farmOS (2.0.0-rc1) - en to sv translation catalogue (477 entries)

en: Images
sv: Bilder

en: value
sv: värde

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Value
sv: Värde

en: Groups
sv: Grupper

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Public
sv: Offentlig

en: more
sv: mer

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Priority
sv: Prioritet

en: Quantity
sv: Antal

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Date
sv: Datum

en: Reset
sv: Återställ

en: Logs
sv: Loggar

en: Weight
sv: Vikt

en: Parents
sv: Ovanliggande

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Import
sv: Importera

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Default
sv: Förvald

en: Move
sv: Flytta

en: Time
sv: Tid

en: View
sv: Visa

en: Modules
sv: Moduler

en: Notes
sv: Anteckningar

en: No changes were made.
sv: Inga förändringar gjordes.

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Email
sv: E-post

en: Files
sv: Filer

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Access denied
sv: Åtkomst nekad

en: Area
sv: Område

en: Client ID
sv: Klient ID

en: Roles
sv: Roller

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Count
sv: Antal

en: Conditions
sv: Villkor

en: active
sv: aktiv

en: Categorize
sv: Kategorisera

en: Authored by
sv: Författad av

en: Volume
sv: Volym

en: asset
sv: tillgång

en: Model
sv: Modell

en: Owner
sv: Ägare

en: Manufacturer
sv: Tillverkare

en: Method
sv: Metod

en: Current group
sv: Nuvarande grupp

en: Private Key
sv: Privat nyckel

en: Other
sv: Övriga

en: Basic
sv: Grundläggande

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Temperature
sv: Temperatur

en: Pressure
sv: Tryck

en: Append
sv: Lägg till

en: Flag
sv: Flagga

en: Operation
sv: Funktion

en: Metrics
sv: Metrik

en: Threshold
sv: Tröskelvärde

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Condition
sv: Villkor

en: Male
sv: Man

en: Female
sv: Kvinna

en: Authored on
sv: Författad

en: Probability
sv: Sannolikhet

en: Source
sv: Källa

en: Not active
sv: Inte aktiv

en: Replace
sv: Ersätt

en: Activity
sv: Aktivitet

en: Create new revision
sv: Skapa ny version

en: Map
sv: Karta

en: Location settings
sv: Platsinställningar

en: Map type
sv: Typ av karta

en: Workflow
sv: Arbetsflöde

en: Negate
sv: Negera

en: Units
sv: Enheter

en: People
sv: Personer

en: Changed
sv: Ändrad

en: Completed
sv: Slutförd

en: Testing
sv: Test

en: Administer assets
sv: Administrera tillgångar

en: Asset
sv: Tillgång

en: Assets
sv: Tillgång

en: Create assets
sv: Skapa tillgång

en: Date received
sv: Data mottagen

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Harvest
sv: Skörd

en: Assign
sv: Tilldela

en: Condition type
sv: Tillståndstyp

en: Input
sv: Inmatning

en: Increment
sv: Öka

en: Decrement
sv: Minska

en: File upload failed.
sv: Filuppladdning misslyckades.

en: Activity log
sv: Aktivitetslogg

en: Rate
sv: Betygsätt

en: Children
sv: Barn

en: Plans
sv: Planer

en: Purchase date
sv: Inköpsdatum

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Emails
sv: E-post

en: Or
sv: Eller

en: About
sv: Om

en: Reports
sv: Rapporter

en: Inventory
sv: Inventarie

en: Behavior
sv: Beteende

en: Add @type
sv: Lägg till @type

en: Seed
sv: Seedning

en: Metric
sv: Metriskt

en: Ratio
sv: Förhållande

en: Output
sv: Mata ut

en: Delete asset
sv: Ta bort tillgång

en: Behavior settings
sv: Beteendeinställningar

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: Rating
sv: Betyg

en: Notification settings
sv: Inställningar för meddelanden

en: quantity
sv: kvantitet

en: Private key
sv: Privat nyckel

en: System of measurement
sv: Måttsystem

en: Flags
sv: Flaggor

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: Sex
sv: Kön

en: Current location
sv: Nuvarande plats

en: Bundles
sv: Paket

en: Maintenance
sv: Underhåll

en: Bundle
sv: Hopsamling

en: Map settings
sv: Kartinställningar

en: Created on
sv: Skapad den

en: Locations
sv: Platser

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: View logs
sv: Visa loggar

en: Numeric
sv: Numerisk

en: Season
sv: Säsong

en: And
sv: och

en: Language settings
sv: Språkinställningar

en: You do not have any reports.
sv: Du har inga rapporter.

