farmOS (3.0.0) - en to ru translation catalogue (175 entries)

en: Images
ru: Изображения

en: value
ru: значение

en: Status
ru: Статус

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Value
ru: Значение

en: Groups
ru: Группы

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Public
ru: Общедоступный

en: more
ru: ещё

en: Access control
ru: Контроль доступа

en: Enabled
ru: Включено

en: Priority
ru: Приоритет

en: Quantity
ru: Количество

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Reset
ru: Сбросить

en: Test
ru: Тест

en: Logs
ru: Системные журналы

en: Weight
ru: Вес

en: Help text
ru: Справочный текст

en: Parents
ru: Родители

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Import
ru: Импортировать

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: Default
ru: По умолчанию

en: Time
ru: Время

en: Setup
ru: Установка

en: View
ru: Просмотр

en: Modules
ru: Модули

en: Notes
ru: Примечания

en: Timestamp
ru: Время

en: Continue
ru: Продолжить

en: Configure
ru: Настроить

en: Files
ru: Файлы

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Access denied
ru: Доступ запрещён

en: Area
ru: Область

en: Configuration saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Client ID
ru: ID клиента

en: Filter
ru: Фильтр

en: Location
ru: Место

en: Revisions
ru: Редакции

en: Count
ru: Количество

en: Conditions
ru: Условия

en: active
ru: активно

en: Categorize
ru: Разбить по категориям

en: Authored by
ru: Автор

en: Volume
ru: Объем

en: Plain text
ru: Простой текст

en: Model
ru: Модель

en: Owner
ru: Владелец

en: Method
ru: Метод

en: Current group
ru: Текущая группа

en: Private Key
ru: Приватный (закрытый) ключ

en: Other
ru: Другое

en: Basic
ru: Основное

en: User login
ru: Вход на сайт

en: Temperature
ru: Температура

en: Pressure
ru: Давление

en: Operator
ru: Оператор

en: Append
ru: Добавить

en: Flag
ru: Пометить флагом

en: Operation
ru: Действие

en: Threshold
ru: Пороговое значение

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Condition
ru: Условие

en: Male
ru: Мужской

en: Female
ru: Женский

en: Authored on
ru: Создан в

en: Probability
ru: Вероятность

en: Source
ru: Источник

en: Not active
ru: Неактивный

en: Replace
ru: Заменить

en: Activity
ru: Активность

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: Map
ru: Карта

en: Location settings
ru: Настройки местоположения

en: Map type
ru: Тип карты

en: Workflow
ru: Порядок действий

en: Negate
ru: Обратить

en: Unit
ru: Единица измерения

en: Units
ru: Единицы

en: People
ru: Пользователи

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Plugin
ru: Плагин

en: Duplicate
ru: Дубликат

en: Changed
ru: Изменение

en: Completed
ru: Завершено

en: Testing
ru: Тестирование

en: Standard
ru: Стандарт

en: Output format
ru: Формат вывода

en: Assign
ru: Присвоить

en: CSV file
ru: Файл CSV

en: Increment
ru: Увеличение

en: Decrement
ru: Уменьшение

en: Allowed values
ru: Допустимые значения

en: Permission
ru: Право доступа

en: Activity log
ru: Активность

en: Rate
ru: Ставка

en: Children
ru: Потомки

en: Plan
ru: План

en: Purchase date
ru: Дата покупки

en: Columns
ru: Колонки

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Data
ru: Данные

en: Emails
ru: Адреса электронной почты

en: Or
ru: Или

en: About
ru: Информация

en: Reports
ru: Отчёты

en: Column
ru: Колонка

en: Popup
ru: Всплывающее окно

en: Behavior
ru: Поведение

en: Add @type
ru: Добавить @type

en: Metric
ru: Метрическая

en: Ratio
ru: Соотношение

en: Output
ru: Вывод

en: Speed
ru: Скорость

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Notification settings
ru: Настройки уведомлений

en: quantity
ru: количество

en: Private key
ru: Личный ключ

en: System of measurement
ru: Система измерений

en: Flags
ru: Флаги

en: Save and continue
ru: Сохранить и продолжить

en: Current location
ru: Текущее местоположение

en: Primary tabs
ru: Главные вкладки

en: Secondary tabs
ru: Дополнительные вкладки

en: Bundles
ru: Наборы

en: Maintenance
ru: Техническое обслуживание

en: Bundle
ru: Набор

en: Map settings
ru: Установки карты

en: Created on
ru: Создано

en: Locations
ru: Места

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Numeric
ru: Числовая

en: And
ru: И

en: Language settings
ru: Языковые настройки

en: Machine-readable name
ru: Машинное имя

en: Tag ID
ru: Идентификатор тега

en: The installation has encountered an error.
ru: В ходе установки произошла ошибка.

en: Installed %module module.
ru: Установлен модуль %module.

en: Geometry
ru: Геометрия

en: Structure
ru: Структура

en: Update existing users
ru: Обновить зарегестрированных пользователей

en: Needs review
ru: Необходим пересмотр

en: Serial number
ru: Серийный номер

en: Medical
ru: Медицина

en: Map types
ru: Тип карты

en: Default country
ru: Страна по умолчанию

en: Option name
ru: Название параметра

en: The email address %mail is not valid.
ru: Некорректный email адрес %mail.

en: Water
ru: Вода

en: Group membership
ru: Членство в группах

en: Display the label of the referenced entities.
ru: Отображать метки связанных сущностей.

en: Entity types
ru: Типы сущностей

en: Email or username
ru: Электронная почта или имя пользователя

en: Custom output for TRUE
ru: Пользовательский вывод для TRUE

en: Custom output for FALSE
ru: Пользовательский вывод для FALSE

[ctx: Plural]
en: Disabled
ru: Отключены

[ctx: Plural]
en: Enabled
ru: Включены

en: Maintain the types of content available and the fields that are associated with those types.
ru: Поддерживайте доступные типы контента и поля, связанные с этими типами.

en: Condition operator
ru: Оператор условия

en: Tabs display toggle
ru: Переключатель отображения вкладок
