farmOS (3.2.4) - en to hi translation catalogue (112 entries)

en: Images
hi: चित्र

en: value
hi: मान

en: Status
hi: अवस्था

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Value
hi: मान

en: Groups
hi: समूह

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: more
hi: और भी

en: Access control
hi: अभिगम नियंत्रण

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: Quantity
hi: मात्रा

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Help Text
hi: सहायता सुत्र

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Test
hi: परीक्षण

en: Logs
hi: लॉग

en: Weight
hi: मान

en: Help text
hi: मदद के लिए जानकारी

en: root
hi: मूल

en: Parents
hi: जनक

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Import
hi: आयात करें

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Time
hi: समय

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: ID
hi: आईडी

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Email
hi: ईमेल

en: Files
hi: दस्तावेज

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Access denied
hi: प्रवेश निषेध

en: Area
hi: छेत्र

en: Configuration saved.
hi: विन्यास सहेजा गया !

en: Client ID
hi: ग्राहक ID

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Count
hi: गुणांक

en: Conditions
hi: शर्तें

en: Link to URL
hi: यूआरएल से लिंक करें

en: active
hi: उपलब्ध

en: Categorize
hi: वर्गीकृत करें

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Advanced
hi: विकसित

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: Method
hi: तरीका

en: Other
hi: अन्य

en: Basic
hi: सामान्य

en: User login
hi: सदस्य प्रवेश

en: Operation
hi: काम

en: Condition
hi: अवस्था

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Source
hi: स्रोत

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Map
hi: नक्शा

en: Workflow
hi: कार्यप्रवाह

en: Negate
hi: नकारना

en: People
hi: कर्मचारी

en: Reference
hi: संदर्भ

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Plugin
hi: प्लगइन

en: Duplicate
hi: प्रतिरूप

en: Changed
hi: बदल गया

en: Testing
hi: परिक्षण

en: Standard
hi: मानक

en: Output format
hi: उत्पादन प्रारूप

en: Assign
hi: निर्दिष्ट करना

en: Permission
hi: अनुमति

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: Reports
hi: रपट

en: Add @type
hi: @type जोड़ें

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Save and continue
hi: संचित करके आगे बढिए

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Bundles
hi: बंडल

en: Bundle
hi: पोटली

en: Revision information
hi: संशोधन जानकारी

en: Numeric
hi: संख्यकिक

en: And
hi: और

en: Language settings
hi: भाषा सेटिंग

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: The installation has encountered an error.
hi: स्थापना में कोई त्रुटी हुई

en: Installed %module module.
hi: मोड्यूल %module स्थापित

en: Structure
hi: ढांचा

en: Serial number
hi: क्रमांक

en: Display the label of the referenced entities.
hi: संदर्भित संस्थाओं के लेबल प्रदर्शित करें

en: KML File
hi: के.अम.अल फ़ाइल

en: Custom output for TRUE
hi: TRUE के लिए कस्टम आउटपुट

en: Custom output for FALSE
hi: FALSE के लिए कस्टम आउटपुट