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Tag ID
sv: Etikett ID

en: Tag type
sv: Etiketttyp

en: The installation has encountered an error.
sv: Ett fel har inträffat under installationen.

en: Installed %module module.
sv: Installerade modul %module.

en: Geometry
sv: Geometri

en: Owners
sv: Ägare

en: Records
sv: Poster

en: Seasons
sv: Säsonger

en: Structure
sv: Struktur

en: Delivery
sv: Leverans

en: Update existing users
sv: Uppdatera existerande användare

en: Needs review
sv: Behöver översyn

en: Serial number
sv: Serienummer

en: Medical
sv: Medicinsk

en: Map types
sv: Karttyper

en: Private files
sv: Privata filer

en: Default country
sv: Förvalt land

en: Public files
sv: Offentliga filer

en: Birthdate
sv: Födelsedatum

en: Option name
sv: Alternativets namn

en: Seeding
sv: Seedning

en: Default timezone
sv: Förvald tidszon

en: Map Settings
sv: Kartinställningar

en: The email address %mail is not valid.
sv: E-postadressen %mail är inte giltig.

en: Animal
sv: Djur

en: Water
sv: Vatten

en: Mother
sv: Mamma

en: Monitor
sv: Övervakning

en: Working...
sv: Arbetar...

en: Enable modules
sv: Aktivera moduler

en: Equipment
sv: Utrustning

en: Geofield
sv: Geofält

en: User accounts
sv: Användarkonto

en: Group membership
sv: Gruppmedlemskap

en: Display the label of the referenced entities.
sv: Visa etiketten för de refererade objekten.

en: Entity types
sv: Entitetstyp

en: Log type
sv: Loggtyp

en: Asset type
sv: Tillgångstyp

en: Asset types
sv: Tillgångstyper

en: Administer asset types
sv: Administrera tillgångstyper

en: Measure
sv: Mäta

en: Email or username
sv: Epost eller användarnamn

en: Structure type
sv: Strukturtyp

en: Asset ID
sv: Tillgångs ID

en: Add asset
sv: Lägg till tillgång

en: Custom output for TRUE
sv: Anpassad utmatning för SANT

en: Custom output for FALSE
sv: Anpassad utmatning för FALSKT

en: Nicknames
sv: Smeknamn

en: plans
sv: Planer

en: Plan type
sv: Plantyp

en: Install modules
sv: Installera moduler

en: Email is required.
sv: Epost krävs.

en: Quantities
sv: Kvantiteter

[ctx: Plural]
en: Disabled
sv: Ej aktiverade

[ctx: Plural]
en: Enabled
sv: Aktiverade

en: Library name
sv: Biblioteksnamn

en: Add notification
sv: Lägg till notifiering

en: Layer style
sv: Lagerstil

en: Add log
sv: Lägg till logg

en: Crop family
sv: Växtfamilj

en: Planting
sv: Plantering

en: The name of the asset.
sv: Namnet på tillgången

en: Farm Asset
sv: Gårdstillgång

en: assets
sv: tillgång

en: US/Imperial
sv: USA/Imperial

en: Enter the crop/variety that this is a planting of. As you type, you will have the option of selecting from crops/varieties that you've entered in the past.
sv: Ange den gröda/sort som detta är en plantering av. När du skriver kommer du att ha möjlighet att välja bland grödor/sorter som du har angett tidigare.

en: Transplanting
sv: Omplantering

en: Castrated
sv: Steriliserad

en: No assets found.
sv: Inga tillgångar hittades.

