farmOS (3.2.2) - en to pt translation catalogue (252 entries)

en: Images
pt: Imagens

en: value
pt: valor

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Public
pt: Público(a)

en: more
pt: mais

en: Access control
pt: Controle de acesso

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Comments
pt: Comentários

en: Priority
pt: Prioridade

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Help Text
pt: Texto de ajuda

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Redefinir

en: Test
pt: Teste

en: Logs
pt: Registros do sistema

en: Weight
pt: Peso

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: root
pt: raiz

en: Parents
pt: Superiores

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Padrão

en: Time
pt: Hora

en: Setup
pt: Instalar

en: View
pt: Ver

en: Modules
pt: Módulos

en: Notes
pt: Notas

en: No changes were made.
pt: Nenhuma alteração foi feita.

en: Continue
pt: Continuar

en: Files
pt: Arquivos

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Area
pt: Local

en: Configuration saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Client ID
pt: ID do Cliente

en: Filter
pt: Filtrar

en: Location
pt: Localização

en: Revisions
pt: Revisões

en: Count
pt: Contar

en: Conditions
pt: Condições

en: Link to URL
pt: Link para a URL

en: active
pt: ativo

en: Categorize
pt: Categorizar

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Advanced
pt: Avançado

en: Plain text
pt: Texto puro

en: asset
pt: ativo

en: Model
pt: Modelo

en: Owner
pt: Proprietário

en: Manufacturer
pt: Fabricante

en: Method
pt: Método

en: Current group
pt: Grupo atual

en: Private Key
pt: Chave Privada

en: Other
pt: Outros

en: Basic
pt: Básico

en: User login
pt: Login do usuário

en: Temperature
pt: Temperatura

en: Pressure
pt: Pressão

en: Override
pt: Sobrescrever

en: Operator
pt: Operador

en: Append
pt: Acrescentar

en: Flag
pt: Alerta

en: Operation
pt: Operação

en: Metrics
pt: Métricas

en: Threshold
pt: Limite

en: Notifications
pt: Notificações

en: Condition
pt: Condição

en: Male
pt: Masculino

en: Female
pt: Feminino

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Probability
pt: Probabilidade

en: Source
pt: Fonte

en: Not active
pt: Não ativo

en: Replace
pt: Substituir

en: Activity
pt: Atividade

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Map
pt: Mapa

en: Location settings
pt: Configurações de localização

en: Map type
pt: Tipo de mapa

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: Negate
pt: Negar

en: Unit
pt: Unidade

en: Units
pt: Unidades

en: People
pt: Pessoas

en: Product type
pt: Tipo de produto

en: Reference
pt: Referência

en: Parent terms
pt: Termos superiores

en: Permissions
pt: Permissões

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Product
pt: Produto

en: Changed
pt: Alterado

en: Completed
pt: Concluído

en: Testing
pt: Testando

en: Standard
pt: Padrão

en: Administer assets
pt: Administrar ativos

en: Asset
pt: Recurso

en: Assets
pt: Recursos

en: Create assets
pt: Criar ativos

en: Date received
pt: Data recebida

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Harvest
pt: Colheita

en: Assign
pt: Associar

en: CSV file
pt: Arquivo CSV

en: Condition type
pt: Tipo de condição

en: Input
pt: Entrada

en: Increment
pt: Incremento

en: Decrement
pt: Decrementar

en: Allowed values
pt: Valores permitidos

en: File upload failed.
pt: Falha no upload do arquivo.

en: Permission
pt: Permissão

en: Activity log
pt: Registro de atividade

en: Rate
pt: Avaliar

en: Children
pt: Filho

en: Plans
pt: Planos

en: Plan
pt: Plano

en: Purchase date
pt: Data da compra

en: Child
pt: Filho

en: Columns
pt: Colunas

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Data
pt: Dados

en: Emails
pt: E-mails

en: Or
pt: Ou

en: About
pt: Sobre

en: Reports
pt: Relatórios

en: Column
pt: Coluna

en: Inventory
pt: Inventário

en: Behavior
pt: Comportamento

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Metric
pt: Metrico

en: Ratio
pt: Razão

en: Output
pt: Saída

en: Delete asset
pt: Excluir ativo

en: Speed
pt: Velocidade

en: Behavior settings
pt: Configurações de comportamento

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Rating
pt: Avaliação

en: Notification settings
pt: Configurações de notificação

en: quantity
pt: quantidade

en: Private key
pt: Chave privada

en: Relations
pt: Relações

en: System of measurement
pt: Sistema de medida

en: Save and continue
pt: Salvar e continuar

en: Sex
pt: Sexo

en: Current location
pt: Localização atual

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Bundles
pt: Empacotar

en: Maintenance
pt: Manutenção

en: Bundle
pt: Pacote

en: Map settings
pt: Configurações do mapa

en: Created on
pt: Criado em

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: Locations
pt: Localizações

en: Dashboard
pt: Painel

en: View logs
pt: Ver registros

en: Numeric
pt: Numérico

en: Season
pt: Temporada

en: Parse
pt: Analisar

en: And
pt: E

en: Language settings
pt: Configurações de idioma

en: You do not have any reports.
pt: Você não tem nenhum relatório.

en: Machine-readable name
pt: Nome legível de máquina

en: Tag ID
pt: ID da etiqueta

en: Tag type
pt: Tipo de tag

en: The installation has encountered an error.
pt: Ocorreu um erro no processo da instalação.

en: Installed %module module.
pt: O módulo %module foi instalado.

