebt.

en: Assign assets to a group with an observation log.
nl: Activa toewijzen aan een groep met een observatielog.

en: farmOS Defaults
nl: Standaardinstellingen farmOS

en: Material asset
nl: Materieel

en: Adds a Material asset type.
nl: Voegt een materiaalsoort toe.

en: Enter the type of material.
nl: Materiaalsoort invoeren.

en: Seed asset
nl: Zaden

en: Adds a Seed asset type.
nl: Zaadtype toevoegen.

en: Developer information
nl: Ontwikkelaarsinformatie

en: JSON example
nl: Voorbeeld-JSON

en: JSON example (multiple values)
nl: Voorbeeld-JSON (meerdere waarden)

en: Example CURL command
nl: Voorbeeld CURL-commando

en: Public key (legacy)
nl: Openbare sleutel (verouderd)

en: Public key (legacy) for the sensor.
nl: Openbare sleutel (verouderd) voor de sensor.

en: Legacy URL
nl: Verouderde URL

en: Private key for the sensor.
nl: Persoonlijke sleutel voor de sensor.

en: Whether or not data from this sensor can be read publicly without the private key.
nl: Of gegevens van deze sensor al dan niet kunnen worden gelezen zonder de persoonlijke sleutel.

en: View all asset revisions
nl: Alle activarevisies bekijken

en: Allow viewing asset entity revisions.
nl: Bekijken van activarevisies toestaan.

en: Revert all asset revisions
nl: Alle activarevisies terugzetten

en: Allow reverting to a previous asset entity revision.
nl: Vorige revisie van activa terugzetten toestaan.

en: Configuration for the asset activate action
nl: Instelling voor de actie activiteit activeren

en: Configuration for the asset archive action
nl: Instelling voor de actie activa archiveren

en: Configuration for the asset clone action
nl: Instelling voor de kloonactie

en: Saved asset: <a href=":url">%label</a>
nl: Opgeslagen asset: <a href=":url">%label</a>

en: Makes an Asset active
nl: Activeert een asset

en: Archive an asset
nl: Asset archiveren

en: Clone an asset
nl: Asset klonen

en: JSON Example
nl: JSON-voorbeeld

en: Label for the data stream type.
nl: Label voor datastroomtype.

en: Data provided by basic data streams.
nl: Gegevens afkomstig van basisgegevensstromen.

en: Append or replace
nl: Toevoegen of vervangen

en: Provides geospatial features that other modules can use.
nl: Levert geografische kenmerken die andere modules kunnen gebruiken.

en: farmOS Import
nl: farmOS-import

en: Features for importing records.
nl: Functies voor het importeren van records.

en: Access import index
nl: Toegang importindex

en: farmOS Import KML
nl: farmOS KML-import

en: Provides a KML import feature for farmOS.
nl: Levert een KML-importfunctie voor farmOS.

en: KML Import
nl: KML-import

en: Upload your KML file here and click "Parse".
nl: Upload hier uw KML-bestand en klik op 'Upload'.

en: Default land type
nl: Standaard landtype

en: Specify the default land type for the assets in this KML. This can be overridden below on a per-asset basis before creating the assets.
nl: Specificeer het standaard landtype voor de assets in deze KML. Dit kan hieronder per asset worden gewijzigd voordat de assets worden gecreëerd.

en: No placemarks could be parsed from the uploaded file.
nl: Er konden geen plaatsmarkeringen uit het geüploade bestand worden gehaald.

en: Create this asset
nl: Asset aanmaken

en: Uncheck this if you do not want to create this asset in farmOS.
nl: Dit vakje uitvinken als u deze asset niet in farmOS wilt aanmaken.

en: At least one asset must be created.
nl: Er moet ten minste één asset worden aangemaakt.

en: You do not have any importers.
nl: U heeft geen importeurs.

en: Inventory asset is required if an inventory adjustment is selected.
nl: Voorraad is vereist indien een voorraadwijziging wordt geselecteerd.

en: Provides KML features for farmOS.
nl: Levert KML-functies voor farmOS.

en: Could not create file.
nl: Kon geen bestand aanmaken.

en: KML file created: <a href=":url">%filename</a>
nl: KML file aangemaakt: <a href=":url">%filename</a>

en: Export @entity_type KML
nl: @entity_type KML exporteren

en: Configuration for the asset move action
nl: Instellingen voor de actie goederen verplaatsen

en: Move assets with an activity log.
nl: Verplaats assets met een activiteitenlog.

en: Configuration for the asset add log action
nl: Instelling voor de actie log toevoegen

en: Configuration for the log assign action
nl: Instellingen voor de logtoewijzingsactie

en: farmOS Log Quantity
nl: FarmOS log hoeveelheid

en: Adds a quantity reference field to logs.
nl: Voegt een referentieveld voor hoeveelheid toe aan logs.

en: farmOS log quantity settings
nl: Instellingen farmOS hoeveelheidslog

en: Select the type of log to create.
nl: Selecteer het type log dat u wilt maken.