en: No logs found.
sv: Inga loggar hittade.

en: Add person
sv: Lägg till en person

en: The time that the asset was created.
sv: Tidpunkten då tillgången skapades.

en: Label for the asset type.
sv: Etikett för tillgångstyp

en: All locations
sv: Alla platser

en: Tag location
sv: Tagga plats

en: Select assets
sv: Välj tillgångar

en: Crop/variety
sv: Gröda/sort

en: Log category
sv: Loggkategori

en: Species/breed
sv: Art/ras

en: Lot number
sv: Partinummer

en: Current inventory
sv: Nuvarande lager

en: Delete plan
sv: Ta bort plan

en: Plan types
sv: Plantyper

en: Water content
sv: Vatteninnehåll

en: Allowed origins
sv: Tillåtet ursprung

en: Provides a general purpose record flagging system.
sv: Tillhandahåller ett allmänt flaggsystem för poster.

en: Quick forms
sv: Snabbformulär

en: Select the system of measurement you would like to use in farmOS. Changing this setting after data has been entered is not recommended.
sv: Välj det mätsystem du vill använda i farmOS. Det rekommenderas inte att ändra denna inställning efter att data har matats in.

en: Quick form
sv: Snabbformulär

en: Provides default roles: Manager, Worker, Viewer.
sv: Tillhandahåller standardroller: Manager, Arbetare, Åskådare.

en: If this is a mix, how many crops/varieties are included?
sv: Om detta är en blandning, hur många grödor/sorter ingår?

en: ID tags
sv: ID tagg

en: Equipment used
sv: Utrustning använd

en: Quantity settings
sv: Kvantitetsinsällningar

en: Length/depth
sv: Längd/djup

en: If a veterinarian was involved, enter their name here.
sv: Om en veterinär var involverad ange dess namn här.

en: Material type
sv: Materialtyp

en: Adds an Animal asset type.
sv: Lägger till en djurtillgångstyp.

en: farmOS Assets
sv: farmOS Tillgångar

en: Enter this animal asset's species/breed.
sv: Ange djurets art/ras.

en: Adds a Compost asset type.
sv: Lägger till en Kompost-tillgångstyp.

en: Adds an Equipment asset type.
sv: Lägger till en utrustningstillgångstyp.

en: Adds a Group asset type.
sv: Lägger till en grupptillgångstyp.

en: Adds a Land asset type.
sv: Lägger till en marktillgångstyp.

en: Land type
sv: Landtyp

en: Land types
sv: Marktyper

en: Land
sv: Mark

en: Provides default land types: Property, Field, Bed, Paddock, Landmark.
sv: Tillhandahåller standardmarktyper: Egendom, Fält, Odlingsbädd, Hage, Landmärke.

en: Adds a Plant asset type.
sv: Lägg till en växt tillgångstyp

en: Plant
sv: Växt

en: Adds a Sensor asset type with data streams.
sv: Lägger till en sensortillgångstyp med dataströmmar.

en: Data stream
sv: Dataström

en: Adds a Structure asset type.
sv: Lägger till en strukturtillgångstyp.

en: Adds a Water asset type.
sv: Lägger till en vattentillgångstyp.

en: Provides configuration for the farmOS API.
sv: Tillhandahåller konfiguration för farmOS API.

en: Provides an asset entity type for real world record keeping.
sv: Tillhandahåller en tillgångsenhetstyp för arkivering i verkliga världen.

en: Add asset type
sv: Lägg till tillgångstyp

en: List of asset types
sv: Lista tillgångstyper

en: Indicates the status of the asset.
sv: Indikerar status på tillgången

en: The time the asset was archived.
sv: Tidpunkten då tillgången blev arkiverad.

en: Used by all assets of this type.
sv: Används av alla tillgångar av denna typ

en: Provides a farmOS dashboard.
sv: Tillhandahåller en översiktspanel för  farmOS.

en: Access farmOS dashboard
sv: Åtkomst till översiktspanel för farmOS

en: Provides a general purpose data stream entity.
sv: Tillhandahåller en allmän dataströmsenhet.