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
pt: Termos são exibidos em ordem ascendente de peso.

en: Geometry
pt: Geometria

en: Owners
pt: Proprietários

en: Records
pt: Registros

en: Structure
pt: Estrutura

en: Delivery
pt: Entrega

en: Update existing users
pt: Atualizar usuários existentes

en: Needs review
pt: Precisa ser revisado

en: Serial number
pt: Número de série

en: Birthdate
pt: Data de nascimento

en: Seeding
pt: Plantio

en: The email address %mail is not valid.
pt: O endereço de e-mail %mail não é válido.

en: Row number
pt: Número da linha

en: Water
pt: Água

en: Enable modules
pt: Módulos habilitados

en: Group membership
pt: Participação em grupo

en: Display the label of the referenced entities.
pt: Mostra o rótulo das entidades referenciadas.

en: Entity types
pt: Tipos de entidade

en: Asset types
pt: Tipos de ativos

en: Asset ID
pt: ID do Ativo

en: Add asset
pt: Adicionar ativo

en: Custom output for TRUE
pt: Saída customizada para VERDADEIRO

en: Custom output for FALSE
pt: Saída customizada para FALSO

[ctx: Plural]
en: Disabled
pt: Desabilitados

[ctx: Plural]
en: Enabled
pt: Habilitados(as)

en: Crop family
pt: Família da cultura

en: How was this input applied?
pt: Como essa aplicação foi administrada?

en: Planting
pt: Plantio

en: Where was this input obtained? Who manufactured it?
pt: Qual a origem dessa aplicação? Quem é o fabricante?

en: The name of the asset.
pt: Nome do Ativo

en: Farm Asset
pt: Ativo da Fazenda

en: Maintain the types of content available and the fields that are associated with those types.
pt: Mantenha os tipos de conteúdo disponíveis e os campos que estejam associados a esses tipos.

en: Enter the crop/variety that this is a planting of. As you type, you will have the option of selecting from crops/varieties that you've entered in the past.
pt: Digite a cultura/variedade desse plantio. Ao digitar, você poderá escolher culturas/variedades utilizadas anteriormente.

en: Transplanting
pt: Plantios por mudas

en: Movement
pt: Movimentação

en: Lineage
pt: Linhagem

en: Tabs display toggle
pt: Alternância de exibição de abas

en: Asset inventory field handler
pt: Manipulador de campo de inventário de ativos

en: Clear location of @assets
pt: Limpar localização de @assets

en: Provides farmOS menu and toolbar overrides.
pt: Fornece substituições para o menu farmOS e barra de ferramentas.

en: Birth Quick Form
pt: Formulário Rápido de Nascimento

en: Provides a quick form for recording births.
pt: Fornece um formulário rápido para registrar nascimentos.

en: Notes about this child
pt: Notas sobre esta cria

en: Birth mother
pt: Mãe biológica

en: This is the mother giving birth. She will be referenced on the Birth log that is created.
pt: Esta é a mãe dando à luz. Ela será referenciada no registro de nascimento que é criado.

en: Genetic mother
pt: Mãe genética

en: Genetic father
pt: Pai genético

en: This will be referenced as the child's parent.
pt: Isso será referenciado como paternidade da cria.

en: Assign to group
pt: Atribuir ao grupo

en: This will make each child a member of the selected group.
pt: Isso tornará cada cria um membro do grupo selecionado.

en: Notes about the overall birth process
pt: Notas sobre o processo geral de nascimento

en: A mother animal must be selected.
pt: Uma mãe deve ser selecionada.

en: Weight of @asset is @weight @units
pt: O peso de @asset é @weight @units

en: Birth: @children
pt: Nascimento: @children

en: Record an animal birth.
pt: Registrar um nascimento de animal.

en: Movement Quick Form
pt: Formulário Rápido de Movimentação

en: Provides a quick form for recording asset movements.
pt: Fornece um formulário rápido para registrar movimentos de ativos.

en: Which assets are moving?
pt: Quais ativos serão movidos?

en: Where are the assets moving to?
pt: Para onde os ativos serão movidos?

en: A geometry cannot be set if there is no location.
pt: Uma geometria não pode ser definida se não houver localização.

en: Record the movement of assets.
pt: Registre a movimentação de ativos.

en: Use this form to record the movement of assets to a new location.
pt: Use este formulário para registrar a movimentação de ativos para um novo local.

en: Configuration for the quick movement action
pt: Configuração para ação de movimento rápido

en: Record movement
pt: Gravar movimento

en: Asset current location (with Move button)
pt: Local atual do ativo (com botão mover)

en: Default API Consumer
pt: API Padrão de Consumo

en: farmOS Default API Consumer
pt: farmOS API Padrão de Consumo

en: Provides a default consumer for using the farmOS API.
pt: Fornece um consumidor padrão para o uso da API farmOS

en: farmOS Migrate API plugins.
pt: farmOS Migrar plugins API
