farmOS (3.2.2) - en to cs translation catalogue (138 entries)

en: Images
cs: Obrázky

en: value
cs: hodnota

en: Status
cs: Stav

en: Submit
cs: Odeslat

en: Operations
cs: Operace

en: Value
cs: Hodnota

en: Groups
cs: Skupiny

en: Group
cs: Skupina

en: Type
cs: Typ

en: Remove
cs: Odstranit

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: Public
cs: Veřejná

en: more
cs: více

en: Access control
cs: Kontrola přístupu

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Comments
cs: Komentáře

en: Priority
cs: Priorita

en: Quantity
cs: Množství

en: Taxonomy
cs: Kategorie

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: Logs
cs: Logy

en: Weight
cs: Váha

en: Help text
cs: Text nápovědy

en: root
cs: kořen

en: Parents
cs: Rodiče

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: True
cs: Pravda (True)

en: False
cs: Nepravda (False)

en: Default
cs: Výchozí

en: Time
cs: Čas

en: Setup
cs: Konfigurace

en: View
cs: Zobrazit

en: Modules
cs: Moduly

en: Notes
cs: Poznámky

en: No changes were made.
cs: Nebyly provedeny žádné změny.

en: Timestamp
cs: Časové razítko

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Email
cs: E-mail

en: Files
cs: Soubory

en: All
cs: Vše

en: Active
cs: Aktivní

en: Access denied
cs: Přístup byl zamítnut

en: Area
cs: Oblast

en: Configuration saved.
cs: Nastavení uloženo.

en: Filter
cs: Filtr

en: Location
cs: Místo

en: Revisions
cs: Revize

en: Count
cs: Počet

en: Conditions
cs: Podmínky

en: Link to URL
cs: Odkaz na URL

en: active
cs: aktivní

en: Categorize
cs: Kategorizovat

en: Authored by
cs: Autor

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Plain text
cs: Prostý text

en: Owner
cs: Vlastník

en: Method
cs: Metoda

en: Private Key
cs: Soukromý klíč

en: Other
cs: Jiné

en: Basic
cs: Základní

en: User login
cs: Přihlášení

en: Temperature
cs: Teplota

en: Pressure
cs: Tlak

en: Override
cs: Překrýt

en: Operator
cs: Operátor

en: Operation
cs: Operace

en: Threshold
cs: Práh

en: Condition
cs: Podmínka

en: Authored on
cs: Vytvořeno dne

en: Probability
cs: Pravděpodobnost

en: Source
cs: Zdroj

en: Replace
cs: Nahradit

en: Activity
cs: Aktivita

en: Create new revision
cs: Vytvořit novou revizi

en: Map
cs: Mapa

en: Workflow
cs: Postup práce

en: Negate
cs: Negovat

en: Unit
cs: Jednotka

en: People
cs: Uživatelé

en: Product type
cs: Typ produktu

en: Parent terms
cs: Nadřazené termíny

en: Permissions
cs: Oprávnění

en: Duplicate
cs: Duplikovat

en: Product
cs: Produkt

en: Changed
cs: Změněno

en: Completed
cs: Dokončené

en: Testing
cs: Testování

en: Output format
cs: Výstupní formát

en: Assign
cs: Přiřadit

en: Increment
cs: Zvýšení

en: Decrement
cs: Snížení

en: Allowed values
cs: Povolené hodnoty

en: Permission
cs: Oprávnění

en: Activity log
cs: Log aktivity

en: Rate
cs: Hodnocení

en: Purchase date
cs: Datum nákupu

en: Columns
cs: Sloupce

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Emails
cs: Emaily

en: Or
cs: Nebo

en: About
cs: Popis

en: Reports
cs: Logy

en: Column
cs: Sloupec

en: Inventory
cs: Inventář

en: Add @type
cs: Přidat @type

en: Metric
cs: Metrická

en: Entity type
cs: Typ entity

en: Notification settings
cs: Nastavení upozornění

en: Private key
cs: Soukromý klíč

en: Relations
cs: Vztahy

en: System of measurement
cs: Měrná soustava

en: Save and continue
cs: Uložit a pokračovat

en: Primary tabs
cs: Hlavní záložky

en: Secondary tabs
cs: Sekundární záložky

en: Created on
cs: Vytvořeno v

en: Revision information
cs: Informace o revizi

en: Dashboard
cs: Ovládací panel

en: Numeric
cs: Číselné

en: And
cs: A

en: Language settings
cs: Nastavení jazyka

en: Machine-readable name
cs: Strojově čitelný název

en: The installation has encountered an error.
cs: Při instalaci nastala chyba.

en: Installed %module module.
cs: Modul %module nainstalován.

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
cs: Termíny jsou zobrazeny ve vzestupném pořadí podle váhy.

en: Records
cs: Záznamy

en: Structure
cs: Struktura

en: The email address %mail is not valid.
cs: Emailová adresa %mail není platná.

en: Animal
cs: Zvíře

en: Display the label of the referenced entities.
cs: Zobrazit popisek odkazovaných entit.

en: Entity types
cs: Typy entit

en: Custom output for TRUE
cs: Vlastní výstup pro hodnotu TRUE/PRAVDA

en: Custom output for FALSE
cs: Vlastní výstup pro možnost FALSE

[ctx: Plural]
en: Enabled
cs: Zapnuto
