farmOS (3.3.1) - en to uk translation catalogue (269 entries)

en: Images
uk: Зображення

en: value
uk: значення

en: Status
uk: Стан

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Value
uk: Значення

en: Groups
uk: Групи

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Public
uk: Загально-доступний

en: more
uk: ще

en: Access control
uk: Контроль доступу

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Comments
uk: Коментарі

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Quantity
uk: Кількість

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Help Text
uk: Текст довідки

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Reset
uk: Скинути

en: Test
uk: Тест

en: Logs
uk: Журнали

en: Weight
uk: Вага

en: Link
uk: Посилання

en: Help text
uk: Текст довідки

en: root
uk: корінь

en: Parents
uk: Батьки

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Import
uk: Імпортувати

en: Export
uk: Експортувати

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Default
uk: Базово

en: Time
uk: Час

en: Setup
uk: Установки

en: View
uk: Перегляд

en: URL
uk: URL-адреса

en: Modules
uk: Модулі

en: Notes
uk: Примітки

en: No changes were made.
uk: Ніяких змін не проведено.

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: Continue
uk: Продовжити

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Files
uk: Файли

en: Expanded
uk: Розгорнуте

en: All
uk: Все

en: Active
uk: Активно

en: Access denied
uk: Немає доступу

en: Area
uk: Область

en: Configuration saved.
uk: Конфігурацію збережено.

en: Client ID
uk: ID клієнта

en: Filter
uk: Фільтр

en: Location
uk: Місце розташування

en: Revisions
uk: Редакції

en: Count
uk: Лічильник

en: Conditions
uk: Умови

en: Link to URL
uk: Посилання до URL

en: active
uk: активне

en: Categorize
uk: Розбити на категорії

en: Authored by
uk: Автор

en: Advanced
uk: Розширені

en: Volume
uk: Об'єм

en: Plain text
uk: Простий текст

en: asset
uk: ресурс

en: Model
uk: Модель

en: Owner
uk: Власник

en: Manufacturer
uk: Виробник

en: Method
uk: Спосіб

en: Current group
uk: Поточна група

en: Private Key
uk: Закритий ключ

en: Other
uk: Інше

en: Basic
uk: Основні

en: User login
uk: Вхід

en: Temperature
uk: Температура

en: Pressure
uk: Тиск

en: Override
uk: Перевизначити

en: Operator
uk: Оператор

en: Append
uk: Додати

en: Flag
uk: Встановити прапор

en: Operation
uk: Дія

en: Metrics
uk: Метрика

en: Threshold
uk: Поріг

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Condition
uk: Умова

en: Male
uk: Чоловіча

en: Female
uk: Жіноча

en: Authored on
uk: Створено

en: Probability
uk: Ймовірність

en: Source
uk: Джерело

en: Not active
uk: Неактивний

en: Replace
uk: Замінити

en: Activity
uk: Активність

en: Create new revision
uk: Створювати нову редакцію

en: Map
uk: Мапа

en: Location settings
uk: Налаштування місця розташування

en: Map type
uk: Тип карти

en: Workflow
uk: Документообіг

en: Negate
uk: Інверсія

en: Unit
uk: Одиниця

en: Units
uk: Одиниці

en: People
uk: Люди

en: Product type
uk: Тип товару

en: Reference
uk: Посилання

en: Parent terms
uk: Батьківські терміни

en: Start Time
uk: Час початку

en: End Time
uk: Час закінчення

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Plugin
uk: Плаґін

en: Duplicate
uk: Продублювати

en: Product
uk: Товар

en: Changed
uk: Змінено

en: Completed
uk: Завершено

en: Testing
uk: Тестування

en: Standard
uk: Стандарт

en: Administer assets
uk: Адміністрування ресурсів

en: Asset
uk: Активи

en: Assets
uk: Ресурси

en: Create assets
uk: Створити ресурси

en: Date received
uk: Дата отримання

en: Output format
uk: Вихідний формат

en: Harvest
uk: Урожай

en: Assign
uk: Призначити

en: Tasks
uk: Завдання

en: CSV file
uk: Файл CSV

en: Condition type
uk: Тип стану

en: Input
uk: Ввід

en: Increment
uk: Крок

en: Decrement
uk: Зменшити

en: Allowed values
uk: Дозволені значення

en: File upload failed.
uk: Помилка вивантаження файлу.