en: Are you sure you want to add a log referencing this @item? | Are you sure you want to add a log referencing these @items?
nl[0]: Weet u zeker dat u een logboek wilt toevoegen dat verwijst naar dit @item?
nl[1]: Weet u zeker dat u een logboek wilt toevoegen dat verwijst naar deze @items?

en: Select "Append" if you want to add users to the logs, but keep the existing assignments. Select "Replace" if you want to replace existing assignments with the ones specified above.
nl: Selecteer 'Toevoegen' als u gebruikers wilt toevoegen aan de logs, maar de bestaande toewijzingen wilt behouden. Selecteer 'Vervangen' als u bestaande toewijzingen wilt vervangen door de hierboven opgegeven toewijzingen.

en: Add a log referencing assets.
nl: Een logboek toevoegen dat verwijst naar assets.

en: Assign users to logs.
nl: Gebruikers toewijzen aan logs.

en: Enable Side Panel
nl: Zijpanel inschakelen

en: farmOS Maps
nl: farmOS-kaarten

en: Enable the side panel in farmOS maps for displaying additional settings and information.
nl: Activeer het zijpaneel in farmOS kaarten voor het weergeven van extra instellingen en informatie.

en: Display raw geometry
nl: Ruwe geometrie tonen

en: File field to populate geometry from.
nl: Bestandsveld als bron voor de geometrie.

en: Import geometry from uploaded files
nl: Geometrie importeren uit geüploade bestanden

en: Configuration for the plan activate action
nl: Instellingen voor de actie 'plan activeren'

en: View all quantity revisions
nl: Alle hoeveelheidrevisies bekijken

en: Allow viewing quantity entity revisions.
nl: Hoeveelheidsrevisies bekijken toestaan.

en: Revert all quantity revisions
nl: Alle hoeveelheidsrevisies ongedaan maken

en: Default quantity measure
nl: Standaard hoeveelheidsmaat

en: Select the core and community farmOS modules that you would like to be installed.
nl: Selecteer de kern- en bijgedragen modules die u wilt installeren.

en: Primary farm admin actions
nl: Administratieve handelingen primaire boerderij

en: Assets represent things that are being tracked or managed. They store high-level information, but most historical data is stored in the <a href=":logs">logs</a> that reference them.
nl: Assets zijn items die worden gevolgd of beheerd. Ze slaan informatie op hoog niveau op, maar de meeste historische gegevens worden opgeslagen in de <a href=":logs">logs</a> die ernaar verwijzen.

en: Logs represent events that take place in relation to <a href=":assets">assets</a> and other records. They have a timestamp to represent when they take place, and can be marked as "Pending" or "Done" for planning purposes.
nl: Logs geven gebeurtenissen weer die plaatsvinden in relatie tot <a href=":assets">assets</a> en andere records. Ze hebben een tijdsaanduiding om aan te geven wanneer ze plaatsvinden, en kunnen worden gemarkeerd als 'In afwachting van' of 'Gereed' voor planningsdoeleinden.

en: Logs can be assigned to <a href=":people">people</a> for task management purposes.
nl: Logs kunnen worden toegewezen aan <a href=":people">personen</a> voor taakbeheer.

en: Birth log saved: <a href=":birth_url">%birth_label</a>
nl: Geboortelog opgeslagen: <a href=":birth_url">%birth_label</a>

[ctx: Validation]
en: Unique birth log
nl: Unieke geboortelog

en: %child already has a birth log. More than one birth log cannot reference the same child.
nl: %child heeft al een geboortelog. Er kunnen niet meerdere geboortelogs naar hetzelfde kind verwijzen.

en: Filter by the material type of quantities referenced by this log.
nl: Filter op materiaalsoort van de hoeveelheden in dit log.

en: Quantity material type
nl: Materiaalsoort hoeveelheid

en: What type of materials are being applied?
nl: Wat voor soort materialen worden toegepast?

en: Animal type vocabulary
nl: Diersoorten-woordenlijst

en: Provides an Animal type vocabulary.
nl: Levert een woordenlijst met diersoorten.

en: Material types vocabulary
nl: Woordenlijst materiaalsoorten

en: Provides a Material types vocabulary.
nl: Levert een woordenlijst met materiaalsoorten.

en: Plant type vocabulary
nl: Gewassoorten-woordenlijst

en: Provides an Plant type vocabulary.
nl: Levert een woordenlijst met gewassoorten.

en: Material quantity type.
nl: Type materiaalhoeveelheid.

en: Assign log
nl: Log toewijzen

en: Taxonomy terms (Material types)
nl: Woordenlijst (Materiaalsoorten)

en: Log start date
nl: Startdatum log

en: Standard quantity type.
nl: Standaardtype hoeveelheid.

en: Material types
nl: Materiaalsoorten

en: A list of material types.
nl: Een lijst van materiaalsoorten.

en: Plant types
nl: Gewassoorten

en: farmOS Owner
nl: farmOS-eigenaar

en: Provides an Owner field for farmOS records.
nl: Levert een Eigenaar-veld voor farmOS records.

