farmOS (2.2.2) - en to cy translation catalogue (80 entries)

en: Images
cy: Delweddau

en: Status
cy: Statws

en: Submit
cy: Cyflwyno

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Value
cy: Gwerth

en: Groups
cy: Grwpiau

en: Type
cy: Math

en: Remove
cy: Symud

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Language
cy: Iaith

en: more
cy: mwy

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Taxonomy
cy: Tacsonomi

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Reset
cy: Ailosod

en: Weight
cy: Pwysau

en: Help text
cy: Testun cymorth

en: Parents
cy: Rhieni

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: Import
cy: Mewnfudo

en: Save
cy: Cadw

en: True
cy: Gwir

en: False
cy: Anwir

en: Default
cy: Diofyn

en: Time
cy: Amser

en: View
cy: Gweld

en: Modules
cy: Modiwlau

en: Timestamp
cy: Amsernod

en: Continue
cy: Parhau

en: Configure
cy: Ffurfweddu

en: Files
cy: Ffeiliau

en: All
cy: I gyd

en: Active
cy: Gweithredol

en: Access denied
cy: Mynediad wedi ei wrthod

en: Configuration saved.
cy: Ffurfweddiad wedi ei gadw

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Location
cy: Lleoliad

en: Revisions
cy: Diwygiadau

en: Count
cy: Cyfrifiad

en: active
cy: weithredol

en: Categorize
cy: Categoreiddio

en: Authored by
cy: Wedi ei awduro gan

en: Plain text
cy: Testun plaen

en: Method
cy: Dull

en: Other
cy: Arall

en: Basic
cy: Sylfaenol

en: User login
cy: Mewngofnod defnyddiwr

en: Operator
cy: Gweithredydd

en: Operation
cy: Gweithrediad

en: Authored on
cy: Wedi ei awduro ar

en: Replace
cy: Ailosod

en: Create new revision
cy: Creu adolygiad newydd

en: People
cy: Pobl

en: Permissions
cy: Hawliau

en: Testing
cy: Profi

en: Output format
cy: Fformat allbwn

en: Assign
cy: Trosglwyddo

en: Increment
cy: Cynyddiad

en: Decrement
cy: Gostyngiad

en: Permission
cy: Caniatâd

en: Rate
cy: Graddfa

en: Reports
cy: Adroddiadau

en: Column
cy: Colofn

en: Add @type
cy: Ychwanegu @type

en: Rating
cy: Amcangyfrif

en: Private key
cy: Allwedd preifat

en: Save and continue
cy: Cadw a pharhau

en: Numeric
cy: Rhifol

en: And
cy: Ac

en: Language settings
cy: Gosodiadau iaith

en: The installation has encountered an error.
cy: Mae'r gosodiad wedi dod ar draws gwall

en: Installed %module module.
cy: Wedi gosod modiwl %module

en: Structure
cy: Strwythur

en: Default country
cy: Gwlad diofyn

en: Option name
cy: Enw Dewis