en: Data stream type
sv: Typ av dataström

en: farmOS (Legacy)
sv: farmOS (Äldre)

en: Data streams
sv: Dataströmmar

en: Data stream types
sv: Typer av dataströmmar

en: Add flags to enable better sorting and filtering of records.
sv: Lägg till flaggor för att bättre sortera och filtrera poster.

en: List any identification tags that this asset has. Use the fields below to describe the type, location, and ID of each.
sv: Lista eventuella identifieringstaggar som den här tillgången har. Använd fälten nedan för att beskriva typ, plats och ID för var och en.

en: Adds opinionated entity and field configuration to farmOS entity types.
sv: Lägger till opinionsbildad enhet och fältkonfiguration till farmOS-entitetstyper.

en: Provides a service for generating farmOS field definitions.
sv: Tillhandahåller en tjänst för generering av farmOS-fältdefinitioner.

en: Provides a default text format
sv: Tillhandahåller ett standardtextformat

en: Provides a field for ID Tags.
sv: Tillhandahåller ett fält för ID-taggar.

en: ID tag type
sv: ID taggtyp

en: ID of the tag
sv: Taggens ID

en: Type of the tag
sv: Typ av tagg

en: Location of the tag
sv: Taggens plats

en: Inventory adjustment
sv: Lagerjustering

en: Inventory asset
sv: Lagertillgång

en: Adds inventory features to quantities.
sv: Lägger till lagerfunktioner till kvantiteter.

en: Measure of the inventory
sv: Inventariemått

en: Current geometry
sv: Aktuell geometri

en: Intrinsic geometry
sv: Inre geometri

en: Add geometry data to this asset to describe its intrinsic location. This will only be used if the asset is fixed.
sv: Lägg till geometridata till denna tillgång för att beskriva dess inneboende plats. Detta kommer endast att användas om tillgången är fast.

en: Is location
sv: Är plats

en: If this asset is a location, then other assets can be moved to it.
sv: Om den här tillgången är en plats kan andra tillgångar flyttas till den.

en: Is fixed
sv: Är fixerad

en: If this asset is fixed, then it can have an intrinsic geometry. If the asset will move around, then it is not fixed and geometry will be determined by movement logs.
sv: Om denna tillgång är fast kan den ha en inneboende geometri. Om tillgången kommer att flytta runt är den inte fixerad och geometrin kommer att bestämmas av rörelseloggar.

en: Where does this take place?
sv: Var sker detta?

en: Add geometry data to this log to describe where it took place.
sv: Lägg till geometridata till denna loggen för att beskriva var den tog plats.

en: Is movement
sv: Är förflyttning

en: Provides movement/location tracking for assets via logs.
sv: Tillhandahåller rörelse-/platsspårning för tillgångar via loggar.

en: Provides additional Log entity features for farmOS.
sv: Tillhandahåller ytterligare loggenhetsfunktioner för farmOS.

en: Allows users to login via username and email.
sv: Tillåter användare att logga in via användarnamn och e-post.

en: Provides farmOS map features.
sv: Tillhandahåller kartfunktioner för farmOS.

en: Administer farmOS map
sv: Administrera karta för farmOS

en: Adds Mapbox layers to farmOS maps.
sv: Lägger till Mapbox-lager till kartor för farmOS.

en: farmOS 1.x to 2.x migration tool.
sv: farmOS 1.x till 2.x migreringsverktyg.

en: Provides an plan entity type for real world record keeping.
sv: Tillhandahåller en planentitetstyp för arkivering i verkliga världen.

en: List of plan types
sv: Lista med plantyper

en: Administer plans
sv: Administrera planer

en: Administer plan types
sv: Administrera plantyper

en: The time the plan was last edited.
sv: Tidpunkten då planen senast redigerades.

en: Provides an entity to store quantity measurements.
sv: Tillhandahåller en enhet för att lagra kvantitetsmätningar.

en: Administer quantity
sv: Administrera kvantitet

en: Quantity type
sv: Kvantitet typ

en: The measure of the quantity.
sv: Måttet på kvantiteten

en: Label of the quantity.
sv: Etikett av kvantiteten.

