farmOS (3.3.3) - en to tr translation catalogue (155 entries)

en: Images
tr: Resimler

en: value
tr: değer

en: Status
tr: Durum

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Groups
tr: Gruplar

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Public
tr: Açık

en: more
tr: daha fazla

en: Access control
tr: Erişim denetimi

en: Enabled
tr: Etkin

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Priority
tr: Öncelik

en: Quantity
tr: Miktar

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Logs
tr: Kayıtlar

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Help text
tr: Yardım metni

en: root
tr: kök

en: Parents
tr: Üst terimler

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Default
tr: Varsayılan

en: Time
tr: Zaman

en: Setup
tr: Kurulum

en: View
tr: Görüntüle

en: Modules
tr: Modüller

en: Notes
tr: Notlar

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Continue
tr: Devam et

en: Email
tr: E-posta

en: Files
tr: Dosyalar

en: Expanded
tr: Genişletilmiş

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Access denied
tr: Erişim engellendi

en: Area
tr: Bölge

en: Configuration saved.
tr: Yapılandırma kaydedildi.

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Location
tr: Konum

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Count
tr: Sayaç

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Link to URL
tr: URL bağlantısı

en: active
tr: etkin

en: Categorize
tr: Sınıflandır

en: Authored by
tr: Yazan

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Owner
tr: Sahibi

en: Method
tr: Yöntem

en: Private Key
tr: Özel Anahtar

en: Other
tr: Diğer

en: Basic
tr: Temel

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: Pressure
tr: Basınç

en: Override
tr: Varsayılanı değiştir

en: Operator
tr: İşletmen

en: Flag
tr: İşaretle

en: Operation
tr: İşlem

en: Threshold
tr: Eşik

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Condition
tr: Koşul

en: Male
tr: Erkek

en: Female
tr: Bayan

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Source
tr: Kaynak

en: Replace
tr: Değiştir

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm yarat

en: Map
tr: Harita

en: Workflow
tr: İş akışı

en: Negate
tr: Reddet

en: Unit
tr: Birim

en: Units
tr: Birimler

en: People
tr: Kişiler

en: Reference
tr: Kaynak

en: Parent terms
tr: Üst terimler

en: Permissions
tr: İzinler

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Product
tr: Ürün

en: Changed
tr: Değişti

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Testing
tr: Test ediliyor

en: Standard
tr: Standart

en: Output format
tr: Çıkış biçimi

en: Assign
tr: Ata

en: Tasks
tr: Görevler

en: CSV file
tr: CSV dosyası

en: Increment
tr: Arttır

en: Decrement
tr: Azalt

en: Allowed values
tr: İzin verilen değerler

en: Permission
tr: İzinler

en: Classes
tr: Sınıflar

en: Rate
tr: Puan

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Data
tr: Veri

en: Emails
tr: E-postalar

en: Or
tr: Veya

en: About
tr: Hakkında

en: Reports
tr: Raporlar

en: Column
tr: Sütun

en: Popup
tr: Açılır pencere

en: Add @type
tr: @type ekle

en: Output
tr: Çıktı

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Rating
tr: Derecelendirme

en: Notification settings
tr: Bildirim ayarları

en: Relations
tr: İlişkiler

en: Flags
tr: İşaretler (Flags)

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Bundles
tr: Paketler

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Revision information
tr: Sürüm bilgisi

en: Locations
tr: Konumlar

en: Dashboard
tr: Pano

en: Numeric
tr: Sayısal

en: And
tr: Ve

en: Language settings
tr: Dil ayarları

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Tag ID
tr: Etiket ID'si

en: Tag type
tr: Etiket türü

en: The installation has encountered an error.
tr: Kurulum sırasında hata oluştu.

en: Installed %module module.
tr: %module eklentisi kuruldu.

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
tr: Terimler, ağırlıklarına göre artan sırada listelenir.

en: Structure
tr: Yapı

en: Edit URL
tr: URL düzenle

en: The email address %mail is not valid.
tr: %mail e-posta adresi geçerli değil.

en: Animal
tr: Hayvan

en: Entity types
tr: Varlık tipleri

en: Custom output for TRUE
tr: TRUE için özel çıktı

en: Custom output for FALSE
tr: FALSE için özel çıktı

[ctx: Plural]
en: Disabled
tr: Devre dışı

[ctx: Plural]
en: Enabled
tr: Etkin

en: Maintain the types of content available and the fields that are associated with those types.
tr: Var olan içerik tiplerinin ve bu tiplerle ilişkili alanların bakımını yapın.
