farmOS (2.0.0-beta6) - en to fa translation catalogue (119 entries)

en: Images
fa: تصاویر

en: Status
fa: وضعیت

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عمل ها

en: Value
fa: مقدار

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: more
fa: بیشتر

en: Enabled
fa: فعال

en: Action
fa: عملکرد

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: view
fa: مشاهده

en: Date
fa: تاریخ

en: Reset
fa: اعاده

en: Weight
fa: وزن

en: Parents
fa: والدها

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Import
fa: ورود

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Time
fa: زمان

en: View
fa: مشاهده

en: URL
fa: نشانی

en: Modules
fa: ماژول‌ها

en: Timestamp
fa: الگوی زمانی

en: ID
fa: هویت

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: User ID
fa: هویت کاربر

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Access denied
fa: دسترسی ممنوع

en: Area
fa: منطقه

en: Block
fa: قالبک

en: Page
fa: صفحه

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Filter
fa: صافی

en: Location
fa: مکان

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Count
fa: شمارش

en: Conditions
fa: شرط‌ها

en: active
fa: فعال

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: ,
fa: ،

en: Desc
fa: نزولی

en: Start date
fa: تاریخ شروع

en: End date
fa: تاریخ پایان

en: Other
fa: ساير

en: Basic
fa: پایه

en: User login
fa: ورود کاربر

en: Operator
fa: عملگر

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Condition
fa: شرط

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: Source
fa: منبع

en: Activity
fa: فعالیت

en: Create new revision
fa: ایجاد تنقیح جدید

en: Limit
fa: محدوده

en: Map
fa: نقشه

en: Workflow
fa: جریان کار

en: Negate
fa: نقیض

en: People
fa: افراد

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Testing
fa: آزمایش

en: Standard
fa: استاندارد

en: ‹ Previous
fa: قبلی>

en: Next ›
fa: >بعدی

en: Output format
fa: قالب‌بندی خروجی

en: User status
fa: وضعیت کاربر

en: Apply
fa: تایید

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام دستگاه

en: Data
fa: داده

en: Or
fa: یا

en: About
fa: درباره

en: Reports
fa: گزارش‌ها

en: Add @type
fa: افزودن @type

en: Behavior settings
fa: تنظیمات اخلاق

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Rating
fa: درچه دادن

en: Save and continue
fa: ذخیره و ادامه

en: Bundle
fa: بسته

en: Created on
fa: ساخته شده در

en: Numeric
fa: عددی

en: And
fa: و

en: Items per page
fa: عنصر‌ها در هر صفحه

en: ‹‹
fa: >>

en: ››
fa: <<

en: Language settings
fa: تنظیمات زبان

en: - All -
fa: - همه -

en: Machine-readable name
fa: اسم قابل فهم توسط ماشین

en: The installation has encountered an error.
fa: نصب با خطا مواجه شد.

en: Installed %module module.
fa: ماژول %module نصب شد.

en: « First
fa: >>اول

en: Last »
fa: آخر>>

en: Structure
fa: ساختار

en: Private files
fa: فایل‌های خصوصی

en: Operations links
fa: واصلهای عملیات

en: Default country
fa: کشورپیشفرض

en: Public files
fa: فایل‌های عمومی

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Entity Reference
fa: مرجع عنصر

en: Display the label of the referenced entities.
fa: نمایش عنوان عناصر ارجاع‌یافته.

en: Custom output for TRUE
fa: خروجی سفارشی برای TRUE

en: Custom output for FALSE
fa: خروجی سفارشی برای FALSE

[ctx: Plural]
en: Disabled
fa: غیر فعال ها

[ctx: Plural]
en: Enabled
fa: فعال ها