en: The time the quantity was last edited.
sv: Tidpunkten då kvantiteten senast redigerades.

en: quantities
sv: kvantiteter

en: Quantity types
sv: Kvantitettyper

en: managed
sv: hanterad

en: Provides a framework for managed roles and permissions.
sv: Tillhandahåller ett ramverk för hanterade roller och behörigheter.

en: farmOS Settings
sv: Inställningar för farmOS

en: Provides settings pages for core farmOS configuration options.
sv: Tillhandahåller inställningssidor för centrala farmOS-konfigurationsalternativ.

en: Farm Info
sv: Gårdsinformation

en: Administer farmOS settings
sv: Administrera inställningar för farmOS

en: Configure Farm Info
sv: Konfigurera gårdsinformation

en: Farm name
sv: Gårdsnamn

en: The default timezone of the farmOS server. Note that users can configure individual timezones later.
sv: Standardtidszonen för farmOS-servern. Observera att användare kan konfigurera individuella tidszoner senare.

en: Installing farmOS modules
sv: Installerar moduler för farmOS

en: Adds an Activity log type.
sv: Lägger till en aktivitetsloggtyp.

en: farmOS Logs
sv: farmOS Loggar

en: Adds an Harvest log type.
sv: Lägger till en skördeloggtyp.

en: Adds an Input log type.
sv: Lägger till en ingångsloggtyp.

en: Adds a Lab test log type.
sv: Lägger till en typ av labbtestlogg.

en: Adds a Maintenance log type for Equipment assets.
sv: Lägger till en typ av underhållslogg för utrustningstillgångar.

en: Adds a Medical log type for Animal assets.
sv: Lägger till en medicinsk loggtyp för djurtillgångar.

en: Adds an Observation log type.
sv: Lägger till en observationsloggtyp.

en: Adds a Seeding log type for Plant assets.
sv: Lägger till en såningslogg för växt.

en: Adds a Transplanting log type for Plant assets.
sv: Skapar en omplanteringslogg för växter.

en: farmOS Quantities
sv: farmOS Kvantiteter

en: Provides a standard quantity type.
sv: Tillhandahåller en förvald kvantitetstyp.

en: Provides a Log categories vocabulary.
sv: Tillhandahåller en loggkategoris vokabulär.

en: farmOS Taxonomies
sv: farmOS Taxonomier

en: Provides a Seasons vocabulary.
sv: Tillhandahåller ett säsongsordförråd.

en: Provides a Units vocabulary.
sv: Tillhandahåller en vokabulär för enhet.

en: Provides default farmOS UI elements (organized into sub-modules by type).
sv: Tillhandahåller förvalda objekt för farmOS UI (ordnade i undermoduler efter typ).

en: Provides default action links for farmOS entities.
sv: Tillhandahåller förvalda åtgärdslänkar för objekt i farmOS.

en: Add @bundle @entity_type
sv: Lägg till @bundle @entity_type

en: Powered by <a href=":poweredby">farmOS</a>
sv: Drivs av <a href=":poweredby">farmOS</a>

en: Provides farmOS frontend user UI features.
sv: Tillhandahåller användargränssnittsfunktioner för fronten till farmOS.

en: View all upcoming logs
sv: Visa alla kommande loggar

en: View all late logs
sv: Visa alla sena loggar

en: Provides default Views of farmOS entities.
sv: Tillhandahåller förvalda vyer av objekt för farmOS.

en: Grant user access
sv: Ge användaråtkomst

en: Limit to requested access
sv: Begränsa till begärd åtkomst

en: Limit to user access
sv: Begränsa till användaråtkomst

en: Basic data stream
sv: Grundläggande dataström

en: Electronic ID
sv: Elektronisk ID

en: Creates popups on the map when features are selected.
sv: Skapar popup-fönster på kartan när funktioner väljs.

en: Displays WKT as a map layer.
sv: Visar WKT som ett kartlager.

en: The farmOS dashboard map.
sv: Kontrollpanelskartan för farmOS .

