farmOS (3.4.0) - en to fr translation catalogue (206 entries)

en: value
fr: valeur

en: Status
fr: État

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: Access control
fr: Contrôle d'accès

en: Enabled
fr: Activé

en: Comments
fr: Commentaires

en: Priority
fr: Priorité

en: Quantity
fr: Quantité

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Help Text
fr: Texte d'aide

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Test
fr: Tester

en: Logs
fr: Journaux

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Help text
fr: Texte d'aide

en: root
fr: racine

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Default
fr: Par défaut

en: Time
fr: Heure

en: Setup
fr: Configuration

en: View
fr: Voir

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Continue
fr: Continuer

en: Email
fr: Courriel

en: Files
fr: Fichiers

en: Expanded
fr: Déplié

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Area
fr: Zone

en: Configuration saved.
fr: Configuration enregistrée.

en: Client ID
fr: Identifiant (ID) de client

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Revisions
fr: Versions

en: Count
fr: Décompte

en: Link to URL
fr: Lien vers l'URL

en: active
fr: actif(s)

en: Categorize
fr: Classer

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Advanced
fr: Avancé

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Model
fr: Modèle

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Manufacturer
fr: Fabricant

en: Method
fr: Méthode

en: Current group
fr: Groupe actuel

en: Private Key
fr: Clé privée

en: Other
fr: Autre

en: Basic
fr: Basique

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Temperature
fr: Température

en: Pressure
fr: Pression

en: Override
fr: Supplanter

en: Operator
fr: Opérateur

en: Append
fr: Ajouter

en: Flag
fr: Marquer

en: Operation
fr: Opération

en: Metrics
fr: Métriques

en: Threshold
fr: Seuil

en: Male
fr: Homme

en: Female
fr: Femme

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Probability
fr: Probabilité

en: Replace
fr: Remplacer

en: Activity
fr: Activité

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Map
fr: Carte

en: Location settings
fr: Paramètres d'emplacement

en: Map type
fr: Type de carte

en: Workflow
fr: Processus

en: Negate
fr: Inverse

en: Unit
fr: Unité

en: Units
fr: Unités

en: People
fr: Personnes

en: Product type
fr: Type de produit

en: Reference
fr: Référence

en: Parent terms
fr: Termes parents

en: Start Time
fr: Heure de début

en: End Time
fr: Heure de fin

en: Permissions
fr: Droits

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Product
fr: Produit

en: Changed
fr: Modifié

en: Completed
fr: Terminé

en: Testing
fr: Test

en: Administer assets
fr: Administrer les assets

en: Create assets
fr: Créer des assets

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Harvest
fr: Récolte

en: Assign
fr: Associer

en: Tasks
fr: Tâches

en: CSV file
fr: Fichier CSV

en: Condition type
fr: Type de condition

en: Input
fr: Entrée

en: Increment
fr: Incrémenter

en: Decrement
fr: Décrementer

en: Allowed values
fr: Valeurs autorisées

en: Permission
fr: Droit

en: Rate
fr: Taux

en: Children
fr: Enfants

en: Purchase date
fr: Date d'achat

en: Columns
fr: Colonnes

en: Machine name
fr: Nom système

en: Data
fr: Données

en: Emails
fr: Courriels

en: Or
fr: Ou

en: About
fr: À propos

en: Reports
fr: Rapports

en: Column
fr: Colonne

en: Inventory
fr: Inventaire

en: Behavior
fr: Comportement

en: Add @type
fr: Ajouter @type

en: Seed
fr: Place

en: Metric
fr: Métrique

en: Output
fr: Sortie

en: Speed
fr: Vitesse

en: Behavior settings
fr: Paramètres de comportement

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Rating
fr: Note

en: Notification settings
fr: Paramètres de notification

en: Private key
fr: Clé privée

en: System of measurement
fr: Système de mesure

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Sex
fr: Sexe

en: Current location
fr: Ville actuelle

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Bundles
fr: Types

en: Bundle
fr: Type

en: Created on
fr: Créé le

en: Revision information
fr: Informations sur les versions

en: Locations
fr: Emplacements

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Numeric
fr: Numérique

en: Season
fr: Saison

en: Parse
fr: Analyser

en: And
fr: Et

en: Language settings
fr: Paramètres de langue

en: You do not have any reports.
fr: Vous n'avez aucun rapport disponible.

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Tag ID
fr: Identifiant (ID) de l'étiquette

en: Tag type
fr: Type d'étiquette

en: The installation has encountered an error.
fr: Une erreur s'est produite durant l'installation.

en: Installed %module module.
fr: Le module %module a été installé.

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
fr: Les termes sont affichés par ordre croissant de poids.

en: Geometry
fr: Géométrie

en: Delivery
fr: Livraison

en: Needs review
fr: Nécessite une vérification

en: Serial number
fr: Numéro de série

en: Edit URL
fr: Modifier l'URL

en: Seeding
fr: Ensemencement

en: The email address %mail is not valid.
fr: L'adresse de courriel %mail n'est pas valide.

en: Row number
fr: Numéro de ligne

en: Water
fr: Eau

en: Date of birth
fr: Date de naissance

en: Mother
fr: Mère

en: Monitor
fr: Surveiller

en: Equipment
fr: Équipement

en: Group membership
fr: Adhésion au groupe

en: Material
fr: Matériel

en: Display the label of the referenced entities.
fr: Afficher le libellé des entités référencées.

en: Entity types
fr: Types d'entités

en: External URI
fr: URI externe

en: Log type
fr: Type de journal

en: Lab
fr: Laboratoire

en: Asset type
fr: Type d'asset

en: Asset types
fr: Types d'asset

en: Administer asset types
fr: Administrer les types d'asset

en: Measure
fr: Mesure

en: Email or username
fr: Courriel ou nom d'utilisateur

en: Structure type
fr: Type de structure

en: Asset ID
fr: Identifiant (ID) de l'Asset

en: Custom output for TRUE
fr: Données de sortie personnalisées pour TRUE

en: Custom output for FALSE
fr: Données de sortie personnalisées pour FALSE

[ctx: Plural]
en: Disabled
fr: Désactivé(e)s

[ctx: Plural]
en: Enabled
fr: Activés

en: Maintain the types of content available and the fields that are associated with those types.
fr: Maintenir les types de contenus disponibles et les champs qui leur sont associés.

en: Castrated
fr: Castré

en: Column name
fr: Nom de la colonne

en: Compost
fr: Composte

en: Condition operator
fr: Opérateur de condition

en: Adjustment type
fr: Type d'ajustement

en: Harvest logs
fr: Journaux de récolte

en: Input logs
fr: Journaux d'entrée

en: Default roles: Manager, Worker, Viewer
fr: Rôles par défaut : Exploitant, Travailleur, Observateur

en: farmOS API
fr: API farmOS

en: Provides default roles: Manager, Worker, Viewer.
fr: Fournit des rôles par défaut : Exploitant, Travailleur, Observateur.

en: Tabs display toggle
fr: Activer/désactiver l'affichage des onglets