en: Permission
uk: Повноваження

en: Activity log
uk: Журнал активності

en: Classes
uk: Класи

en: Rate
uk: Оцінити

en: Children
uk: Діти

en: Plans
uk: Плани

en: Plan
uk: План

en: Purchase date
uk: Дата покупки

en: Child
uk: Підпорядкований

en: Columns
uk: Колонки

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Data
uk: Дані

en: Emails
uk: Повідомлення електронної пошти

en: Or
uk: Або

en: About
uk: Про модуль

en: Reports
uk: Звіти

en: Column
uk: Колонка

en: Inventory
uk: Інвентар

en: Popup
uk: Спливні

en: Behavior
uk: Поведінка

en: Add @type
uk: Додати тип @type

en: Seed
uk: Насіння

en: Metric
uk: Метрична

en: Ratio
uk: Співвідношення

en: Output
uk: Вивід

en: Delete asset
uk: Видалити ресурс

en: Speed
uk: Швидкість

en: Behavior settings
uk: Налаштування поведінки

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Rating
uk: Рейтинг

en: Notification settings
uk: Налаштування сповіщень

en: quantity
uk: кількість

en: Private key
uk: Приватний ключ

en: Relations
uk: Стосунки

en: System of measurement
uk: Система вимірів

en: Meta
uk: Мета

en: Flags
uk: Прапори

en: Save and continue
uk: Зберегти та продовжити

en: Sex
uk: Стать

en: Current location
uk: Поточне місцезнаходження

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Bundles
uk: Пакети

en: Maintenance
uk: Обслуговування

en: Bundle
uk: Пакет

en: Map settings
uk: Налаштування карти

en: Created on
uk: Дата створення

en: Revision information
uk: Інформація про редакції

en: Locations
uk: Місця розташування

en: Dashboard
uk: Панель керування

en: Numeric
uk: Числовий

en: Season
uk: Сезон

en: Parse
uk: Проаналізувати

en: And
uk: Та

en: Language settings
uk: Налаштування мови

en: You do not have any reports.
uk: Жодних звітів не знайдено.

en: Machine-readable name
uk: Машино-читабельна назва

en: Tag ID
uk: Ідентифікатор тегу

en: The installation has encountered an error.
uk: При встановленні виникла помилка.

en: Installed %module module.
uk: Встановлено модуль %module.

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
uk: Терміни відображуються в порядку збільшення ваги.

en: Geometry
uk: Геометрія

en: Owners
uk: Власники

en: Structure
uk: Структура

en: Needs review
uk: Потребує перевірки

en: Serial number
uk: Серійний номер

en: Edit URL
uk: URL редагування

en: Seeding
uk: Поширення

en: Default timezone
uk: Базовий часовий пояс

en: Map Settings
uk: Налаштування мапи

en: The email address %mail is not valid.
uk: Електронна адреса %mail некоректна

en: Row number
uk: Номер рядка

en: Animal
uk: Тварина

en: Water
uk: Вода

en: Date of birth
uk: Дата народження

en: Mother
uk: Мати

en: Monitor
uk: Монітор

en: Working...
uk: Обробка…

en: Enable modules
uk: Увімкнені модулі

en: Equipment
uk: Обладнання

en: Group membership
uk: Участь у групах

en: Material
uk: Матеріал

en: Display the label of the referenced entities.
uk: Відобразити мітку сутностей за посиланням.

en: Entity types
uk: Типи сутностей

en: External URI
uk: Зовнішній URI

en: Log type
uk: Тип журналу

en: Lab
uk: Лабораторія

en: Asset type
uk: Тип ресурсу

en: Asset types
uk: Типи ресурсів

en: Measure
uk: Міра

en: Asset ID
uk: Ідентифікатор ресурсу

en: Add asset
uk: Додати ресурс

en: Custom output for TRUE
uk: Власний текст для ІСТИНИ

en: Custom output for FALSE
uk: Власний текст для ХИБНОСТІ

en: Plan type
uk: Тип плану

[ctx: Plural]
en: Disabled
uk: Вимкнені

[ctx: Plural]
en: Enabled
uk: Увімкнені

en: Sensor
uk: Датчик

en: Add log
uk: Додати журнал

en: Laboratory
uk: Лабораторія

en: Planting
uk: Насадження

en: The name of the asset.
uk: Назва ресурсу.

en: Farm Asset
uk: Фермерські ресурси

en: Maintain the types of content available and the fields that are associated with those types.
uk: Підтримує доступні типи матеріалів та поля, що з ними пов'язані.

en: Timestamp of the sensor reading.
uk: Мітка часу зчитування датчика.

en: Plan ID
uk: Ідентифікатор плану

en: US/Imperial
uk: Англійська

en: Transplanting
uk: Пересадка

en: No assets found.
uk: Не знайдено ресурсів.

en: No logs found.
uk: Журнали відсутні.

en: Configure farmOS
uk: Налаштувати farmOS

en: farmOS Modules
uk: Модулі farmOS

en: Column name
uk: Назва стовпчика

en: Add person
uk: Додати людину

en: All locations
uk: Всі локації

en: Select assets
uk: Виберіть ресурси

en: Compost
uk: Компост

en: Species/breed
uk: Вид/порода

en: Soil test
uk: Тест грунту

en: Water test
uk: Водний тест

en: The name of the plan.
uk: Назва плану.

en: Add plan
uk: Додати план

en: Delete plan
uk: Видалити план

en: Plan types
uk: Типи планів

en: Birth
uk: Народження

en: How many children were born?
uk: Кількість дітей при нароженні?

en: Quick forms
uk: Швидкі форми

en: Give the animal a name (and/or tag ID below). If the name is left blank, then it will be copied from the tag ID.
uk: Дайте тварині ім'я (та/або ідентифікатор тегу нижче). Якщо ім'я залишилося порожнім, воно буде скопійованt з ідентифікатора тегу.

en: The child must have a name or tag ID.
uk: Дитина повинна мати ім'я або ідентифікатор тегу.

en: Harvest logs
uk: Журнал збору врожаю

en: Input logs
uk: Журнал внесених даних

en: Tabs display toggle
uk: Перемикач відображення вкладок