en: The default farmOS map.
sv: Den förvalda kartan för farmOS.

en: Renders geofield using farmOS-map.
sv: Återger geofält vid användande av kartan för farmOS.

en: A list of log categories.
sv: En lista över kategorier för loggar.

en: A list of seasons.
sv: En lista över säsonger.

en: A list of units for measurement purposes.
sv: En lista över enheter för mätändamål.

en: Provides default structure types: Building, Greenhouse.
sv: Tillhandahåller förvalda strukturtyper: Byggnad, Växthus.

en: Adds a Birth log type for Animal assets.
sv: Lägger till en födelseloggtyp för djurtillgångar.

en: Provides default breadcrumbs in farmOS.
sv: Tillhandahåller förvalda länkstigar i farmOS.

en: Provides Help module integration for farmOS.
sv: Tillhandahåller integration för hjälpmodul åt farmOS.

en: Locations represent places of interest. They are assets, and assets can be moved to them. Logs can reference them.
sv: Platser representerar platser av intresse. De är tillgångar och tillgångar kan flyttas till dem. Loggar kan referera till dem.

en: Locations can be organized into a hierarchy with parent relationships.
sv: Platser kan organiseras i en hierarki med överordnade relationer.

en: To change the hierarchy, either click on individual assets and edit their parent, or click %toggle_button below to enable drag and drop editing on this page. The %save_button button will save changes, and %reset_button will reset them.
sv: För att ändra hierarkin, klicka antingen på enskilda tillgångar och redigera deras överordnade, eller klicka på %toggle_button nedan för att aktivera dra och släpp-redigering på den här sidan. Knappen %save_button sparar ändringar och %reset_button återställer dem.

en: Toggle drag and drop
sv: Växla drag- och släpp

en: Provides UI for managing location assets in farmOS.
sv: Tillhandahåller användargränssnitt för hantering av platstillgångar i farmOS.

en: Access locations overview
sv: Åtkomst till platsöversikt

en: Asset counts
sv: Åtkomst till räkning

en: Location assets
sv: Platstillgångar

en: Provides default farmOS maps and behaviors.
sv: Tillhandahåller standardkartor och beteenden för farmOS.

en: Adds a dashboard pane with high-level farm metrics.
sv: Lägger till en översiktspanel med gårdsstatistik på hög nivå.

en: Map popup
sv: Kartpopup

en: Asset type layers
sv: Lager för tillgångstyp

en: Displays asset geometries in layers by asset type.
sv: Visar tillgångsgeometrier i lager efter tillgångstyp.

en: Asset list
sv: Tillgångslista

en: The map displayed on lists of assets.
sv: Kartan visas på listor över tillgångar.

en: farmOS Defaults
sv: Förvalda värden för farmOS

en: Adds a Material asset type.
sv: Lägger till en tillgångstyp för material.

en: Adds a Seed asset type.
sv: Lägger till en tillgångstyp för utsäde.

en: Provides a Listener (Legacy) API endpoint to support sensors created in farmOS 1.x.
sv: Tillhandahåller en Listener (Legacy) API-slutpunkt för att stödja sensorer skapade i farmOS 1.x.

en: Whether or not data from this sensor can be read publicly without the private key.
sv: Huruvida data från denna sensor kan läsas offentligt utan den privata nyckeln.

en: View all asset revisions
sv: Visa alla tillgångsrevideringar

en: Revert all asset revisions
sv: Återställ alla tillgångsrevideringar

en: Provides geospatial features that other modules can use.
sv: Tillhandahåller geospatiala funktioner som andra moduler kan använda.

en: Features for importing records.
sv: Funktioner för att importera poster.

en: Provides a KML import feature for farmOS.
sv: Tillhandahåller en KML-importfunktion för farmOS.

en: Provides KML features for farmOS.
sv: Tillhandahåller KML-funktioner för farmOS.

en: Adds a quantity reference field to logs.
sv: Lägger till ett fält för kvantitetsreferens till loggar.

