farmOS (2.0.0-beta4) - en to id translation catalogue (126 entries)

en: Images
id: Gambar

en: value
id: nilai

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Value
id: Nilai

en: Groups
id: Grup-grup

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Public
id: Publik

en: more
id: selengkapnya

en: Enabled
id: Aktif

en: Priority
id: Prioritas

en: Action
id: Tindakan

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: view
id: tampilan

en: Date
id: Tanggal

en: Logs
id: Catatan

en: Weight
id: Bobot

en: Parents
id: Induk

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Save
id: Simpan

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Default
id: Bawaan

en: Move
id: Pindah

en: Time
id: Waktu

en: View
id: Lihat

en: Modules
id: Modul

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: Files
id: Berkas

en: User ID
id: ID Pengguna

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Access denied
id: Akses ditolak

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Client ID
id: ID Klien

en: Roles
id: Peran

en: Location
id: Lokasi

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Count
id: Jumlah

en: Conditions
id: Kondisi

en: active
id: aktif

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Members
id: Anggota

en: Method
id: Metode

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: End date
id: Tanggal selesai

en: Other
id: Lainnya

en: Basic
id: Dasar

en: User login
id: Login pengguna

en: Operation
id: Operasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Condition
id: Kondisi

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Group members
id: Anggota grup

en: Source
id: Sumber

en: Replace
id: Tiban

en: Activity
id: Aktifitas

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Limit
id: Batas

en: Map
id: Peta

en: Workflow
id: Alur kerja

en: Negate
id: Meniadakan

en: People
id: Pengguna

en: Blocked
id: Diblokir

en: Changed
id: Berubah

en: Completed
id: Selesai

en: Testing
id: Pengujian

en: Standard
id: Standar

en: Assets
id: Aset

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Output format
id: Format keluaran

en: User status
id: Status pengguna

en: Apply
id: Terapkan

en: Assign
id: Kaitkan

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Joined
id: Bergabung

en: Emails
id: Surel

en: Or
id: Atau

en: About
id: Tentang

en: Reports
id: Laporan

en: Behavior
id: Perilaku

en: Add @type
id: Tambahkan @type

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Bundles
id: Bundel

en: Bundle
id: Bundel

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Numeric
id: Bersifat Angka

en: @interval ago
id: @interval lalu

en: And
id: Dan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: Language settings
id: Pengaturan bahasa

en: - All -
id: - Semua -

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: The installation has encountered an error.
id: Ditemukan kesalahan dalam instalasi

en: Installed %module module.
id: Modul %module sudah terinstal.

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Structure
id: Struktur

en: Private files
id: File-file pribadi

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Default country
id: Negara bawaan

en: Public files
id: File untuk umum

en: The email address %mail is not valid.
id: Alamat email %mail tidak valid.

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: Asc
id: Urutan turun

en: Entity Reference
id: Referensi Entitas

en: Entity types
id: Jenis entitas

en: Displaying @start - @end of @total
id: Menampilkan @start - @end dari @total

en: Custom output for TRUE
id: Keluaran gubahan untuk TRUE

en: Custom output for FALSE
id: Format keluaran bebas untuk SALAH

en: With selection
id: Dengan pilihan

[ctx: Plural]
en: Disabled
id: Non Aktif

[ctx: Plural]
en: Enabled
id: Aktif

en: Maintain the types of content available and the fields that are associated with those types.
id: Menjaga jenis konten yang tersedia dan bidang yang terkait dengan jenis konten tersebut.
