farmOS (2.0.0-beta4) - en to ro translation catalogue (140 entries)

en: Images
ro: Imagini

en: value
ro: valoare

en: Status
ro: Stare

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Value
ro: Valoare

en: Groups
ro: Grupuri

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Log
ro: Jurnal

en: more
ro: mai multe

en: Enabled
ro: Activat

en: Priority
ro: Prioritate

en: Action
ro: Acțiune

en: Quantity
ro: Cantitate

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: view
ro: afișează

en: Date
ro: Data

en: Reset
ro: Resetează

en: Logs
ro: Loguri

en: Weight
ro: Greutate

en: Parents
ro: Părinți

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Default
ro: Implicit

en: Time
ro: Ora

en: View
ro: Afişează

en: Modules
ro: Module

en: Notes
ro: Note

en: Timestamp
ro: Timestamp-ul

en: Assigned to
ro: Atribuit către

en: Email
ro: email

en: Files
ro: Fișiere

en: User ID
ro: ID utilizator

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Access denied
ro: Acces respins

en: Area
ro: Zonă

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Roles
ro: Roluri

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locaţia

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Count
ro: Contor

en: Conditions
ro: Condiții

en: active
ro: activ

en: Authored by
ro: Autor

en: Volume
ro: Volum

en: Desc
ro: Descendent

en: Members
ro: Membri

en: Method
ro: Metodă

en: Start date
ro: Data de început

en: End date
ro: Data de sfârşit

en: Other
ro: Altele

en: Basic
ro: Simplu

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Temperature
ro: Temperatură

en: Pressure
ro: Presiune

en: Flag
ro: Semnalizare

en: Operation
ro: Operație

en: Threshold
ro: Prag

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Condition
ro: Condiție

en: Authored on
ro: Scris pe

en: Source
ro: Sursă

en: Activity
ro: Activitate

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: Limit
ro: Limită

en: Map
ro: Hartă

en: Workflow
ro: Fluxul de lucru

en: Negate
ro: Neagă

en: People
ro: Persoane

en: Blocked
ro: Blocat

en: Changed
ro: Schimbat

en: Completed
ro: Finalizată

en: Testing
ro: Testare

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Output format
ro: Formatul de ieşire

en: User status
ro: Statusul utilizatorului

en: Apply
ro: Aplică

en: Assign
ro: Alocare

en: Increment
ro: Creștere

en: Decrement
ro: Descreștere

en: Purchase date
ro: Dată achiziţie

en: Offset
ro: Decalaj

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Joined
ro: Înscris

en: Data
ro: Dată

en: Emails
ro: E-mail-uri

en: Or
ro: Sau

en: About
ro: Despre

en: Reports
ro: Rapoarte

en: Add @type
ro: Adaugă @type

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: quantity
ro: cantitate

en: Save and continue
ro: Salvează şi continuă

en: Bundles
ro: Tipuri

en: Bundle
ro: Pachet

en: Created on
ro: Creat pe

en: Dashboard
ro: Panou de control

en: @interval ago
ro: @interval în urmă

en: And
ro: Şi

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: Language settings
ro: Configurare limbă

en: - All -
ro: - Toate -

en: Machine-readable name
ro: Nume care poate fi citit de mașină

en: The installation has encountered an error.
ro: O eroare a apărut în timpul instalării.

en: Installed %module module.
ro: Modulul %module instalat.

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Structure
ro: Structură

en: Private files
ro: Fişiere private

en: Operations links
ro: Legături de operare

en: Default country
ro: Ţara implicită

en: Public files
ro: Fișiere publice

en: The email address %mail is not valid.
ro: Adresa de email %mail nu este validă.

en: Bulk update
ro: Actualizare în masă

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Entity Reference
ro: Referință entitate

en: Entity types
ro: Tipuri de entități

en: Displaying @start - @end of @total
ro: Afișare @start - @end din @total

en: Custom output for TRUE
ro: Ieșire personalizată pentru TRUE

en: Custom output for FALSE
ro: Ieșire personalizată pentru FALSE

en: With selection
ro: Cu cele selectate

en: REST export
ro: Export REST

[ctx: Plural]
en: Disabled
ro: Dezactivat

[ctx: Plural]
en: Enabled
ro: Activat

en: Maintain the types of content available and the fields that are associated with those types.
ro: Mențineți tipurile de conținut disponibile și câmpurile care sunt asociate cu acele tipuri.

en: @interval hence
ro: @interval, de unde