en: Enable Side Panel
sv: Aktivera sidopanel

en: farmOS Maps
sv: Kartor för farmOS

en: Import geometry from uploaded files
sv: Importera geometri från uppladdade filer

en: View all plan revisions
sv: Visa alla planrevideringar

en: Revert all plan revisions
sv: Återställ alla planrevideringar

en: Saved plan: <a href=":url">%label</a>
sv: Sparad plan: <a href=":url">%label</a>

en: View all quantity revisions
sv: Visa alla revideringar för kvantitet

en: Revert all quantity revisions
sv: Återställ alla revideringar för kvantitet

en: Provides common automated testing code for farmOS.
sv: Tillhandahåller gemensam automatiserad testkod för farmOS.

en: Install Gin theme and provide overrides for farmOS.
sv: Installera tema Gin och tillhandahåll åsidosättningar för farmOS.

en: Assets represent things that are being tracked or managed. They store high-level information, but most historical data is stored in the <a href=":logs">logs</a> that reference them.
sv: Tillgångar representerar saker som spåras eller hanteras. De lagrar information på hög nivå, men de flesta historiska data lagras i <a href=":logs">loggarna</a> som refererar till dem.

en: Assets that are no longer active can be archived. Archived assets will be hidden from most lists, but are preserved and searchable for posterity.
sv: Tillgångar som inte längre är aktiva kan arkiveras. Arkiverade tillgångar kommer att döljas från de flesta listor, men är bevarade och sökbara för eftervärlden.

en: What type of materials are being applied?
sv: Vad för typ av material används?

en: Provides an Animal type vocabulary.
sv: Tillhandahåller en vokabulär för djurtyp.

en: Provides a Material types vocabulary.
sv: Tillhandahåller en vokabulär för materialtyper.

en: Provides an Plant type vocabulary.
sv: Tillhandahåller en vokabulär för växttyp.

en: Material quantity type.
sv: Kvantitetstyp för material.

en: Unarchive asset
sv: Avarkivera tillgång

en: Archive asset
sv: Arkivera tillgång

en: Clone asset
sv: Klona tillgång

en: Flag asset
sv: Flagga tillgång

en: Flag log
sv: Flagga logg

en: Flag plan
sv: Flagga plan

en: Export KML
sv: Exportera KML

en: Move asset
sv: Flytta tillgång

en: Enables the map side panel and moves the layer switcher into it.
sv: Aktiverar kartsidopanelen och flyttar lagerväxlaren till den.

en: Unarchive plan
sv: Avarkivera plan

en: Archive plan
sv: Arkivera plan

en: Standard quantity type.
sv: Förvald typ av kvantitet.

en: A list of animal species/breeds.
sv: En lista över djurarter/raser.

en: A list of material types.
sv: En lista över materialtyper.

en: A list of crop families.
sv: En lista över växtfamiljer.

en: A list of crops/varieties.
sv: En lista över grödor/sorter.

en: Adds common base fields to farmOS entity types.
sv: Lägger till vanliga basfält till objektstyper för farmOS.

en: Views integration support for farmOS entities and fields.
sv: Integrationsstöd för objekt och fält i farmOS för vyer.

en: Provides an Owner field for farmOS records.
sv: Tillhandahåller ett ägarfält för registreringar i farmOS.

en: Features for generating and displaying reports.
sv: Funktioner för att generera och visa rapporter.

en: Access report index
sv: Åtkomst till rapportindex

en: Automatically update farmOS configuration entities. Turn this off if configuration is managed by other means.
sv: Uppdatera konfigurationsobjekt för farmOS automatiskt. Stäng av detta om konfigurationen hanteras på annat sätt.

en: Quick forms make it easy to record common activities.
sv: Snabbformulär gör det enkelt att registrera vanliga aktiviteter.

en: farmOS Quick Forms
sv: farmOS snabbformulär

en: Provides a framework for farmOS quick forms.
sv: Tillhandahåller ett ramverk för farmOS snabbformulär.

en: View quick forms index
sv: Visa snabbformulär index

en: Provides notifications for data streams.
sv: Tillhandahåller aviseringar för dataströmmar.