en: farmOS Update settings
nl: FarmOS update-instellingen

en: Log created: <a href=":url">@name</a>
nl: Log aangemaakt: <a href=":url">@name</a>

en: Could not group assets: @bundle @entity_type validation failed.
nl: Kon assets niet groeperen: @bundle @entity_type validatie mislukt.

en: farmOS Data Stream Notification
nl: Melding farmOS-datastroom

en: Provides notifications for data streams.
nl: Levert meldingen voor gegevensstromen.

en: Numeric condition
nl: Numerieke voorwaarde

en: Delivery configuration
nl: Leveringsinstellingen

en: Delivery plugin
nl: Leveringsplugin

en: Data stream notification
nl: Datastroommelding

en: Activation threshold
nl: Drempelwaarde activatie

en: Deactivation threshold
nl: Drempelwaarde deactivatie

en: Delivery interval
nl: Leveringsinterval

en: There are no enabled notifications.
nl: Er zijn geen meldingen ingeschakeld.

en: There are no disabled notifications.
nl: Er zijn geen meldingen uitgeschakeld.

en: Data stream notifications
nl: Datastroommeldingen

en: data stream notification
nl: datastroommelding

en: data stream notifications
nl: datastroommeldingen

en: Label for the data stream notification.
nl: Label voor de datastroommelding.

en: At least one @type is required.
nl: Minstens één @type is vereist.

en: The value is not less than @threshold.
nl: De waarde is niet kleiner dan @threshold.

en: The value is not greater than @threshold.
nl: De waarde is niet groter dan @threshold.

en: The value is less than @threshold.
nl: De waarde is kleiner dan @threshold.

en: The value is greater than @threshold.
nl: De waarde is groter dan @threshold.

en: Separate multiple emails with a new line.
nl: Scheid meerdere e-mails met een nieuwe regel.

en: The raw value.
nl: De onbewerkte waarde.

en: Field module
nl: Veld-module

en: Could not assign log <a href=":entity_link">%entity_label</a>: validation failed.
nl: Kon log <a href=":entity_link">%entity_label</a> niet toewijzen: validatie mislukt.

en: Material quantity
nl: Hoeveelheid materiaal

en: Provides a material quantity type.
nl: Levert een materiaalhoeveelheidstype.

en: user/{{ uid }}/logs
nl: gebruiker/{{ uid }}/logs

en: Adds an asset reference field to logs.
nl: Een assetreferentieveld aan logs toevoegen.

en: Translation/localization features
nl: Vertaal-/lokalisatiefuncties

en: This sensor asset will listen for data posted to it from other web-connected devices and save it to data streams based on the name of the value used in the request. If a data stream by that name does not exist, a new one will be created automatically. Data for multiple streams may be included in each request. Use the information below to configure your device to begin posting data to this sensor.
nl: Deze sensor registreert gegevens die zijn gepost vanaf andere met het web verbonden apparaten en slaat deze op in gegevensstromen op basis van de naam van de waarde die in het verzoek wordt gebruikt. Als er geen gegevensstroom met die naam bestaat, wordt deze  automatisch gemaakt. In elk verzoek kunnen gegevens voor meerdere stromen worden opgenomen. Gebruik onderstaande informatie om uw apparaat te configureren en te beginnen met het verzenden van gegevens naar deze sensor.

en: This data stream type will listen for data posted to it from other web-connected devices. Use the information below to configure your device to begin posting data to this data stream.
nl: Dit gegevensstroomtype registreert gegevens die ingestuurd worden vanaf andere met het web verbonden apparaten. Gebruik onderstaande informatie om uw apparaat te configureren en te beginnen met het verzenden van gegevens naar deze gegevensstroom.

en: Select the default language for the user interface. Individual users can override this by editing their profile.
nl: Selecteer de standaardtaal voor de gebruikersinterface. Individuele gebruikers kunnen dit veranderen door hun profiel te bewerken.

en: To change the default language of farmOS, please go to <a href=":url">farmOS language settings</a>.
nl: Als u de standaardtaal van farmOS wilt wijzigen, ga dan naar <a href=":url">farmOS taalinstellingen</a>.

en: farmOS Localization
nl: FarmOS lokalisatie

en: Enables default configuration for localizing/translating farmOS.
nl: Schakelt standaardinstellingen in voor het lokaliseren/vertalen van farmOS.

en: Administer farmOS language
nl: FarmOS-taal beheren

en: Update the language of all existing users to match the default language.
nl: De taal van alle bestaande gebruikers bijwerken zodat deze overeenkomt met de standaardtaal.

en: Updating user languages
nl: Gebruikerstalen bijwerken

en: The user language update has encountered an error.
nl: Bij het bijwerken van de gebruikerstaal is een fout opgetreden.

en: Customize plant asset name
nl: Gewasnaam aanpassen

en: The plant asset name will default to "[Season] [Location] [Crop]" but can be customized if desired.
nl: De naam van het gewas is standaard '[Seizoen] [Plaats] [Gewas]' maar kan aangepast worden.

en: Plant asset name
nl: Gewasnaam

en: Record a planting.
nl: Een beplanting registeren.