en: Data stream notification
sv: Avisering om dataström

en: Data stream notifications
sv: Aviseringar om dataströmmar

en: data stream notifications
sv: aviseringar om dataströmmar

en: Allows Field Kit to connect to this farmOS server.
sv: Tillåter Field Kit att ansluta till denna farmOS-server.

en: Field module
sv: Modulen Fält

en: Test field module.
sv: Modulen Testfält.

en: Parents changed to %parents via the Locations drag and drop editor.
sv: Överordnad har ändrats till %parents via redigeraren för drag-och-släpp för platser.

en: Provides a material quantity type.
sv: Tillhandahåller en typ av materialkvantitet.

en: Adds an asset reference field to logs.
sv: Lägger till ett fält för tillgångsreferens i loggar.

en: Enables default configuration for localizing/translating farmOS.
sv: Aktiverar standardkonfiguration för lokalisering/översättning av farmOS.

en: Administer farmOS language
sv: Administrera språk för farmOS

en: Quick form modules
sv: Moduler för snabbformulär

en: Add :entity_type
sv: Lägg till :entity_type

en: Provides a quick form for recording a planting.
sv: Tillhandahåller ett snabbformulär för att dokumentera en plantering.

en: What season(s) will this be part of? This is used for organizing assets for future reference, and can be something like "@year" or "@year Summer". This will be prepended to the plant asset name.
sv: Vilken(a) säsong(er) kommer detta att ingå i? Detta används för att organisera tillgångar för framtida referens, och kan vara något som "@year" eller "@year sommar". Detta kommer att läggas till namnet för växttillgången.

en: What events would you like to record?
sv: Vilka händelser skulle du vilja regristrera?

en: Customize plant asset name
sv: Anpassa växttillgångens namn

en: The plant asset name will default to "[Season] [Location] [Crop]" but can be customized if desired.
sv: Namnet på växtillgången kommer som standard vara "[Säsong] [Plats] [Gröda]" men kan anpassas om så önskas.

en: Record a planting.
sv: Registrera en plantering.

en: This form will create a plant asset, along with optional logs to represent seeding date, harvest date, etc.
sv: Detta formulär kommer att skapa en växttillgång, tillsammans med valfria loggar som representerar sådatum, skördedatum, etc.

en: GEOS PHP extension
sv: GEOS PHP-tillägg

en: Syncs editable map layer data into a form input.
sv: Synkroniserar redigerbara kartlagerdata till en formulärinmatning.

en: Data Streams
sv: Dataström

en: Provides farmOS notification features.
sv: Tillhandahåller meddelandefunktioner till farmOS.

en: Administer farmOS notifications
sv: Administrera aviseringar till farmOS.

en: Select the tab for the type of notification to configure. Notification modules can add additional tabs to this page.
sv: Välj fliken för typen av meddelande som ska konfigureras. Meddelandemoduler kan lägga till ytterligare flikar på den här sidan.

en: Assign owners
sv: Tilldela ägare

en: Assign ownership to one or more users.
sv: Tilldela äganderätt till en eller flera användare.

en: Reference parent assets to create a lineal/hierarchical relationship.
sv: Referera överordnade tillgångar för att skapa en linjär/hierarkisk relation.

en: Provides a Parent field for farmOS assets.
sv: Tillhandahåller ett överordnat fält för farmOS-tillgångar.

en: Select "Append" if you want to add a parent, but keep the existing asset parents. Select "Replace" if you want to replace the existing asset parent with the ones specified above.
sv: Välj "Lägg till" om du vill lägga till en överordnad tillgång, men behålla de befintliga överordnade tillgångarna. Välj "Ersätt" om du vill ersätta den befintliga överordnade tillgången med de som anges ovan.

en: Provides a quantity type for test measurements.
sv: Tillhandahåller en kvantitetstyp för testmätningar.

en: Provides a Lab vocabulary.
sv: Tillhandahåller en vokabulär för labb.

en: Provides a Test method vocabulary.
sv: Tillhandahåller en vokabulär för testmetod.

en: Assign asset parent
sv: Tilldela överordnad tillgång
